VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyškovský dinopark? Zájem hlavně Poláků

Vyškovsko – Zatímco těm, kteří ve vyškovském okrese žijí dlouhá léta, můžou připadat zdejší turistické cíle jako všední záležitost, najde se spousta cizinců, kteří o ně jeví nemalý zájem. Památky a atrakce v regionu zahraniční návštěvníky vítají a jsou na ně připravené cizojazyčnými propagačními materiály i průvodci mluvícími světovými jazyky.

21.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Archiv

Například s pracovnicemi vyškovského Turistického informačního centra se cizinec domluví anglicky, německy i španělsky. „Propagační materiály máme kromě základních dvou jazyků angličtiny a němčiny také ve francouzštině, polštině a ruštině. Cizincům nejvíc vyhovuje, když si v centru zjistí, co by je o Vyškově a jeho okolí zajímalo, a pak si místa sami objedou. V případě zájmu větší skupiny můžeme sjednat i prohlídku centra Vyškova," připomněla mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.

Centrum ve Vyškově už letos navštívilo dvě stě dvacet cizinců. „Šlo převážně o turisty ze sousedních zemí, takže v počtu vedou Slováci, Rakušané, Němci a Poláci. Dále k nám jezdí Francouzi, Britové, Rusové, Španělé nebo také Finové. Z nejvzdálenějších koutů světa si k nám cestu najdou Američané, Kanaďané a Japonci," vyjmenovala mluvčí.

Zaměstnanci vyškovského centra se občas setkají i se zajímavými příběhy turistů. „Například jeden pár z Rakouska k nám letos přijel s cílem doplnit si část rodokmenu o předky, kteří pocházeli z Vyškovska. Pracovnice centra je zavedla na matriku a dala kontakty na archiv. Byli moc rádi a pochlubili se tím, co už zpracovali. Předky měli dohledané až do počátku 19. století," popsala Ryšánková.

Okresní město navštívil i třeba turista z Německa, který se rozhodl, že si města v Česku projede autobusem. „U nás zjišťoval spojení do dalšího města a rozpovídal se o tom, kde už byl a co má ještě v plánu. Zůstal nakonec dvě hodiny. Týden po jeho návštěvě přišel do centra desetistránkový dopis s poděkováním za čas a přiložil také své zápisky z cest, kde měl zaznamenaný i Vyškov a vše, co se mu u nás líbilo," poznamenala mluvčí.

Díky propagaci

Na velký příliv turistů ze zahraničí si už dávno zvykli ve Slavkově u Brna. „V poslední době se u nás objevuje stále víc německy mluvících turistů, což přičítáme zařazení zámku do projektu s názvem Top výletní cíle jižní Moravy. Jeho velkým přínosem je, že místa do něj zařazená se propagují navzájem. Proto mají například návštěvníci zámku v Lednici možnost prostudovat propagační materiály slavkovského zámku a rozhodnout se, že pojedou k nám," prozradil ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Podíl zahraničních návštěvníků podle něj mírně roste. „Odhadujeme, že deset až patnáct procent všech návštěvníků zámku jsou cizinci, a číslo postupně roste. Máme pro ně jazykově vybavené průvodce. Pokud se zúčastní české prohlídky, dostane na ni s sebou cizojazyčný text," vysvětlil Šilhánek.

Také návštěvníkům vyškovského zooparku jsou k dispozici letáky v cizím jazyce. „Návštěvníci si je můžou vyzvednout buď na pokladně, nebo na Hanáckém statku. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět víc k popiskům u jednotlivých výběhů, máme připravené texty. Pro informace v angličtině mohou cizinci také volat na naši telefonní linku," uvedl ředitel atrakce Josef Kachlík.

Většinu cizinců, kteří navštíví vyškovský dinopark, tvoří Poláci. „Je to dané tím, že projíždí kolem Vyškova po dálnici směrem na jih k moři. Díky poutačům se u nás zastaví a stráví několik hodin. Cíleně k nám potom jezdí na celodenní rodinné výlety především návštěvníci ze Slovenska," vysvětlil provozovatel dinoparku Jiří Machálek.

S konkrétní představou, co přesně chtějí vidět, jezdí cizinci na renesanční zámek v Bučovicích. „Předem objednaným skupinám nabízíme možnost prohlídky v cizím jazyce. Přesný počet zahraničních návštěvníků neevidujeme. Historii zámku mají předem nastudovanou. Zajímá je především Zaječí pokoj, ve kterém jsou výjevy ze světa zajíců, kteří převzali vládu nad světem," poznamenala kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Autor: Martin Zavřel

21.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přerovští Zubři. Ilustrační foto

Po vyrovnání studená sprcha. Zubři v závěru ztratili duel ve Frýdku

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
19

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

Lídr ODS Michal Zácha v Olomouckém kraji, který pochází z Přerova, nakonec v Poslanecké sněmovně neusedne. 

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení