V novém bydlení bude místo pro třicet lidí.

„Půjde o zařízení se zvláštním režimem, sloužit bude pro lidi bez domova s vážnou diagnózou. Tedy buď psychickým onemocněním nebo jiným druhem nemoci, který jim znemožňuje pobyt bez střechy nad hlavou," řekl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Službu má ve svém plánu rozvoje sociálních služeb zařazenou Olomoucký kraj, vybudovat by ho s pomocí evropských dotací chtěla Charita Olomouc.

„Požádala nás o spolupráci. V současné době hledáme vhodný pozemek, kde by chybějící zařízení mohlo vzniknout. Je potřeba říct, že by nemělo být zátěží pro své okolí. Téměř veškerý čas tráví jeho klienti kvůli diagnóze uvnitř," dodal náměstek.

V léčebně být nemusí

Dnes se vážně nemocným lidem bez domova nedostává potřebná péče.

„O tyto klienty se teď nedokážeme adekvátně postarat. Většinou jsou v psychiatrické léčebně ve Šternberku nebo jiném nemocničním oddělení, což neodpovídá jejich diagnóze," podotkl Ladislav Šnevajs.

O ubytované by se starali sociální pracovníci pod záštitou charity.

Celkové náklady vycházejí podle odhadů na třicet milionů korun. Většinu by měla pokrýt dotace, o zbytek se podělí charity, kraj a město.

Vytipovaná místa zatím nemá

Místo chce radnice najít do konce roku, vytipované lokality zatím nemá.

Město zároveň usiluje o odkoupení stávajícího azylového domu v městské části Řepčín.

„Důležité je to proto, abychom mohli dům v budoucnu rekonstruovat na bezbariérově přístupný. Množí se případy, kdy jsou bezdomovci na vozíku a je nutné alespoň část kapacity azylového domu tomu přizpůsobit," vysvětlil náměstek pro sociální věci.