Rozsah pohromy zatím není znám. Podle místních hasičů voda vnikla do dvou domů v Bílé Lhotě, odkud byli obyvatelé evakuováni. Podle starostky Aleny Sedlářové nebyla evakuace potřeba.

Bahno z polí nateklo celkem do pěti rodinných domů. Obyvatelé a hasiči pohromu likvidují.

„Pět rodin v Hrabí, Bílé Lhotě a Řimicích má bahno doma, ale evakuace podle mých informací nebyla potřeba. Uklízejí tu hrůzu a mohou být ve vyšším patře. Objekty jsou obyvatelné. Hasiči pomáhají," uvedla po 17.hodině starostka, která objížděla všechny místní části rozlehlé obce. „V Měníku jsem ještě nebyla," dodala.

Blesková povodeň na Litovelsku - Bílá Lhota, místní část Hrábí

Blesková povodeň v Bílé Lhotě, místní část Hrabí. Foto: Jiří Kopáč

Bahno je podle ní všude: ve sklepích, garážích, lidem zničilo zahrady, poškodilo pergoly a bazény.

„Škody budou velké. Všude je hrozný binec. Někdo má zničenou kuchyň, jiný kotel ve sklepě, další bazén," hodnotila následky starostka. Odhaduje, že škody půjdou do statisíců korun.

„Na obecním majetku i soukromém možná milion. Ale těžko odhadovat a ještě nemáme všechno zkontrolované," reagovala.
Z jednoho zatopeného domu odvezli příbuzní starší ženu do bezpečí. Přímo v Bílé Lhotě mají podle dobrovolných hasičů bahno v obytných místnostech tři rodiny.

JAK PROŽÍVALI BLESKOVOU POVODEŇ PŘÍMO OBYVATELÉ BÍLÉ LHOTY A HASIČI ZASAHUJÍCÍ NA MÍSTĚ? JEJICH PŘÍBĚHY PLNÉ EMOCÍ ČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ OLOMOUCKÉHO DENÍKU 11. ČERVNA 2013.

„Dvě rodiny zůstaly doma a odklízejí tu spoušť. V dalším domě žije starší paní, kterou si odvezla rodina, a to jí začala dům čistit," popisoval v podvečer Stanislav Huličný z místního sboru dobrovolných hasičů.

Blesková povodeň na Litovelsku - Bílá Lhota Bílá Lhota část Římice, spádový potok

Blesková povodeň v Bílé Lhotě, část Římice - spádový potok. Foto: Jiří Kopáč

Do nejvíce postižených míst přijeli během odpoledne pomoci dobrovolníci ze sousedství.

„Lidé ze sousedních vesnic. Když to viděli, začali dělat. Z jejich pohledu nebylo, nad čím moc přemýšlet, hned se pustili do práce," ocenil pomocníky.

Voda s bahnem se valila přes Hrabí, Bílou Lhotu, na Měník a Řimice. Šla z polí.

„Co bylo na polích naseto? Nad Hrabí je bohužel kukuřice. To je pak hned," reagovala Alena Sedlářová.

V arboretu v Bílé Lhotě je vyplavená vegetace, vše obklopuje zhruba deset centimetrů bahna. Rozlil se i rybník, který je uprostřed arboreta.

Zdroj: Youtube

Voda ničila i v továrně na těstoviny

Dobrovolní hasiči se u Řimic pustili do čistění spádového potoku.

„Musíme uvolnit tok, protože voda se začala vracet do obce," řekl Jaroslav Žitný ze sboru dobrovolných hasičů Řimice.

Voda s bahnem se valila přes Hrabí, Bílou Lhotu, na Měník a Řimice. Hasiči již čerpají vodu ze sklepů a pustili se do čištění cest.

Přívalové deště způsobily v pondělí odpoledne problémy i na dalších místech Litovelska.

„Máme problémy. Rozsah zasažení vodou zjišťujeme. Škody nebudou malé," informovala pracovnice společnosti Adriana, předního tuzemského výrobce těstovin.

Blesková povodeň na Litovelsku - Tři Dvory, vodní laguna v továrně Adriana

Zásah hasičů v továrně Adriana. Foto: Jiří Kopáč

Voda zaplavila sklepy a silnice

Hasiči museli v pondělí po druhé hodině zasahovat kůvli vodě na mnoha místech Olomoucka. Kromě Bílé Lhoty vyjížděli například i do Červenky či Litovle. 

Přívaly vody po prudkém lijáku nestíhala na několika místech na Olomoucku odvádět kanalizační síť.

„V Králově ulici v Litovli se ucpal kanál a voda tam stékala po silnici. Ve Svatoplukově ulici se voda z kanalizace valila do domu. Stejné problémy jsou také v Července na Litovelsku. Také tam čerpáme a čistíme ucpanou kanalizaci, aby nedošlo k dalším škodám na majetku," popsala aktuální zásady před třetí hodinou odpoledne mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Došlo podle ní rovněž k zaplavení několika garáží a zahrádek vodou a blátem stékajících z okolních polí. Hasiči také odklízejí bahno naplavené na místní komunikace a čistí kanály a kanalizační propustě.

FOTO ČTENÁŘŮ A HASIČŮ: liják, kroupy a zaplavené domy na Litovelsku

V Mohelnici se z křižovatky stala laguna

Silná průtrž mračen se okolo jedné hodiny odpoledne přehnala také nad Mohelnicí. Hasiči ve městě během deseti minut vyjížděli k pěti událostem.

„V jednom případě uvízl muž uprostřed křižovatky ve velké laguně s osobním vozidlem, další události se týkaly zatopených sklepů a garáží," sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Předpověď? Bouřit ještě bude

Bouřky provázené vydatnými srážkami nevylučují meteorologové na Olomoucku ani v odpoledních a večerních hodinách. Během nich může spadnout 15 až 30 milimetrů srážek.

„Ve večerních hodinách ještě bouřky budou, pak to může přecházet do deště, ale i pak se bouřky mohou místy objevit," předpovídal pro nejbližší hodiny Roman Volný z předpovědního pracoviště ČHMÚ v Ostravě.

„Těžko říci, jak budou srážky vydatné, 15 až 30 milimetrů, může to být lokálně intenzivní," dodal.

V úterý dopoledne se bude situace zklidňovat. Srážky budou slábnout. „Postupně budou ustávat. V úterý už bouřek moc nebude," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Město Olomouc bude hlídat několik lokalit, kde by mohly hrozit povodně

Přívalové deště zaplavují i Šumpersko, v Mohelnici zatopily sklepy i garáže