Třináct let má strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou hlava české lihové mafie Radek Březina.

Krajský soud v Olomouci poslal do vězení sedm z osmi obžalovaných v celé kauze.

Organizovaná zločinecká skupina se začala formovat v roce 1998 a podle verdiktu soudu se jí do roku 2013 podařilo připravit stát na daních o 6,39 miliardy korun.

„Vzhledem ke způsobené škodě se možná jedná o výjimečný daňový delikt. Je vysoce pravděpodobné, že nebylo zdaněno ještě více lihu. Není však možné přesně stanovit množství," připustil předseda soudního senátu Eduard Ondrášek.

Za hlavního strůjce denaturací, důmyslných převozů lihu v automobilových kolonách a budování skrytých podzemních nádrží označil v úterý soud zlínského podnikatele Radka Březinu.

Jeho spoluobžalovaní opouštěli soudní síň s tresty od čtyř do dvanácti let za mřížemi.

S tříletou podmínkou za nadržování zločinecké skupině vyvázl Tomáš Pantlík, který pro bratry Březinovy pracoval v oblasti nemovitostí.

Nemá smysl se vyjadřovat, říká Kaláč

Státní zástupce a většina obžalovaných si ponechali lhůtu na případná odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Lubomír Kaláč a Ivan Kovářík se odvolali hned na místě, oba proti devíti rokům a dvěma měsícům vězení. Lubomír Kaláč se odmítl k rozsudku jakkoli vyjádřit.

„Nemá to smysl," postěžoval si na chodbě a soudní budovu opustil.

Už v minulosti upozorňoval, že jako první začal proti Radku Březinovi vypovídat, a to v době, kdy k tomu nikdo nesebral odvahu. Dodnes mu prý na Březinův příkaz někteří lidé vyhrožují. Soud jeho prvotní spolupráci uznal.

„Byl první kamínek z organizovaní zločinecké skupiny, který vypadl a umožnil, že orgány činné v trestním řízení začali stíhat obžalované," oznámil soudce Eduard Ondrášek, zároveň ovšem připomněl, že Lubomír Kaláč často měnil výpovědi a zásadně zmenšoval svou vlastní roli v celém ilegálním byznysu.

Rozhodně totiž podle závěru soudu nebyl pouhým řidičem, jak zpočátku tvrdil, ale například sháněl zákazníky, kteří měli zájem o černý alkohol, ten nabízel za cenu zhruba 69 až 89 korun za litr. Navíc nejspíš některým později rozdával příkazy.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Ale Lubomír Kaláč rozhodně nebyl jediným, kdo se tvářil jako vzorný zaměstnanec plnící úkoly nebo jako pouhá nastrčená figurka. Tak se dle svých závěrečných slov cítil Radek Menšík, který působil jako jednatel mateřské firmy v celé trestné činnosti Morávia-Chem.

Soud jej ovšem považoval za třetí nejdůležitější osobu mezi všemi obžalovanými, hned po Radkovi a Tomášovi Březinovými.

„Byl skutečně aktivně spolupracujícím bílým koněm. Byl prostředník mezi Radkem Březinou a pány Davidem, Hanulíkem a zpočátku také Kaláčem," vysvětlil soudce Eduard Ondrášek.

Přestože Lubomír Kaláč měl zpočátku nakročeno stát se spolupracujícím obviněným a vyváznout s výrazně nižším trestem, kvůli mlžení a neshodám ve výpovědí o status přišel. Ten získal v celé kauze Tomáš Březina. Podle názoru soudu dokázal díky svému vysokému postavení v hierarchii skupiny rozkrýt důležité údaje, zejména tajné účetnictví, které spravoval.

Svými výpověďmi rozpoutal dlouhou vlnu dalších trestních řízení v aféře.

„Na začátku jsem si neuvědomoval, že budu svědčit proti desítkám lidí. Budu se před nimi muset skrývat a je to doživotní trest," řekl přednedávnem. Svůj čtyřletý trest očekával.

Skutečnost, že promluvil, mu výrazně zhoršila rodinné vztahy. Jeho starší bratr Radek Březina se nechal u soudu slyšet, že jeho jednání nechápe. „Já osobně odmítám vypovídat proti odběratelům a lidem, kteří mi pomáhali jako zaměstnanci. Dodnes nechápu, proč to Tomáš udělal. Doufám, že po skončení soudu už ho nikdy nepotkám," konstatoval.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.

Krajský soud v Olomouci v úterý dopoledne uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných v případu takzvané lihové mafie.. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Žalobce neskrýval po vynesení trestů spokojenost. „V tuto chvíli však reálně zvažuji podání odvolání ve prospěch pana obžalovaného Kaláče," svěřil se s prvními dojmy.

