Největší zájem o prohlídku evidují provozovatelé mlýnů tradičně mezi cyklisty.

„V současné době se tady zastaví hodně cyklistů, kteří jedou po vyznačené cyklistické trase. Mlýn je ale otevřený prakticky celoročně. Lidé sem chodí i přes zimu, přestože je brzy tma,“ uvedl majitel větrného mlýna ve Skaličce Antonín Červek, podle kterého bude mlýn na okraji obce nejvíce využívaný během května a nadcházejících měsíců. Návětševnost prý ale vždycky závisí hlavně na počasí.

„Kromě cyklistů si mlýn přijdou prohlédnout například i návštěvy z teplických lázní, nejvíce výletníků pak chodí hlavně v období velkých prázdnin,“ dodal majitel stavení, jenž se zároveň ujímá slova při přiblížení bohaté historie mlýna. Ten pochází z počátku 19. století a do Skaličky byl později přemístěn z Dřevohostic.

„Vyprávění někdy zabere hodinu a půl, někdy i tři hodiny. Záleží na tom, jak velký je mezi návštěvníky zájem. Výklad zahrnuje celkovou činnost mlýna,“ dodal jeho současný majitel.

Případní zájemci by si ale prohlídku i s průvodcem měli raději rezervovat předem. „Někdy zapůsobí zákon schválnosti a nemusím být zrovna doma. Navíc nebydlím přímo u mlýna. Na místě jsem ale do deseti minut, takže to takový problém není,“ uvedl Antonín Červek.

Objeví se u mlýna v Partutovicích kiosek?

Dominantou tohoto typu se může chlubit také obec Partutovice. Tamní Maršálkův mlýn je německého typu, a přestože obilí už dávno nemele, je stále plně funkční.

„Vedle mlýna bych chtěl vybudovat i malý kiosek. Projektant má plány už asi tři roky, navíc nevím, jak na ten záměr zareagují úřady. Teprve uvidíme, jak to celé dopadne,“ uvedl současný majitel mlýna Jan Kandler, který současně všechny návštěvy mlýnem provází.

Také do „větřáku“ v Partutovicích mohou zájemci zavítat prakticky kdykoliv. „Stačí zazvonit, prohlídky nejsou omezeny podle ročního období,“ konstatoval Jan Kandler z Partutovic.

Maršálkův mlýn, který pochází z roku 1837, se tyčí do výšky deseti a půl metru. Při jeho zhotovení však byly použity i součásti staršího stavení. Zahrnuje kompletní vybavení větrného mlýna a do konce druhé světové války byl plně v provozu. (pm)