VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bariéra na Hranicku povolila, v Přerově se kry staly atrakcí. PODÍVEJTE SE

Přerovsko, Hranicko – Výrazné oteplení a tání uvedlo do pohybu ledové kry, které se uvolnily z hranického jezu a putovaly celý den po toku Bečvy přes Lipník, Osek nad Bečvou a dále do Přerova. I přes obavy ze zvýšení hladiny řeky se ale na Přerovsko nepřihnala další povodeň. Voda pohrozila pouze v Ústí, kde zaplavila místní hřiště.

29.2.2012
SDÍLEJ:

Ledové kry proplouvající PřerovemFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

O dramatické chvíle se ale v Přerově postarali dva mladíci, kteří se procházeli po zamrzlé Bečvě a nečekaně je smetly plovoucí kry. Zachránila je pouze duchapřítomnost dělníků na stavbě Tyršova mostu.

V Teplicích platil druhý povodňový stupeň

Pracovníci Povodí Moravy byli v terénu už od rána. Na dvou místech se snažili s pomocí kráčejících bagrů rozbít ledovou celinu, která se držela u břehů. Asi nejvíce ker se nahromadilo v úseku mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou. Kvůli zlepšení průtočnosti Bečvy se ale odstraňovaly bariéry i na jezu u elektrárny v Přerově.

V Hranicích i v Lipníku zasedaly od rána povodňové komise, které jsou v pohotovosti už několik dní. „U Týna se vytvořila velká bariéra, a ta se zastavila až u Škrabalky. Do pohybu se dalo najednou velké množství ledu, a Bečvou tak protékalo 70 kubíků za vteřinu,“ informoval starosta Lipníku na Bečvou Miloslav Přikryl.

„Kvůli bezpečnosti obyvatel se chystáme preventivně uzavřít cyklostezku v úsecích mezi Lipníkem a Týnem, a pak i od Lipníku k Oseckému jezu,“ doplnil ho vrchní strážník Městské policie v Lipníku Pavel Maloch.

Zástupci Městského úřadu v Lipníku obcházeli majitele rodinných domů v Týně nad Bečvou, které se nacházejí v záplavovém území. „Kritickými místy jsou zejména sjezdy do řeky, kde je snížený terén a voda může rychle vyběhnout,“ ukazovala na místě tajemnice Městského úřadu v Lipníku Xenie Pospíšilová. Hasiči kvůli obavám z rozlití vody stavěli u břehu řeky v Týně nad Bečvou protipovodňovou hráz z pytlů.

Hřiště v Ústí bylo pod vodou

Složitá byla situace v Ústí na Hranicku, kde se voda rozlila na místní hřiště. Do obytné části ale naštěstí nezasáhla. „Obešli jsme obyvatele a informovali je o možných rizicích. Někteří se zapojili i do záchranných prací s odklízením. V devadesátém sedmém byly venku skoro dva metry vody. Lidi už mají zkušenosti, vědí, jak se v takové situaci chovat,“ popsal místostarosta Ústí Jaromír Nedbal.

Ledy začaly pořádně praskat zrovna v době, kdy místní obyvatelé vyklízeli to nejnutnější ze sportovního areálu.

„V Hranicích všechno stojí a k nám se to všechno vrací. Bylo to hrozně rychlé. Byli jsme ale nachystaní. To, co je teď nejvíce pod vodou, bylo už vyklizené,“ dodal místostarosta. Ten na pomoc s odklízením věcí ze sportovního areálu zavolal také samotné hráče. „Jsme tady hodinu a za tu dobu voda stoupla o metr. Vyklidili jsme šatny a teď čekáme, co bude dál,“ vylíčil Petr Ševčík, fotbalista Sokolu Ústí.

Hladina řeky v Ústí dosahovala kolem jedné hodiny odpoledne až na místní komunikaci a bylo jen otázkou času, kdy se průjezd obcí zcela znemožní. K tomu také nakonec došlo, ovšem jen na malou chvíli. Hhned poté, co se hladina Bečvy hnula, voda z obce obrovskou rychlostí ustupovala. Během dvou hodin tak v Ústí opadla o jeden a půl metru.

PODÍVEJTE SE: Zaplavené hřiště v Ústí a pytlování u Týna očima hasičů

Ledy lámaly kráčející bagry

V Hranicích museli pracovníci Povodí Moravy už dopoledne přistoupit k manipulaci s jezem. „Kry totiž narostly asi o metr,“ vysvětlila to mluvčí Povodí Veronika Slámová.

Povodňová komise zde zasedala už dopoledne, a poté se sešla ještě jednou v odpoledních hodinách.

„V Beskydech celou noc pršelo a situace se může neustále měnit. Z hradby ledů se může udělat hráz a voda by tak mohla vytéct na břehy a do ulic,“ vylíčil obavy po jednání povodňové komise velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Strážníci podle něj vyjeli do nejvíce ohrožených lokalit – například Kropáčovy nebo Žáčkovy ulice a informovali občany, že může dojít k vylití vody ze břehů a do ulic.

„Pokud se bude manipulovat s jezem a bude se zvedat hladina, dojde k praskání ledu, který vyskakuje až na břehy. Naše práce tedy nyní spočívá i v upozornění některých zvědavců, kteří se na tok jdou podívat. Aby nebyli ohroženi na životě a na zdraví,“ řekl Miroslav Mann.

Odpoledne si už mohli obyvatelé Hranic oddychnout. „Ledy povolily, takže v podstatě není co řešit. Vypadá, že by už nic hrozit nemělo,“ řekl mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

„Na jezu došlo k manipulaci, tím klesla hladina a ledy se roztrhaly a postupně to povolovalo.Větší kry zůstávají na březích podél toku, menší kusy plují po Bečvě, a to poměrně velice rychle,“ dodal.

Manévr přiblížil správce hranického jezu Jaromír Capil. „Asi natřikrát jsme lámali led v nadjezí. Měli jsme nachystané i bagry, ale ty teoreticky nemusely zasáhnout, protože z Valašska se uvolnily další ledy, které provázel zvýšený průtok,“ popsal.

Zvýšený průtok se pak opřel do bariéry, která začínala přibližně v Ústí a končila zhruba v Teplicích. Led, který ležel podél Kropáčovy ulice, praskl a obrovská váha ker se protlačila. Pak už to šlo ráz na ráz,“ přiblížil správce hranického jezu Jaromír Capil.

Kry se v Přerově staly atrakcí

Rychlost, s jakou se kry po Bečvě pohybovaly, dosahovala podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Slámové asi padesáti kilometrů za hodinu. Ledové bariéry pluly po proudu od Lipníku a až do Oseku, kde se valily přes místní jez směrem na Přerov. Tam dorazily kolem půl páté odpoledne.

Zástupci povodňové komise v Přerově spolu s hasiči a pracovníky Povodí Moravy s napětím sledovali, jak se jim podaří překonat dva rozestavěné mosty v Přerově – Tyršův a železniční.

„Povodňová komise byla svolána už ráno, takže jsme byli nachystaní. Nějaké škody vznikly na Tyršově mostě, kde došlo k poškození elektriky a rozvaděče. V nejbližších dnech se navíc měly montovat na mostě ledolamy, takže se kvůli tomu čistily pilíře,“ shrnul náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který byl na místě.

Podle něj se kvůli lepšímu průtoku ledových ker odstranila část zábradlí lávky U Tenisu. „Voda sice přišla o půl hodiny dříve, ale vše se podařilo zvládnout,“ řekl. Komplikace nebyly ani na jezu v Přerově, v jehož blízkosti teď probíhá další náročná stavba – rekonstrukce železničního mostu. I přes ten ledy propluly bez potíží.

„Situaci hasiči stále monitorují, a pokud hladce projdou i Kojetínem, nemělo by dojít k větším problémům,“ konstatoval šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček. Z rozlití vody neměli strach ani v Troubkách nad Bečvou, kde se vlévá řeka Bečva do Moravy. „Jez v Troubkách by měl tuto situaci zvládnout,“ konstatoval troubecký starosta Radek Brázda.

SOUVISEJÍCÍ + DALŠÍ FOTOGALERIE: Ledy se pohnuly, Bečva se zvedá. Voda zalila hřiště v Ústí

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 17 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič - skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, rozvoz nábytku v rámci ČR + uskladnění a vyskladnění zboží na prodejně, , , Požadujeme:, ŘP skupiny B, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: karel.pavlas@max-nabytek.cz. Pracoviště: Karel pavlas - pracoviště hranice, Tř. 1. máje, č.p. 1901, 753 01 Hranice 1. Informace: Karel Pavlas, +420 739 572 765. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč Účetní všeobecní Účetní - sekretář/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, Znalost účetnictví, personalistiky a příslušné legislativy, AJ slovem a písmem, případně další cizí jazyk výhodou., , Nabízíme:, možnost stravování, příjemné prostředí, garance dlouhodobé práce, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - Bc.Karla Vebrová:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: zahas@zahas-sro.cz;, - telefonicky (08,00 - 14,00hod.) na čísle 581 750 105;, - osobně na adrese: ZAHAS s.r.o., Lipník nad Bečvou VII-Trnávka č.p. 11, 751 31 Lipník nad Bečvou. Pracoviště: Zahas s.r.o., 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Karla Vebrová, +420 581 750 105. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, pomocné práce ve strojírenské výrobě, fyzicky namáhavá práce., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: smel1974@mail.ru;, - telefonicky na čísle 777 176 888 - pan Caisin;, , Místo výkonu práce: Měrovice nad Hanou 230, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Iuri caisin - pracoviště měrovice nad hanou, 752 01 Kojetín. Informace: Iuri Caisin, +420 777 176 888. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy - výjezdy a kontrola el. zabezpeč. objektů. Požadované vzdělání: nižší střední. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, výjezdy a prověřování poplachů el. střežených objektů., , Požadavky:, základní obsluha PC, komunikace s klienty, trestní rejstřík bez záznamu, řidičský průkaz sk. B, výhodou praxe u bezpečnostních složek, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: info@mprofis.cz;, - telefonicky na čísle 608 921 777 - p. Suchánková. Pracoviště: Ivo macháček, Kosmákova, č.p. 2826, 750 02 Přerov 2. Informace: Zuzana Suchánková, +420 608 921 777.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2018, ilustrační foto.

Desítka žalob na volby, ze Slatinek dvě

Volejbalistky Přerova. Ilustrační foto

Zubřice v poháru vyřadily Šternberk a zabojují o Final Four

Pochybnosti o bydlišti přerovských zastupitelů. Soud řeší žalobu na volby

Dvě žaloby na neplatnost voleb řeší nyní Krajský soud v Ostravě s pobočkou v Olomouci.

Konec pohádky? Popelka teď Zubrům nepomůže

Tři zápasy, tři góly, tři asistence. Chybí snad už jen tři oříšky. Zlínský útočník Michal Popelka vydatně pomáhal Přerovu v Chance lize, kdykoliv to bylo možné.

Výtěžek Kabelkového veletrhu pomohl dětem

Vánoce v říjnu? S takovými pocity přicházíme na návštěvu do rodin, ve kterých je péče o nemocné dítě tím nejdůležitějším.

Výlov Hradeckého rybníka se blíží. Ryby potrápilo vedro, říká Jiří Zahradníček

Kyslíkový deficit v důsledku tropických veder, pouze šedesátiprocentní objem vody a nemožnost přikrmovat rybu - všechny tyto faktory ovlivní letošní výlov Hradeckého rybníka v Tovačově, na který každoročně zavítají tisíce lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT