Budova církevní školy a chátrajícího hotelu, věž mořického chrámu, ale také radnice se začnou opravovat ještě letos.

Vlastníci těchto budov si na dílčí opravy památek mezi sebou rozdělí milion a 475 tisíc korun. Peníze dostanou prostřednictvím Programu regenerace městské památkové rezervace.

„Zastupitelé rozhodli, že letošní podporu z ministerstva kultury přidělí na opravu tří měšťanských domů na Velkém náměstí a chrámu sv. Mořice. Zbývající peníze nutné na obnovu památek poskytnou vlastníci nemovitostí a město,“ řekl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Téměř dvě stě tisíc od státu a necelých padesát tisíc od města dostane na opravu fasády Církevní základní škola. Zbytek musí doplatit sama.

„Už máme vyřízeno stavební povolení, během prázdnin bychom chtěli nechat fasádu opravit,“ sdělila ředitelka církevní školy Olga Loučková.

Jak moc se ale vzhled budovy promění, jestli třeba změní barvu, to prozradit nechtěla.

„Předložili jsme několik návrhů, které budeme projednávat s památkáři,“ vysvětlila Loučková.

Hrůzu přestane lidem nahánět díky dotaci od státu a města také podoba bývalého legendárního hotelu Haná na Velkém náměstí. Jeho majitel na něm za téměř milion korun opraví část fasády, přesněji část odpudivé uličky spojující náměstí a Křižnou ulici, známé mezi Kroměřížany jako „myší díra“. „Opraveno bude i podloubí hotelu Haná,“ upřesnil mluvčí radnice Zrna.

Po letech využije dotaci i město na opravu svého majetku. „Za peníze necháme na budově radnice vyměnit stará netěsnící okna. Investice přijde na dvě stě tisíc, město se na ní podílí polovinou,“ doplnil mluvčí.

Nejvíce peněz od státu, konkrétně 752 tisíc, dostane farnost svatého Mořice. Použije je na opravu pískovcových prvků na druhé věži mořického chrámu.

Kroměřížští zastupitelé rozdělují peníze prostřednictvím Programu regenerace už dvacet let. Díky němu stát poslal během této doby na opravu památek v městské památkové rezervaci už celkem 42 milionů korun.

AUTOR: EVA TOMANOVÁ