„Známka je druhá nejvyšší možná, jakou mohou města získat. Prostějov je však jediným městem, které získalo toto hodnocení s pozitivním výhledem," potvrdil Petr Vinš z agentury Moody´s.

Finanční specialisté ocenili především nízkou míru zadlužení města.

„Hlavním faktorem, který pozitivně ovlivňuje národní rating města, je pokles zadluženosti. Ta se v posledních letech snižovala a věříme, že trend bude pokračovat. Do konce letošního roku město zřejmě splatí všechny přímé i nepřímé dluhy," vysvětlil Ivan Kuvík, analytik pro města České a Slovenské republiky.

Podle odborníků má město solidní provozní a rozpočtové výsledky a také hotovostní rezervy.

„Město tak může hradit investice z vlastních zdrojů. Schopnost samofinancování města by mohly oslabit vyšší výdaje a postupné snižování zásob městského majetku, který je vhodný k prodeji," nastínil analytik a dodal, že ratingové hodnocení by mohl snížit nárůst dluhu.

„Záleželo by však na tom, kdy, v jaké výši a za jakých podmínek by si ho město vzalo," dodal Ivan Kuvík.

Primátor k věci

Podle prostějovského primátora zatím magistrát tuto možnost neplánuje.

„Ale těžko se mi na to odpovídá, protože na podzim budou komunální volby a záleží, s jakou strategií nová politická garnitura přijde. Pokud se většina politické reprezentace shodne na tom, že jsou nutné investice, na které je potřeba vzít si úvěr, tak si ho budeme muset vzít. Měli bychom si ho však brát jen na to, co město bezprostředně potřebuje. Vedení města totiž musí také zvážit, zda ho bude možné splácet," vyjádřil se Miroslav Pišťák.

Pozitivní prognózy

Podle odborníků by Prostějov časem mohl dosáhnout i na nejvyšší hodnocení.

„Pokud nedojde k zásadní změně v hospodaření města, během dvanácti až osmnácti měsíců se budeme moct podívat na vyšší hodnocení," míní Ivan Kuvík.