VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bariéra na Hranicku povolila, v Přerově se kry staly atrakcí. PODÍVEJTE SE

Přerovsko, Hranicko – Výrazné oteplení a tání uvedlo do pohybu ledové kry, které se uvolnily z hranického jezu a putovaly celý den po toku Bečvy přes Lipník, Osek nad Bečvou a dále do Přerova. I přes obavy ze zvýšení hladiny řeky se ale na Přerovsko nepřihnala další povodeň. Voda pohrozila pouze v Ústí, kde zaplavila místní hřiště.

29.2.2012
SDÍLEJ:

Ledové kry proplouvající PřerovemFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

O dramatické chvíle se ale v Přerově postarali dva mladíci, kteří se procházeli po zamrzlé Bečvě a nečekaně je smetly plovoucí kry. Zachránila je pouze duchapřítomnost dělníků na stavbě Tyršova mostu.

V Teplicích platil druhý povodňový stupeň

Pracovníci Povodí Moravy byli v terénu už od rána. Na dvou místech se snažili s pomocí kráčejících bagrů rozbít ledovou celinu, která se držela u břehů. Asi nejvíce ker se nahromadilo v úseku mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou. Kvůli zlepšení průtočnosti Bečvy se ale odstraňovaly bariéry i na jezu u elektrárny v Přerově.

V Hranicích i v Lipníku zasedaly od rána povodňové komise, které jsou v pohotovosti už několik dní. „U Týna se vytvořila velká bariéra, a ta se zastavila až u Škrabalky. Do pohybu se dalo najednou velké množství ledu, a Bečvou tak protékalo 70 kubíků za vteřinu,“ informoval starosta Lipníku na Bečvou Miloslav Přikryl.

„Kvůli bezpečnosti obyvatel se chystáme preventivně uzavřít cyklostezku v úsecích mezi Lipníkem a Týnem, a pak i od Lipníku k Oseckému jezu,“ doplnil ho vrchní strážník Městské policie v Lipníku Pavel Maloch.

Zástupci Městského úřadu v Lipníku obcházeli majitele rodinných domů v Týně nad Bečvou, které se nacházejí v záplavovém území. „Kritickými místy jsou zejména sjezdy do řeky, kde je snížený terén a voda může rychle vyběhnout,“ ukazovala na místě tajemnice Městského úřadu v Lipníku Xenie Pospíšilová. Hasiči kvůli obavám z rozlití vody stavěli u břehu řeky v Týně nad Bečvou protipovodňovou hráz z pytlů.

Hřiště v Ústí bylo pod vodou

Složitá byla situace v Ústí na Hranicku, kde se voda rozlila na místní hřiště. Do obytné části ale naštěstí nezasáhla. „Obešli jsme obyvatele a informovali je o možných rizicích. Někteří se zapojili i do záchranných prací s odklízením. V devadesátém sedmém byly venku skoro dva metry vody. Lidi už mají zkušenosti, vědí, jak se v takové situaci chovat,“ popsal místostarosta Ústí Jaromír Nedbal.

Ledy začaly pořádně praskat zrovna v době, kdy místní obyvatelé vyklízeli to nejnutnější ze sportovního areálu.

„V Hranicích všechno stojí a k nám se to všechno vrací. Bylo to hrozně rychlé. Byli jsme ale nachystaní. To, co je teď nejvíce pod vodou, bylo už vyklizené,“ dodal místostarosta. Ten na pomoc s odklízením věcí ze sportovního areálu zavolal také samotné hráče. „Jsme tady hodinu a za tu dobu voda stoupla o metr. Vyklidili jsme šatny a teď čekáme, co bude dál,“ vylíčil Petr Ševčík, fotbalista Sokolu Ústí.

Hladina řeky v Ústí dosahovala kolem jedné hodiny odpoledne až na místní komunikaci a bylo jen otázkou času, kdy se průjezd obcí zcela znemožní. K tomu také nakonec došlo, ovšem jen na malou chvíli. Hhned poté, co se hladina Bečvy hnula, voda z obce obrovskou rychlostí ustupovala. Během dvou hodin tak v Ústí opadla o jeden a půl metru.

PODÍVEJTE SE: Zaplavené hřiště v Ústí a pytlování u Týna očima hasičů

Ledy lámaly kráčející bagry

V Hranicích museli pracovníci Povodí Moravy už dopoledne přistoupit k manipulaci s jezem. „Kry totiž narostly asi o metr,“ vysvětlila to mluvčí Povodí Veronika Slámová.

Povodňová komise zde zasedala už dopoledne, a poté se sešla ještě jednou v odpoledních hodinách.

„V Beskydech celou noc pršelo a situace se může neustále měnit. Z hradby ledů se může udělat hráz a voda by tak mohla vytéct na břehy a do ulic,“ vylíčil obavy po jednání povodňové komise velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Strážníci podle něj vyjeli do nejvíce ohrožených lokalit – například Kropáčovy nebo Žáčkovy ulice a informovali občany, že může dojít k vylití vody ze břehů a do ulic.

„Pokud se bude manipulovat s jezem a bude se zvedat hladina, dojde k praskání ledu, který vyskakuje až na břehy. Naše práce tedy nyní spočívá i v upozornění některých zvědavců, kteří se na tok jdou podívat. Aby nebyli ohroženi na životě a na zdraví,“ řekl Miroslav Mann.

Odpoledne si už mohli obyvatelé Hranic oddychnout. „Ledy povolily, takže v podstatě není co řešit. Vypadá, že by už nic hrozit nemělo,“ řekl mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

„Na jezu došlo k manipulaci, tím klesla hladina a ledy se roztrhaly a postupně to povolovalo.Větší kry zůstávají na březích podél toku, menší kusy plují po Bečvě, a to poměrně velice rychle,“ dodal.

Manévr přiblížil správce hranického jezu Jaromír Capil. „Asi natřikrát jsme lámali led v nadjezí. Měli jsme nachystané i bagry, ale ty teoreticky nemusely zasáhnout, protože z Valašska se uvolnily další ledy, které provázel zvýšený průtok,“ popsal.

Zvýšený průtok se pak opřel do bariéry, která začínala přibližně v Ústí a končila zhruba v Teplicích. Led, který ležel podél Kropáčovy ulice, praskl a obrovská váha ker se protlačila. Pak už to šlo ráz na ráz,“ přiblížil správce hranického jezu Jaromír Capil.

Kry se v Přerově staly atrakcí

Rychlost, s jakou se kry po Bečvě pohybovaly, dosahovala podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Slámové asi padesáti kilometrů za hodinu. Ledové bariéry pluly po proudu od Lipníku a až do Oseku, kde se valily přes místní jez směrem na Přerov. Tam dorazily kolem půl páté odpoledne.

Zástupci povodňové komise v Přerově spolu s hasiči a pracovníky Povodí Moravy s napětím sledovali, jak se jim podaří překonat dva rozestavěné mosty v Přerově – Tyršův a železniční.

„Povodňová komise byla svolána už ráno, takže jsme byli nachystaní. Nějaké škody vznikly na Tyršově mostě, kde došlo k poškození elektriky a rozvaděče. V nejbližších dnech se navíc měly montovat na mostě ledolamy, takže se kvůli tomu čistily pilíře,“ shrnul náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který byl na místě.

Podle něj se kvůli lepšímu průtoku ledových ker odstranila část zábradlí lávky U Tenisu. „Voda sice přišla o půl hodiny dříve, ale vše se podařilo zvládnout,“ řekl. Komplikace nebyly ani na jezu v Přerově, v jehož blízkosti teď probíhá další náročná stavba – rekonstrukce železničního mostu. I přes ten ledy propluly bez potíží.

„Situaci hasiči stále monitorují, a pokud hladce projdou i Kojetínem, nemělo by dojít k větším problémům,“ konstatoval šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček. Z rozlití vody neměli strach ani v Troubkách nad Bečvou, kde se vlévá řeka Bečva do Moravy. „Jez v Troubkách by měl tuto situaci zvládnout,“ konstatoval troubecký starosta Radek Brázda.

SOUVISEJÍCÍ + DALŠÍ FOTOGALERIE: Ledy se pohnuly, Bečva se zvedá. Voda zalila hřiště v Ústí

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, výborná znalost práce na PC (MS Office, datová schránka), psaní všemi deseti, komunikační schopnosti. Podmínkou je pečlivost, zodpovědnost, samostatnost. Vzdělání – SŠ nejlépe ekonomického směru, předchozí praxe výhodou. , , Nabízíme:, 25 dnů dovolené., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním strukturovaného životopisu a motivačního dopisu na e-mail: ak-admin@seznam.cz. Pracoviště: Judr. alena urbánková, Losertova, č.p. 623, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Alena Urbánková, .

