„Myslím si, že je to člověk, který může oslovit nejenom pravicové voliče, ale také ty, kteří se hlásí k politickému středu. Je to prostějovský rodák a pravidelně do města jezdí, takže zdejší problémy dobře zná a myslím, že zdejší lidi by dobře zastupoval,“ tvrdí předseda oblastní ODS a místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil.

Zatím jediná Županičova protikandidátka, současná senátorka za ČSSD Božena Sekaninová, jej však za vážného konkurenta nepovažuje.

„Někdo, kdo v regionu nežije, nemůže být místním lidem a jejich problémům tak blízko jako ten, kdo je mezi nimi denně. Máme v senátu herců už několik a víme jak pracují. Pokud pan Županič prohlašuje, že chce zároveň hrát, pak mu už patrně nebude zbývat čas na senátní práci. Ta se totiž nedá dělat jen tak „bokem“. Skutečně si myslím, že není vážným protikandidátem, i když jej lidé znají,“ reagovala v úterý Božena Sekaninová.

Nemyslí si ani, že je Ladislav Županič nezávislým kandidátem.

„Tím je pro mě ten, který skutečně kandiduje sám za sebe, na základě podpisů lidí. Ale tady za ním stojí strana, i když není jejím členem,“ podotkla senátorka.

Jak se na věc dívá Ladislav Županič? Prostějovskému deníku v úterý ochotně odpověděl na otázky položené do telefonního sluchátka.

Je vaše kandidatura výsledkem nějaké dlouhodobé spolupráce s ODS?

Myslím, že tak se to říct nedá. I když jsem byl vždycky názorově v politice spíše doprava, tak jsem nikdy nebyl členem žádné strany. Takže tahle nabídka mi vzala dech. Ale také mě samozřejmě potěšila.

S čím jdete do voleb?

Nechci už jenom pasivně přihlížet a nadávat. Chci do toho jít a pokusit se přispět k tomu, aby se politika změnila k lepšímu. Rád bych nyní vrátil Prostějovsku část toho, co jsem si odsud do života odnesl. To znamená řešit problémy občanů. A to nejen na Prostějovsku, ale i v ostatních částech obvodu, Kojetínsku a Tovačovsku, odkud jsem také dostal podporu.

Jaký problém považujete na Prostějovsku za nejpalčivější, který byste chtěl řešit jako senátor nejdříve?

Jako senátor bych měl větší šanci přivést na Prostějovsko podnikatele, kteří by dokázali zaměstnat místní lidi. Zejména ty, kteří se ocitli na dlažbě po krachu Oděvního podniku. Tenhle region potřebuje lidi, kteří mají zájem a možnosti něco udělat.

Řekl jste, že se chcete věnovat i podpoře kultury…

To je v trochu obecnější rovině. Vzhledem k mé profesi by šlo hlavně o podporu divadla. Je totiž tristní, když například divadlo v Opavě musí zrušit operu, která měla vysokou úroveň i tradici, jen proto, že mu chybí tři miliony na provoz. Ty sice nemáte vy, ani já, ale vzhledem k možnostem státu a divadelnímu rozpočtu to zase tak velké peníze nejsou.

Znamenala by podpora divadla třeba i možnost vzkříšení profesionálního hereckého souboru v Prostějově?

HaDivadlo už se sem asi vrátit nepodaří. Ale není pravda, že by divadlo v Prostějově nežilo. Funguje jako stagionová scéna, kde vystupují hostující soubory, a to často špičkové úrovně. A jak sleduji program, tak se hraje téměř každý den. To by stálý soubor určitě zajistit nemohl. A navíc, jak známo, doma není nikdo prorokem. Prostějov vždycky byl a zůstává kulturním městem, což potvrzuje i návštěvnost divadla. (pam)

Ladislav Županič

9. srpna 1943 v Prostějově

český herec

vystudoval JAMU v Brně

1969 nastoupil angažmá v Hudebním divadle v Karlíně

1993 – 2002 ředitel Hudebního divadla v Karlíně

role ve filmech Vesničko má středisková, Kamarád do deště, Princezna ze mlejna, Obsluhoval jsem anglického krále, Bestiář a další

dabuje například Clinta Eastwooda