„Takzvaný anglický trávník má smysl v Anglii, kde hodně prší. U nás se pro krásný pažit nadřete. Musíte zavlažovat, hnojit a likvidovat plevele. Lepší je trávník smíšený, sekaný na nízko, v létě na střední výšku, aby tolik neusychal. Tam, kde se chodí, anebo kde si hrají děti, je nízký trávník dobrý. Ale pokud není nízký trávník potřeba,  je škoda každý týden trávník sekat,“ uvádí Jitka Nováková ze spolku Permakultura.

Jak správně založit trávník:

Zdroj: Youtube

Aby sekání trávy nebralo velké množství času, můžete místo trávníku zvolit trvalky nebo prosekávat jen cestičky a na zbytku pozemku nechat louku. Zvolit můžete také půdopokryvné trvalky či keře, anebo výsadby zasypané štěrkem a kamínky, které jsou téměř bezúdržbové.

Přírodní trávník

Trávník, který zahradníka příliš nezatěžuje, je přírodní trávník. Jediné, co je potřeba, je sekání na požadovanou délku a v čase, který chcete. Ideální je na těžko dostupná zákoutí či jako doplněk jinak dokonalého pažitu.

„Často se používá v zahradách a parcích jako alternativa k tradičním trávníkům, protože nevyžaduje tolik údržby. Přírodní trávník může být vysazen jako součást obnovy přírodních stanovišť, jako jsou louky, pastviny a mokřady. Může být krásným doplňkem a může přinést estetickou hodnotu i ekologické výhody,“ říká Aneta Křováková, zahradní designérka.

Přírodní trávník se skládá z mnoha druhů trav, které rostou v přírodním prostředí bez zásahů člověka. Je velmi důležitý pro rozmanitost přírody, protože poskytuje životní prostředí pro mnoho druhů rostlin a živočichů a velmi důležitý je také pro opylovače.

Luční trávník

Louka je přirozeným prostorem pokrytým různými druhy trav a rostlin, jež jsou běžné na přírodních stanovištích. Vyznačuje se různorodostí rostlinných druhů, které poskytují životní prostředí pro mnoho druhů hmyzu, ptáků a savců.

Jak si vytvoříte vlastní malou louku, na své zahradě:

Zdroj: Youtube

„Luční trávník se často používá v krajině jako alternativa k tradičním trávníkům, protože vyžaduje méně údržby, zemědělcům slouží jako pastvina pro dobytek. Při výsadbě lučního trávníku je důležité zvolit vhodné druhy trav a rostlin pro dané prostředí, jako jsou slunné nebo stinné lokality, vlhká nebo suchá půda,“ uvádí Aneta Křováková.

Základem zeleného koberce budou obiloviny a luční rostliny, jako jsou jetel plazivý, řebříček, heřmánek, kyčelník, sedmikráska vytrvalá, protože dobře rostou i na špatných půdách. Zcela postačí, pokud ho posekáte dvakrát za sezonu, protože tím podpoříte jeho růst.

Proč sekačku umývat, když se zdá čistá? Na některých místech totiž zůstává hlína a kousky trávy. Ty pak mohou přetížit motor.
Pět věcí, kterými svoji sekačku zaručeně zničíte, a jak vybrat tu správnou

Trávník s květinami vypadá velmi dekorativně u plotů, v úzkých mezerách mezi zahradními budovami. Je velmi dekorativním prvkem v krajině, zejména v kombinaci s kvetoucími rostlinami, jako jsou chrpy a kosatce.


Nahrává se anketa ...

Půdopokryvný trávník

Půdopokryvný trávník se pěstuje z vytrvalých půdopokryvných rostlin, rostlin okrasných nebo planých. Efekt je ale úžasný. Můžete vytvořit originální a téměř bezúdržbové umělecké dílo. Mějte ale na paměti, že na obrazy se nesahá a už vůbec se po nich nechodí.

Půdopokryvné rostliny v zahradě:

Zdroj: Youtube

„Obvykle bývá půdopokryvný trávník složen z různých druhů rostlin, jako jsou trávy, mechy a drobné byliny, které vytvářejí hustý a nízký porost. Má mnoho výhod, mezi nimiž vyniká bezúdržbovost, odolnost vůči suchu a škůdcům a ochrana proti erozi půdy,“ vysvětluje Aneta Křováková.

Také může pomoci při kontrole růstu plevelů, protože vytváří hustý porost, který je schopen potlačit jejich růst. Pro výsadbu půdopokryvného trávníku je důležité zvolit vhodné druhy rostlin pro dané prostředí, jako jsou slunné nebo stinné lokality, vlhká nebo suchá půda.