V obřadní síni městyse Dub nad Moravou návštěvníci na třech desítkách stolů obdivují betlémy vyrobené převážně z papíru. K vidění jsou ale i kusy ze sádry, porcelánu, překližky, dřeva, cínu, biskvitu. Nechybí ani betlém mechanický, který autor výstavy a sběratel vyrobil hlavně pro potěchu dětí. Zaujmou i reklamní betlémy s orientální tematikou, které dají vzpomenout na koloniál pana Bajzy z Bylo nás pět.Výstava betlémů Josefa Novotného v Dubu nad Moravou

Nejstarší na výstavě je reliéfní rozkládací betlém z období rakousko-uherské monarchie. Jeho odhadovaný původ se datuje k roku 1890.

„Sbírám všechny typy, moje nejoblíbenější jsou ale kralické figury. Je to pestrá sbírka i tím, že se nezaměřuji jen na jeden materiál. Sbírám i ty současné, když jsou tedy pěkné. Zejména se ale orientuji na betlémy starší," říká majitel sbírky Josef Novotný z Myslejovic na Prostějovsku.

Návštěvník tak může do jisté míry sledovat dějiny a zaznamenat i postupnou změnu. Na starších betlémech je například vidět pečlivá ruční práce, postupem přichází zjednodušení v zobrazování. V období minulého režimu je zase možné všimnout si úbytku.

„Doba komunismu je znát, betlémy z té doby se o dost hůř shání. Hodně se v tu dobu povyhazovalo. Lidé mi říkají, že měli a vyhodili. Nebyl k tomu vztah," srovnává sběratel a člen Českého sdružení přátel betlémů.Výstava betlémů Josefa Novotného v Dubu nad Moravou

V Dubu se v pátek, první den výstavy, vystřídaly desítky lidí. Možná i proto, že betlemář svou chloubu ukazuje víceméně jen jednou do roka.

„Návštěvu mívám za ty tři dny hodně dobrou a slyším i dost chvály. Lidé si zavzpomínají na mládí. Občas i někdo něco přinese, třeba v Kostelci jsem od jednoho pána dostal originál reklamních archů," vzpomíná Josef Novotný.

Většinu sbírky ale buduje s pomocí internetu. Večer zasedá k počítači a hlídá osvědčené zdroje.

„Jak se něco objeví, okamžitě píšu mail, nabídnu cenu a pokud je rozumná odezva, kupuji. Jsou v tom peníze jako ve všech starožitnostech," dodává s tím, že za rok se povede kolekci obohatit zhruba o pět kousků.

Někdy se poštěstí i v antikvariátech nebo starožitnictvích. Když není snadné betlém dobově zařadit, dopisuje si s odborníky nebo se poradí s kolegy ze sdružení.

Vánoční výstava betlémů 2015 je otevřená ještě o víkendu. Na 2. svátek vánoční ji lze navštívit od 15 do 19 hodin, v neděli od 14 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.