Oboustranný zápal plic pan Jan Procházka ve svých 58 letech málem nepřežil. S myšlenkou na „těžší chřipečku“ bojoval s covidem-19 doma, a dlouho věřil, že vše vyleží bez pomoci nemocniční péče. Jeho manželka ale pro něj, možná na poslední chvíli, zavolala sanitku. Z lékařské zprávy vyplývá, že prakticky utekl hrobníkovi z lopaty.

V nemocnici strávil celkem 14 dní, vystřídal ARO, JIP a ke konci si poležel na standartním pokoji, stále připojený na kyslík. Ani po nějakém čase po návratu domů ale nebyl v pořádku, zadýchával se a byl unavený.

První postcovidový pacient

Jeho ošetřující lékařka mu doporučila doléčení v lázních a Jan Procházka tam vyrazil. Stal se tak loni na začátku roku prvním postcovidovým pacientem Lázní Luhačovice a.s.

Letos v létě se David, rok po bariatrické operaci, oženil. S partnerkou, která je o 20 let starší, žil již 11 let a mají pohodový vztah.
Muž málem zemřel na covid kvůli své obezitě. Rozhodl se pro zmenšení žaludku

Že měly lázně velký podíl na zlepšení jeho zdraví dosvědčil letos v únoru: „Moje plicní lékařka mi přibližně tři čtvrtě roku po pobytu v lázních řekla, že plíce už nevykazují žádné viditelné poškození, a není tedy potřeba docházet na další kontroly. Podle mého názoru mi pomohla hlavně včasná lázeňská léčba.“

Včasný začátek rehabilitace dýchacího ústrojí dává naději na zlepšení výkonnosti až na úroveň před onemocněním covidem.Včasný začátek rehabilitace dýchacího ústrojí dává naději na zlepšení výkonnosti až na úroveň před onemocněním covidem.Zdroj: Se svolením Lázně Luhačovice a.s.

Záchrana plic musí přijít včas

Včasnou léčbu doporučuje i MUDr. Petr Pšenica, primář společnosti Lázně Luhačovice, a. s. Podle něj není dobré regeneraci plic po prodělání covidu-19 zbytečně oddalovat.

Nový lék na covid Paxlovid má sice podle doktora Muchy vyšší účinnost, ale také má poměrně časté interakce, tedy nerozumí si s řadou skupin léků, které často berou rizikoví pacienti.
Nový lék na covid není vhodný pro každého, říká lékař Cyril Mucha

„Standardně byste měli u nejčastější indikace, což jsou stavy po komplikovaném zánětu plic, podstoupit lázeňskou léčbu do čtyř měsíců po ukončení hospitalizace. Včasný začátek rehabilitace dýchacího ústrojí dává naději na zlepšení výkonnosti až na úroveň před samotným onemocněním. Cílem je vrátit pacienty zpět do normálního života,“ vysvětluje lékař.

Druhý covid už byl lepší

V první polovině října se Jan Procházka doléčil s druhým covidem. Tentokrát proběhl jako silnější chřipka.

„Ještě mám trochu kašel, ale zlepšuje se to. S prvním covidem se to nedá srovnat. Ten letošní trval se silnými příznaky přibližně čtyři dny, pak začal ustupovat. Osmý den už jsem byl práceschopný. Do té doby jsem žádné následky z prvního onemocnění nepociťoval a i teď po tom druhém si myslím, že až odezní kašel, tak to zase bude v pořádku,“ dodává muž.

Pan Ivan dlouhou dobu kašlal, než se odhodlal zajít za lékařem.
Muž přišel o plíce kvůli fibróze. S novými po transplantaci zvládl i covid

Nárok na postcovidovou lázeňskou léčbuIng. Šárka Vylimcová, obchodní ředitelka společnosti Lázně Luhačovice, a. s.Šárka VylimcováZdroj: Se svolením Lázně Luhačovice a.s.
Odpovídá Ing. Šárka Vylimcová, obchodní ředitelka společnosti Lázně Luhačovice, a. s.

Mají postcovidoví pacienti, kteří již jednou absolvovali lázně na pojišťovnu, nárok na druhé lázně?
Naprostá většina postcovidových pacientů přijela do Lázní Luhačovice, a. s. na plně hrazenou komplexní lázeňskou péči po komplikovaném zápalu plic. Konkrétně se jedná o indikaci V/3, kde je délka pobytu 21 dní se lhůtou nástupu do čtyř měsíců po ukončení hospitalizace. Indikační seznam u této indikace s opakováním lázeňské péče nepočítá. V případě, že by potíže přetrvávaly a měly chronický charakter, je možné požádat lékaře o posouzení zdravotního stavu a znovu zvážit lázeňskou léčbu hrazenou zdravotní pojišťovnou.

Je postcovidový syndrom zařazen do indikačního seznamu?
Postcovidový syndrom není do indikačního seznamu zařazen jako nový bod. Pro léčbu se využívají stávající indikace.

Jaké indikace to jsou?
Jedná se o případy, kdy covid způsobil pneumonii, astma, CHOPN, opakované záněty dýchacích cest, plicní fibrózu, případně chronické plicní onemocnění bronchiaktázii.