„Vlastníkem zmíněného stroje je pražské Národní technické muzeum. Přerovská Šlechtična je deponována v Chomutově, v nově otevřeném železničním muzeu v Olomouci je však ke zhlédnutí olomoucká lokomotiva Rosnička," uvedl tiskový mluvčí Českých drah Radek Joklík. Zdejší muzeum, do kterého se dá dostat takzvaným novým podchodem hlavního nádraží, bylo pro veřejnost otevřeno teprve před měsícem.

Fanoušci železniční historie z regionu mají tedy šanci obdivovat krásy naleštěné mašiny pouze v Olomouci, v Přerově mají smůlu. Olomoucká Rosnička se po kolejích proháněla až do roku 2009.

„Pak dosloužil kotel. Na opravu byla Nadací Okřídlené kolo vypsána veřejná sbírka," informoval Michal Novotný, ředitel Železničního muzea Národního technického muzea v Praze.

Na stránkách nadace pravidelně zveřejňují jmenný seznam dárců a vybranou částku, která se nyní pohybuje okolo půl milionu korun. Od roku 2009 mohou lidé na obnovu parní krásy posílat peníze také formou dárcovských sms zpráv. Dlouholetá sbírka ale v těchto dnech končí.

„Co se týče přerovské Šlechtičny, ta bývá k vidění v depozitáři Železničního muzea v Chomutově při dnech otevřených dveří a dalších akcích pro veřejnost. Nejbližší termín bude o víkendu 8. a 9. září," upozornil Novotný. Dále ale podotkl, že vzhledem k vysokým nákladům na zprovoznění se už neuvažuje o tom, že by se Šlechtična vrátila na koleje. (jr)