VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bariéra na Hranicku povolila, v Přerově se kry staly atrakcí. PODÍVEJTE SE

Přerovsko, Hranicko – Výrazné oteplení a tání uvedlo do pohybu ledové kry, které se uvolnily z hranického jezu a putovaly celý den po toku Bečvy přes Lipník, Osek nad Bečvou a dále do Přerova. I přes obavy ze zvýšení hladiny řeky se ale na Přerovsko nepřihnala další povodeň. Voda pohrozila pouze v Ústí, kde zaplavila místní hřiště.

29.2.2012
SDÍLEJ:

Ledové kry proplouvající PřerovemFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

O dramatické chvíle se ale v Přerově postarali dva mladíci, kteří se procházeli po zamrzlé Bečvě a nečekaně je smetly plovoucí kry. Zachránila je pouze duchapřítomnost dělníků na stavbě Tyršova mostu.

V Teplicích platil druhý povodňový stupeň

Pracovníci Povodí Moravy byli v terénu už od rána. Na dvou místech se snažili s pomocí kráčejících bagrů rozbít ledovou celinu, která se držela u břehů. Asi nejvíce ker se nahromadilo v úseku mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou. Kvůli zlepšení průtočnosti Bečvy se ale odstraňovaly bariéry i na jezu u elektrárny v Přerově.

V Hranicích i v Lipníku zasedaly od rána povodňové komise, které jsou v pohotovosti už několik dní. „U Týna se vytvořila velká bariéra, a ta se zastavila až u Škrabalky. Do pohybu se dalo najednou velké množství ledu, a Bečvou tak protékalo 70 kubíků za vteřinu,“ informoval starosta Lipníku na Bečvou Miloslav Přikryl.

„Kvůli bezpečnosti obyvatel se chystáme preventivně uzavřít cyklostezku v úsecích mezi Lipníkem a Týnem, a pak i od Lipníku k Oseckému jezu,“ doplnil ho vrchní strážník Městské policie v Lipníku Pavel Maloch.

Zástupci Městského úřadu v Lipníku obcházeli majitele rodinných domů v Týně nad Bečvou, které se nacházejí v záplavovém území. „Kritickými místy jsou zejména sjezdy do řeky, kde je snížený terén a voda může rychle vyběhnout,“ ukazovala na místě tajemnice Městského úřadu v Lipníku Xenie Pospíšilová. Hasiči kvůli obavám z rozlití vody stavěli u břehu řeky v Týně nad Bečvou protipovodňovou hráz z pytlů.

Hřiště v Ústí bylo pod vodou

Složitá byla situace v Ústí na Hranicku, kde se voda rozlila na místní hřiště. Do obytné části ale naštěstí nezasáhla. „Obešli jsme obyvatele a informovali je o možných rizicích. Někteří se zapojili i do záchranných prací s odklízením. V devadesátém sedmém byly venku skoro dva metry vody. Lidi už mají zkušenosti, vědí, jak se v takové situaci chovat,“ popsal místostarosta Ústí Jaromír Nedbal.

Ledy začaly pořádně praskat zrovna v době, kdy místní obyvatelé vyklízeli to nejnutnější ze sportovního areálu.

„V Hranicích všechno stojí a k nám se to všechno vrací. Bylo to hrozně rychlé. Byli jsme ale nachystaní. To, co je teď nejvíce pod vodou, bylo už vyklizené,“ dodal místostarosta. Ten na pomoc s odklízením věcí ze sportovního areálu zavolal také samotné hráče. „Jsme tady hodinu a za tu dobu voda stoupla o metr. Vyklidili jsme šatny a teď čekáme, co bude dál,“ vylíčil Petr Ševčík, fotbalista Sokolu Ústí.

Hladina řeky v Ústí dosahovala kolem jedné hodiny odpoledne až na místní komunikaci a bylo jen otázkou času, kdy se průjezd obcí zcela znemožní. K tomu také nakonec došlo, ovšem jen na malou chvíli. Hhned poté, co se hladina Bečvy hnula, voda z obce obrovskou rychlostí ustupovala. Během dvou hodin tak v Ústí opadla o jeden a půl metru.