Právo - Právo Právník 22 500 Kč

Ostatní specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení Rozhodování o povolení vkladu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 33830 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpokládaný termín nástupu: 1. 9. 2018, případně dle dohody., , Náplň práce:, Zjišťování projevu vůle osob uvedených ve smlouvě, zkoumání stanovených náležitostí návrhů na vklad a právní listiny předložené k zápisu do katastru podle právních předpisů a rozhodování o povolení vkladu práv k nemovitostem do katastru. Zpracování návrhu zápisu práv a změn jiných údajů katastru (budoucího stavu) v informačním systému katastru nemovitostí., Náplň práce bude dále konkretizována při ústním pohovoru., , Požadujeme:, magisterské VŠ vzdělání právního zaměření; orientace v oblasti geodézie a/nebo katastru nemovitostí výhodou., , Nabízíme:, pracovní poměr na dobu určitou, plný úvazek – zástup na služebním místě za státní zaměstnankyni na rodičovské dovolené, v souladu s § 178 odst. 1 zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů; , platové zařazení ve 12. platové třídě, odměňování v souladu s přílohou č. 2 k nařízení vlády č. 304/2014 Sb. v platném znění, v závislosti na délce dosažené praxe a vzdělání;, zaměstnanecké a sociální výhody (5 týdnů dovolené, pružná pracovní doba, příspěvek na stravování, FKSP),, zajímavou náplň práce, příjemné pracovní prostředí., , Přihlášky včetně strukturovaného profesního životopisu s přehledem dosavadní praxe a kopií dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání zasílejte nejpozději do 10. 8. 2018 na adresu: , Ing. Marek Vysloužil, ředitel Katastrálního pracoviště Přerov, Husova 2, 750 11 Přerov nebo na e-mail: marek.vyslouzil@cuzk.cz, , Podrobnější údaje k pracovní náplni je možné získat u vedoucí oddělení právních vztahů k nemovitostem Katastrálního pracoviště Přerov, Mgr. Jarmily Burešové, tel. 581 706 927.. Pracoviště: Katastrální pracoviště přerov, Husova, č.p. 2846, 750 02 Přerov 2. Informace: Marek Vysloužil, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky Obsluha výrobní linky - obsluha míchaček. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, obsluha míchaček pro výrobu betonových výrobků; základní údržba a úklid; doplňování vstupních surovin do výroby, , Požadavky:, praxe ve výrobní společnosti; platné oprávnění k obsluze kolového nakladače (strojnický průkaz) výhodou; platný průkaz řidiče VZV výhodou , , Nabízíme:, Závodní stravování nebo stravenky, pravidelné čtvrtletní prémie stabilizační a motivační povahy, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: radek.vacula@presbeton.cz. Pracoviště: Presbeton nova, s.r.o. - pracoviště slavíč, 753 61 Hranice 4. Informace: Radek Vacula, +420 581 616 236.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 8 000 Kč

Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit u Ing. Pavla Krejčiříka:, - zasláním životopisu (CV) na email:krejcirikpavel@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 608 866 229;, - osobně: Penzion Fantasy, Loučská 227/2, Lipník n.B., pondělí - pátek 8,00 - 10,00 hod.. Pracoviště: Ing. pavel krejčiřík, Loučská, č.p. 227, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Pavel Krejčiřík, +420 608 866 229.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Kozlovic. Ilustrační foto

Kozlovice hrály s Uničovem vyrovnanou partii. Hosté rozhodli v druhé půli

Stovky fanoušků kapely Linkin Park dorazili v pátek na náměstí Přerovského povstání, kde se uskutečnil druhý ročník vzpomínkového koncertu - Remembering Chester Bennigton.
19

Fanoušci Linkin Park si v Přerově připomněli tvorbu Chestera Bennigtona

Přerovské školy se proměnily ve staveniště. Takto to vypadá na ZŠ Velká Dlážka

Zvuk vrtaček, kýbly na chodbě a dětské práce dočasně „vystavené“ na židlích. Tak to vypadá v těchto dnech v budově Základní školy Velká Dlážka v Přerově, která prochází modernizací. Není jedinou, kde se stavebníci pořádně zapotí - opravy probíhají i na ostatních školách ve městě.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Putovní výstava v Lipníku připomíná události let 1948 a 1968

Až do 26. července si mohou návštěvníci prohlédnout putovní exteriérovou výstavu Paměti národa Střední Morava, která se přesunula z olomouckého Dolního náměstí na nádvoří zámku v Lipníku nad Bečvou. Záštitu nad výstavou převzali starosta města Miloslav Přikryl a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

S letištěm v Bochoři se počítá pro výcvik pilotů

S bochořským letištěm se v budoucnu počítá pro výcvik pilotů vrtulníků. Potvrdilo to ministerstvo obrany s tím, že do Bochoře plánuje přesunout část Centra leteckého výcviku v Pardubicích státní podnik LOM Praha. Ten provozuje areál letiště od doby, co ho opustili vojáci vrtulníkové základny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT