Čtyřiapadesátletého muže z obce u Moravské Třebové zadržela policie kvůli potyčce, jejímž byl aktérem, a následným rozborem krvi v nemocnici u něj bylo zjištěno malé množství metanolu.

„Pacient leží na jednotce intenzivní péče III.interní kliniky, je stabilizován a je mu podáván čistý etanol," informoval mluvčí FNOL Egon Havrlant.

Muž byl po incidentu převezen do svitavské nemocnice, kde byl v souvislosti s alkoholem vyšetřen na psychiatrické ambulanci. Poté byl převezen do Nemocnice ve Šternberku. Zjištěné množství metanolu v krvi není v jeho případě nijak velké. Jde o 0,08 promile.

Případy z předchozích dnů

Ve fakultní nemocnici stále leží osmačtyřicetiletý muž z Prostějovska, který měl metanolu v těle mnohem více.

„Je ve stabilizovaném stavu, a pokud vše půjde bez problémů i nadále, mohl by být v pátek propuštěn z nemocnice domů," uvedl mluvčí Havrlant. U muže, kterému v krvi zjistili 2,46 promile, doposud nevyskytly příznaky trvalých následků těžké otravy.

Muž se přiotrávil spolu s kolegou, se kterým popíjeli o víkendu na Prostějovsku. Ten leží od pondělka v prostějovské nemocnici a jeho stav se zlepšuje.

Kde se muži přiotrávili, zjišťuje policie a společně s celníky hledají zdroj otravy metanolem.

„Muži totiž popíjeli nejen v soukromí, ale také v restauraci. Bohužel ne jedné, ale dvou. V tuto chvíli proto není možné stoprocentně říci, jestli byl metanol v pití ze soukromých zásob. Nedá se tedy vyloučit, že nepochází z restaurace," uvedl ve středu zdravotník, který je s případem obeznámen.

V jedné z nich hned v pondělí provedla policie kontrolu alkoholu a dokladů k lahvím. Spolu s celníky odnesli několik lahví na rozbor. V této restauraci provedla hygiena během posledního měsíce dvě kontroly a podle hygieniků nezjistili žádný problém.

„Vše bylo v pořádku, žádný závadný alkohol jsme nezjistili. Provozovatel je solidní," konstatovala Jitka Švecová, vedoucí Odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání.

O dalších místech v Prostějově, kde přiotrávení popíjeli, se Deníku nepodařilo zjistit bližší informace. Každopádně to, že nepopíjeli pouze nad jednom, jim podle zdravotníků možná zachránilo život. Policie uvalila na případ přísné informační embargo.

SOUVISEJÍCÍ: Zdravotní stav dvou otrávených se lepší. Kde se ale metanolu napili?