PODÍVEJTE SE: Zaplavené hřiště v Ústí a pytlování u Týna očima hasičů

Ledy lámaly kráčející bagry

V Hranicích museli pracovníci Povodí Moravy už dopoledne přistoupit k manipulaci s jezem. „Kry totiž narostly asi o metr,“ vysvětlila to mluvčí Povodí Veronika Slámová.

Povodňová komise zde zasedala už dopoledne, a poté se sešla ještě jednou v odpoledních hodinách.

„V Beskydech celou noc pršelo a situace se může neustále měnit. Z hradby ledů se může udělat hráz a voda by tak mohla vytéct na břehy a do ulic,“ vylíčil obavy po jednání povodňové komise velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Strážníci podle něj vyjeli do nejvíce ohrožených lokalit – například Kropáčovy nebo Žáčkovy ulice a informovali občany, že může dojít k vylití vody ze břehů a do ulic.

„Pokud se bude manipulovat s jezem a bude se zvedat hladina, dojde k praskání ledu, který vyskakuje až na břehy. Naše práce tedy nyní spočívá i v upozornění některých zvědavců, kteří se na tok jdou podívat. Aby nebyli ohroženi na životě a na zdraví,“ řekl Miroslav Mann.

Odpoledne si už mohli obyvatelé Hranic oddychnout. „Ledy povolily, takže v podstatě není co řešit. Vypadá, že by už nic hrozit nemělo,“ řekl mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

„Na jezu došlo k manipulaci, tím klesla hladina a ledy se roztrhaly a postupně to povolovalo.Větší kry zůstávají na březích podél toku, menší kusy plují po Bečvě, a to poměrně velice rychle,“ dodal.

Manévr přiblížil správce hranického jezu Jaromír Capil. „Asi natřikrát jsme lámali led v nadjezí. Měli jsme nachystané i bagry, ale ty teoreticky nemusely zasáhnout, protože z Valašska se uvolnily další ledy, které provázel zvýšený průtok,“ popsal.

Zvýšený průtok se pak opřel do bariéry, která začínala přibližně v Ústí a končila zhruba v Teplicích. Led, který ležel podél Kropáčovy ulice, praskl a obrovská váha ker se protlačila. Pak už to šlo ráz na ráz,“ přiblížil správce hranického jezu Jaromír Capil.

Kry se v Přerově staly atrakcí

Rychlost, s jakou se kry po Bečvě pohybovaly, dosahovala podle mluvčí Povodí Moravy Veroniky Slámové asi padesáti kilometrů za hodinu. Ledové bariéry pluly po proudu od Lipníku a až do Oseku, kde se valily přes místní jez směrem na Přerov. Tam dorazily kolem půl páté odpoledne.

Zástupci povodňové komise v Přerově spolu s hasiči a pracovníky Povodí Moravy s napětím sledovali, jak se jim podaří překonat dva rozestavěné mosty v Přerově – Tyršův a železniční.

„Povodňová komise byla svolána už ráno, takže jsme byli nachystaní. Nějaké škody vznikly na Tyršově mostě, kde došlo k poškození elektriky a rozvaděče. V nejbližších dnech se navíc měly montovat na mostě ledolamy, takže se kvůli tomu čistily pilíře,“ shrnul náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který byl na místě.

Podle něj se kvůli lepšímu průtoku ledových ker odstranila část zábradlí lávky U Tenisu. „Voda sice přišla o půl hodiny dříve, ale vše se podařilo zvládnout,“ řekl. Komplikace nebyly ani na jezu v Přerově, v jehož blízkosti teď probíhá další náročná stavba – rekonstrukce železničního mostu. I přes ten ledy propluly bez potíží.

„Situaci hasiči stále monitorují, a pokud hladce projdou i Kojetínem, nemělo by dojít k větším problémům,“ konstatoval šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček. Z rozlití vody neměli strach ani v Troubkách nad Bečvou, kde se vlévá řeka Bečva do Moravy. „Jez v Troubkách by měl tuto situaci zvládnout,“ konstatoval troubecký starosta Radek Brázda.

SOUVISEJÍCÍ + DALŠÍ FOTOGALERIE: Ledy se pohnuly, Bečva se zvedá. Voda zalila hřiště v Ústí

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 20 500 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/ce NZDM, pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba v odpoledních hodinách - 3 dny v týdnu, 2 dny v týdnu dopolední., , Požadujeme: , dobrou znalost sociální práce a sociální problematiky, zájem o práci s dětmi, dobré komunikační dovednosti, schopnost empatie, časovou flexibilitu, kreativitu, schopnost vedení klientů, pozitivní myšlení, zaměření na řešení problémů, ochotu dále se vzdělávat a rozvíjet se v sociální oblasti. , , Nabízíme:, Možnosti profesního růstu, služební telefon, podpora vzdělávání, supervize, ad. , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním strukturovaného životopisu a motivačního dopisu na email: vyberove.rizeni@kappa-help.cz, K výběrovému řízení budou pozváni uchazeči na základě motivačního dopisu a životopisu.. Pracoviště: Kappa-help, z.s. - nzdm, Boženy Němcové, č.p. 101, 750 02 Přerov 2. Informace: Ivana Smětalová, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Myčka nádobí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , •aktivní přístup k práci a chuť pracovat, •spolehlivost, , Nabízíme: , •práci u stabilní společnosti , •práci na hlavní pracovní poměr , •přátelské prostředí, •zaměstnanecké výhody (podnikové stravování, penzijní připojištění), •nástup možný ihned. Pracoviště: Lázně teplice nad bečvou a.s., 753 01 Hranice 1. Informace: Pavla Vozáková, +420 581 686 293.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč kovů CO2 - prac. Přerov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Kojetínská 3186, Přerov., Ihned přijmeme pracovníka na pozici svářeč kovů metodou 135. Požadujeme praxi v oboru, samostatnost a spolehlivost. Znalost svařování pod UZ a drážkování výhodou. , , Nabízíme: , - stabilní práci , - motivační mzdové ohodnocení dle praxe a odbornosti , - možnost ubytování , - karierní růst , , Kontakt je možný POUZE e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Oldřich hut - personální agentura hut - pracoviště přerov, Kojetínská, č.p. 3186, 750 02 Přerov 2. Informace: Lukáš Melhuba, +420 731 505 615.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 21 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník - truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., , Náplň práce:, Výroba a montáže hliníkových prosklených konstrukcí (okna, dveře, fasády); práce na dílně dle technické dokumentace, spolupráce v týmu na svěřeném úkolu. , , Požadujeme:, vyučení v oboru zámečník nebo truhlář, případně jiném technicky zaměřeném oboru, praxe výhodou, manuální zručnost, znalost a orientace v technické dokumentaci, přesnost, pečlivost, řidičské oprávnění sk B., , Nabízíme:, platové ohodnocení v hodinové sazbě s placenými přesčasy, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: krespo@krespo.cz, - osobně na adrese KRESPO, s.r.o., Struhlovsko 218, Hranice v pondělí až pátek od 7,00 do 13,30 hod.. Pracoviště: Krespo, s.r.o., Struhlovsko, č.p. 218, 753 61 Hranice 4. Informace: Ivana Vaňková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zubří dorost

Senzace! Mladší dorost Zubrů je v semifinále extraligy

Ilustrační foto.

Nepropásněte! Předškoláčci z Prima školky Hranice

Hřiště u školy Za mlýnem se konečně dočká oprav

Přiklepnuto. Přerovští zastupitelé na svém pondělním zasedání schválili finance na rekonstrukci zchátralého hřiště u Základní školy Za mlýnem.

Udělám z tebe feťačku, vyhrožoval bývalé přítelkyni

S rozchodem se zřejmě nedokázal smířit šestadvacetiletý muž z Přerova, který denně obtěžoval výhrůžnými SMS zprávami a telefonáty svou o dva roky mladší bývalou přítelkyni.

Následky silného větru: popadané stromy, stovky domácností byly bez elektřiny

Byl to jen okamžik. Nádherně rostlý smrk, na který se dívali lidé z oken panelového domu v ulici Osmek v Přerově, se poroučel k zemi. A jen kousek od něj další. Takovou sílu větru, která o víkendu lámala stromy a brala lidem střechy, nikdo nečekal. Stovky domácností se ocitly bez elektřiny, kmeny zatarasily silnice a plechové krytiny se rozletěly do okolí. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo.

Zima se snadno nevzdá, jaro přijde pomalu

Na procházku bez pořádného zimního oblečení nebude ještě dlouho. Zima se podle meteorologů hned tak nevzdá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT