Zraněná žena, kterou postřelil šílenec v Uherském Brodě, je mimo ohrožení života.

„Lékaři ji během dopoledních hodin probrali z umělého spánku a její stav je relativně dobrý. Můžeme říct, že je mimo ohrožení života," potvrdila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

„Je při vědomí a komunikuje s lékaři," dodala.

Mladá žena utrpěla při úterní tragédii, kdy v uherskobrodské restauraci Družba zemřelo devět lidí, střelné poranění hrudníku. Její léčba bude trvat v řádu týdnů.

Jména obětí zatím nezveřejněna

Kdo konkrétně v úterý 24. února v centru města zahynul, prozatím oficiální místa tají.

„Identitu obětí se zveřejnit nechystáme," konstatoval mluvčí krajské policie Pavel Benedikt Stránský. Potvrdil však, že rukou střelce zahynula 43letá žena a sedm mužů ve věkovém rozpětí od 27 do 66 let.

Revolver a samonabíjecí pistole

Na místě činu vraždy v restauraci Družba byly dvě střelné zbraně. Obě patří útočníkovi a byly v jeho legálním držení. O jaký typ šlo? Revolver 
Alfa vz. 820 a Samonabíjecí pistole 
CZ 75B. Více ke zbraním.

Svědek, který přežil

„Slyšel jsem střelbu, výkřiky a řinčení skla. Ale přežil jsem," říká Petr Gabriel v rozhovoru pro Deník. Tento svědek události v Brodě zamířil na svůj pravidelný oběd v restauraci Družba. Cestou po schodech předběhl staršího muže. Neměl nejmenší tušení, že se s největší pravděpodobností právě setkal s šílencem, který o chvíli později zastřelí osm lidí. 

Pieta za oběti

Zaměstnanci Městského úřadu v Uherském Brodě k uctění památky zavražděných spoluobčanů přišli ve středu ráno do práce v černém.

„Nešlo o striktní nařízení. Nechali jsme na každém, aby se rozhodl, v čem dnes přijde oblečený. Nakonec přišel v černém skoro každý," uvedla mluvčí radnice v Uherském Brodě Elen Sladká s tím, že od včerejška vlaje černý prapor na tamním městském úřadu i na Domě kultury.Pietní akt v Uherském Brodě k uctění památky obětí úterního masakru

Ve středu se v Uherském Brodě uskutečnil také pietní akt za oběti masakru.

Svou účast na smutečním setkání přislíbila řada osobností.

Před místem tragédie, uherskobrodskou restaurací Družba, kde v úterý 62letý střelec zabil osm lidí a poté i sám sebe, se shromáždilo ve středu v deset hodit několik stovek lidí, kteří vesměs přinesli svíčky a květiny. Ty pokládali na dvě pietní místa.

K lidem promluvil starosta Uherského Brodu, jenž prohlásil, že úterní události jsou největší tragédií v dějinách města, která se nesmí opakovat.

Atmosféra na aktu byla velmi pochmurná. Lidé jsou otřeseni.

„Včera jsem mluvila se známými, kteří v té restauraci obědvali a odešli jen pár desítek minut před útokem," svěřila se Deníku Hana Ševčíková z Uherského Brodu poté, co zapálila svíčku.

Sama stále nemůže pochopit a uvěřit, jak se v jejich městě mohlo něco takového stát.

„Myslím, že se teď chování lidí změní. Budou si více všímat jeden druhého, budou víc ostražití," myslí si.

Na tryznu dorazil také jeden z číšníků z Družby, Martin Polák.

„Shodou okolností jsem byl v době té tragédie mimo město, a pak mi začali volat známí s otázkou, co se v hospodě děje, jestli jsem v pořádku," popisuje viditelně otřesený Martin Polák.

Když on sám volal na čísla svých kolegů a nadřízeného, nikdo mu hovory nebral. „Až pak se šéf ozval. Že do práce nemám chodit," vzpomíná Martin Polák.

Oběti znal všechny.

„Ještě minulý týden jsme v Družbě seděli s jedním z těch zavražděných. Koho by napadlo, že ho vidíme naposledy," pláče Alena Kubáňová, která restauraci navštěvovala každý čtvrtek. Teď si klade otázku, jak mohl střelec způsobit tolik bolesti.

„Za jeho soukromé problémy ti zastřelení přece nemohli. Byli nevinní," neskrývá smutek paní Alena.

Utéct nestihli, během tragédie byli zamčení v budově

Tři hodiny bezmoci, strachu a nevědomí zažili pracovníci malé firmy na laserové obrábění kovosoučástek.

Ti sídlí ve stejné budově jako restaurace Družba, kde se včera odehrála neskutečná tragédie. Zatímco ostatní provozy v budově, jako prodejna koberců či nábytku, byly vyklizené, tato trojice trnula zamčená uvnitř.

„Že je opravdu zle jsme poznali, když kolem naší nákladové rampy začali v děsu a s křikem utíkat hosté a kuchařky a všichni křičeli ať se zavolá policie. Zamčeli jsme se a hned jsme volali 158," popsal události Zdeněk Matějíček z Bystřice pod Lopeníkem.

Ven se odvážili až po třech hodinách od začátku tragických událostí.

„Až když jsme viděli, že zásahovka se kolem objektu začíná pohybovat volněji, méně ostražitě, tak jsme se odvážili ven. Volali jsme, že jsme firma. Pak už jsme se dovnitř vrátit nemohli," uvedl.

Co se všechno stalo či mohlo stát si uvědomil teprve později.

„Až večer mi to začalo všechno docházet. Do té restaurace jsem občas zašel. Chvíli před útokem jsem si byl koupit svačinu, klidně jsem toho útočníka mohl potkat," přemýšlí muž, který v dané restauraci v minulosti i pracoval jako číšník.

Finanční pomoc a vyhlášení sbírky

Rada města Uherský Brod na svém zasedání ve středu 25. února schválila vyčlenění finanční pomoci, která bude směřovat k pozůstalým po obětech úterní tragédie. Pomoc města ještě schválí městské zastupitelstvo, které by tak mělo učinit ve středu ve 14 hodin, kdy se uskuteční jeho setkání.

Zároveň Rada města odsouhlasila vyhlášení finanční sbírky, jejíž výtěžek bude rovněž věnován příbuzným obětí. Veřejnou sbírku by měl ještě posvětit Zlínský kraj.

„V nejbližších chvílích zveřejníme číslo účtu, na které bude možno zasílat finanční příspěvky," uvedla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká. 

Manželku vyvedla v noci zásahovkaDům střelce Zdeňka Kováře v Uh. Brodě.

Poslední dějství masové vraždy v Uherském Brodě skončilo teprve po jedenácté hodině v noci.

Zásahová jednotka vtrhla do domu střelce, kde byla několik hodin zabarikádovaná jeho manželka.

Ta nejdříve odpoledne odmítala vpustit policisty dovnitř, pak se podle nepotvrzených informací dokonce zabarikádovala.

„Policisté vstoupili do domu podezřelého muže společně s lékařem. Ten rozhodl o hospitalizaci ženy, která se v něm nacházela, v léčebném zařízení," konstatoval policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

Žena v doprovodu policistů a zdravotníků vyšla z domu po necelé půlhodině. Z místa ji pak odvezla sanitka.

Dům střelce Zdeňka Kováře v Uh. Brodě na snímku vpravo.

Zpravodajové Deníku