Kolik obviněných a konkrétně které osoby byly převezeny z Ostravy do olomoucké vazební věznice, soud nesdělil.

Na svobodě nejsou proto, že podle soudu hrozí riziko ovlivňování svědků během vyšetřování.

„Osoby jsou ve vazbě, ale kde, to nemohu konkretizovat," reagovala již v sobotu večer mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Gabriela Pohlová.

Že někdo z nich stráví minimálně počátek vyšetřování kauzy v Olomouci, potvrdil mluvčí ostravského okresního soudu.

„Ano. Jsou ve vazbě v Ostravě, Brně a Olomouci," potvrdil Olomouckému deníku Alexandr Dadam.

Na dotaz, zda je možné rozklíčovat, ve kterých zařízeních kolik a kteří obvinění pobudou během nadcházejících dnů a týdnů, bližší informace nesdělil.

„Tuto informaci nemám. Nevím, kdo, kde je," reagoval.

I kdyby byl v olomoucké vazební věznici více než jeden podezřelý v této kauze, je podle mluvčího soudu vyloučeno, aby se potkali a případně spolu mohli komunikovat.

„Společný výkon vazby v jednom zařízení nezmaří účel vazby. Vězeňská služba je na takovou situaci připravena," vysvětloval mluvčí soudu.

„Není to poprvé, a myslím, že ani naposledy, kdy jsou obvinění v jedné kauze v jedné vazební věznici. Režim je tomu přizpůsobený. Prostě se spolu nepotkají," objasňoval.

Do vazby šli všichni kromě Kovandy

Ostravský soud v sobotu poslal do vazby exnáměstka ministerstva zemědělství Romana Bočka, oba exposlance ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, bývalého šéfa armádního zpravodajství Ondreje Páleníka, pracovníky vojenského zpravodajství Jana Pohůnka a Janu Nagyovou.

Exposlance Marka Šnajdra poslal do vazební věznice v neděli odpoledne. Šéf vojenské tajné služby Milan Kovanda bude vyšetřován na svobodě.

Olomoucký deník se během víkendu pokoušel kontaktovat některé regionální politiky z řad stran vládní koalice, aby sdělili, zda je přesvědčila Nečasova slova o tom, že o sledování blízkých tajnou službou nevěděl, jeho omluva poškozeným tímto pronásledováním, a jak vidí další osud stávající vládní koalice a samotného Nečase.

„Situace se mění každou chvíli, jak přibývají nové informace. Navíc koalice bude večer jednat a jednání může trvat klidně do časných ranních hodin," reagoval v neděli odpoledne například člen předsednictva TOP 09 Adolf Jílek ze Šumperka.

VÍCE: Krajský šéf ODS: Je to velmi vážné. Ale Nečas je slušný člověk