S výstavbou toho zatím posledního začal soukromý investor před několika týdny. Je to na téměř třicetitisícové město málo nebo naopak moc? Odborníci tvrdí, že mnoho určitě ne.

„Každé lůžko, které bude v Kroměříži vybudováno, bude jen přínosem. Nejen pro město samotné, ale i v měřítku Zlínského kraje. Když připravujeme nějaké akce, potýkáme se tu s nedostatečnou ubytovací kapacitou,“ míní Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

To, že nový hotel v Kroměříži bude ve čtyřhvězdičkové kategorii, považuje za nejlepší z variant.

„Klientela, která do regionu zavítá, vyhledává hlavně čtyři hvězdičky. A nemusí jít vždy jen o zahraniční turisty, například z Ruska, kteří přilétají na letiště v Brně a často ukončí svou návštěvu v Kroměříži. I český host si rád připlatí za kvalitní ubytování,“ tvrdí Daňová.

Nový hotel Purkmistr, který vznikne rekonstrukcí domu vedle České spořitelny na Velkém náměstí, by měl být v provozu od příštího jara.

„Kromě ubytování bude nabízet třeba i školící místnost na prezentace či výukové akce. Termín dokončení je naplánovaný na 31. března 2013,“ řekl Deníku František Semotam, zástupce investora, kterým je otrokovická akciová společnost SMO.

Zařízení poskytne 46 lůžek včetně přistýlek, jeho součástí bude i restaurace, bar či vinný sklípek, kde se budou konat akce pro sommeliéry či besedy o víně.

V projektu investor plánuje i relaxační centrum či kadeřnictví. Hotel nabídne osm pracovních míst, ale i možnost praxe studentům hotelových škol.

Investor předpokládá, že ho přestavba hotelu bude stát 35 milionů korun. „Poměrnou částku se nám podařilo získat z evropských fondů. Každý zásah do budovy řešíme s památkáři, třeba i to, jakou barvu hotel bude mít. Máme k dispozici historické podklady, jak dům dříve vypadal a jakým podléhal vlivům. I to zohledníme při jeho konečné podobě,“ nechtěl víc prozradit Semotam.

Kroměříž, přestože je jediným místem v kraji zapsaným v UNESCO, se dlouhodobě potýká s problémem, že ve městě zůstávají turisté na krátkou dobu.

Investor ale věří, že situaci změní například obnova Květné zahrady či vznik Národního centra zahradní architektury a výstaviště, které by do Kroměříže znovu přilákaly turisty. Dalším nedostatkem je to, že město nemá co nabídnout turistům, kteří si nemohou dovolit drahou dovolenou.

„Přestože je v Kroměříži dost penzionů, chybí tu například kemp a aktivity pro rodiny s dětmi. To je další skupina lidí, která by mohla ve městě trávit více času,“ poznamenal mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Autor: Eva Tomanová