Třináctileté vězení se nezamlouvá právnímu zástupci Radka Březiny.

„Odsuzující rozsudek jsme vzhledem k doznání klienta očekávali. Mám výhrady zejména vůči výši trestu. Myslím si, že mohl být uložen mírnější trest. Kromě toho se domnívám, že množství nezdaněného lihu, které zaznělo v rozsudku, nebylo důkazy prokázáno," okomentoval Filip Opatřil. Radku Březinovy se ruší dvouletý nepodmíněný trest, který mu udělil soud ve Zlíně za ukrývání zbraní.

Soudce Eduard Ondrášek připomněl, že skupina kolem bosse Radka Březiny nemá nic společného s metanolovou kauzou. Po jejím vypuknutí v září 2012 však začali kriminalisté podnikat rozsáhlé akce, díky kterým odhalili činnost Březinovy mafie. „Do té doby nebyly nepochybně úkoly stanovené státem při dozorování nad obchodem s alkoholem bezvýhradně plněny," upozornil soudce.

Tresty pro takzvanou lihovou mafii

Tresty v kauze lihové mafie

Tresty v kauze lihové mafie

Časová linka: kauza lihové mafie rok po roku, měsíc po měsíci

1998 – začátky ilegálních činností skupiny v oblasti obchodu s nezdaněným lihem

2000 – během fiktivních denaturací se utopil v jímce s vřelou vodou jeden ze zaměstnanců Radka Březiny, podle něj byl opilý

září 2012 – začíná metanolová kauza, která odstartovala policejní zájem o obchod s alkoholem a lihem

říjen 2012 – policejní akce SMOG proti lihové mafii

květen 2013 – policejní akce MORAVA, policie prohlíží Březinovy nádrže na líh ve skladištích, některé byly vybudovány tajně v podzemí

leden 2014 – policejní akce CELA, vrchol policejních zátahů, zahájení trestního řízení s některými členy Březinovy mafie, zadrženo 15 lidí, 7 skončilo ve vazbě

říjen 2014 – dochází ke změně obžaloby, daňové úniky měly nečiní jen 300 milionů korun, ale 6,7 miliardy

prosinec 2014 – zahájení projednávání případu před Krajským soudem v Olomouci v konečné podobě znění obžaloby, Radek Březina se přiznává

leden 2015 – Tomáš Březina podává u soudu detailní výpověď o činnosti skupiny

duben 2015 – Radek Březina dostává dvouletý trest vězení u Okresního soudu ve Zlíně za nedovolené držení zbraní (samopal, brokovnice, pistole, tlumič, náboje a semtex)

prosinec 2015 – Úřad pro odhalování organizovaného zločinu zadržuje deset celníků ze zlínského celního úřadu, ti měli údajně krýt činnost Radka Březiny

22. prosince 2015 – Padly rozsudky nad všemi obžalovanými. Konečnou výši trestů ještě mohou zvrátit případná odvolání. Daňové úniky byly vyčísleny na 6,39 miliardy ko­run.

Pozadí kauzy

Popud k rozkrývání celé činnosti skupiny vyvolala metanolová kauza v září 2012. Kvůli závadnému alkoholu zemřelo sedmačtyřicet lidí. Policisté si vzápětí došlápli na pochybné obchody s alkoholem a lihem.

Během těchto akcí odhalili, že Radek Březina provádí fiktivní denaturace lihu, který poté rozprodává na výrobu dalších alkoholických nápojů nejrůznějším likérkám v Česku, ale i na Slovensku. Sklady měl v areálu bývalých sladoven v Holické ulici v Olomouci, ve Valašském Meziříčí a na Pelhřimovsku.

Počet lidí, kteří jsou do kšeftů zapletení, se od ledna 2014, kdy policie zadržela prvních patnáct lidí, měnil. Původně se mělo jednat o krácení daní pouze za asi 300 milionů korun. Stejně tak se výrazně proměnila výše škod a právní kvalifikace provinění jednotlivých aktérů. Z původního krácení daně se vyklubalo fungování členů jako organizované zločinecké skupiny.

Ve snaze získat nižší tresty spolupracovali bratr Radka Březiny Tomáš a další obžalovaný Lubomír Kaláč, který však kvůli rozporům ve výpovědích nakonec status spolupracujícího obviněného nezískal. Vzájemně na sebe házela trojice míru viny a míru roli v celé trestné činnosti.

Po dobu projednávání kauzy byly vyslechnuty desítky svědků, přehrány mnohé odposlechy a video záznamy.