Jarní Flora potrvá do 22. dubna.

Kristova léta oslavuje květinová výstava Zahradou v pohybu, takový je i názvem hlavní expozice v největším pavilonu A.

„Autorem projektu pestrobarevné spirály z tisícovek kusů rozkvetlých jarních kytic, tulipánů, lilií, narcisů, hyacintů, balkónovek, řezaných i hrnkových květin oživenou tryskajícími fontánami s klenbou ze zavěšených květin, jako symbolem proměnlivé jarní oblohy, je opět zahradní architekt Ivar Otruba. Tisíce kusů květin přivezl také už tradiční partner jarních výstav Flora Olomouc, vídeňští městští zahradníci, “ uvedl manažer výstavy Vojtěch Zahradník.

Vlastními květinovými přehlídkami a exponáty floristické soutěže v aranžování, letos na poměrně neobvyklé, ale o to zajímavější téma – Kytice pro muže – se představí Svaz květinářů a floristů ČR. Zelené výpěstky přivezou členové Svazu školkařů ČR a polští školkaři a prezentovat se budou i zahradnické školy a ekologická centra.

„Na galerii pavilonu A potěší návštěvníky přehlídka rostlin pro zimní zahrady a orchidejí s odbornými poradnami, výstava bonsají, azalek, rododendronů, skalniček, kaktusů, sukulentů, masožravek. Galerie nabídne i zajímavou expozici pořadatele mistrovství ČR a Evropy v automobilových závodu do vrchu Ecce Homo Šternberk s květinově nazdobeným sportovním vozidlem – a posezení v Dobré čajovně,“ informovala mluvčí výstaviště Zuzana Studená.

Pavilon E bude vyhrazený expozici Českého zahrádkářského svazu věnované letošnímu 55. výročí založení svazu.

Za vstupenku veletrh, skleníky i botanická zahrada

Jarní Floru Olomouc doprovodí tradiční zahradnické trhy a veletrh zahradní mechanizace Hortifarm, jejichž nabídce květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, malé zemědělské technice, potřebám a pomůckám pro zahradníky a zahrádkáře budou vyhrazeny pavilony G, H a venkovní plochy výstaviště.

Návštěvníkům výstavy budou v areálu výstaviště ve Smetanových sadech otevřeny sbírkové skleníky a sousedící botanická zahrada olomoucké Univerzity Palackého se zajímavými rostlinnými exponáty.

„Kdo bude mít chuť a čas, může se vstupenkou zamířit i do sousední botanické zahrady výstaviště Flora v dalším z městských parků – Bezručových sadech. Pro chvíle oddechu je určen každodenní doprovodný program s vystoupením dechovek, lidové hudby a folkovým festivalem Country Folk Flora, kterému bude o víkendu po oba dny od 9 do 17 hodin patřit hudební pavilon na hlavní aleji ve Smetanových sadech,“ doplnila mluvčí.

Z nádraží k výstavišti pojede Hurvínek

Oficiálním dopravcem veletrhu se letos opět staly České dráhy, které připravily pro všechny, kteří zamíří na Floru Olomouc, speciální nabídku VLAK+.

Ožije i železniční nostalgie, z hlavního olomouckého nádraží bude cestující bezplatně vozit přímo k Výstavišti historický motorový vůz „Hurvínek“.

Mi­lovníci historických vlaků budou moci nakouknout i do dalšího zajímavého vláčku – Věžáku, který bude slavnostně naaranžován a po dobu výstavy přistaven na olomouckém hlavním vlakovém nádraží.

Stejně i letos však pro Olomoučany platí upozornění, že během výstavy Flora Olomouc je výstavní areál Smetanových sadů v době od 8 do 18 hodin uzavřený.

Brány výstavy budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Vstupné platí současně pro HORTIFARM a JARNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY včetně vstupu do sbírkových skleníků a botanických zahrad VFO a UP Olomouc

Vstupné:

100 Kč – plnoplátci

80 Kč – důchodci, studenti

40 Kč – děti (6 – 15 let) a školní výpravy včetně ped. Dozoru

210 Kč – rodinné vstupné (2+1 až 4 děti)

zdarma – na průkaz ZTP a ZPT-P.

Možnosti parkování ve městě

Při zahradnických výstavách FLORA OLOMOUC – jarní, letní a podzimní etapa  – se ani při velké návštěvnosti, jaké se tyto výstavy těší, nemusíte obávat o to, že byste neměli kde zaparkovat. Aby se to povedlo co nejdříve a bez komplikací, jsou pro návštěvníky ve spolupráci s městem a policií připravena a vyhrazena tato parkovací místa:

Pro autobusy je vyhrazeno místo tradičního parkování na tzv. Envelopě – Třídě 17. listopadu.U Tržnice na starém autobusovém nádraží (mezi ulicemi Vídeňskou a Třídou Svobody) – parkoviště je rovněž vhodné pro autobusy a navíc hned vedle je jeden ze vchodů do parkového areálu výstaviště. (Placené parkoviště je také na nedalekém Palachově náměstí.)

Parkovat je možné také

V podzemních garážích u hlavního nádraží Českých drah. Z nádraží ČD jede v současné době přímo na výstaviště Flora tramvajová linka 1, 4, 6.

V podzemních garážích na ulici Hanáckého pluku. Z nedaleké tramvajové zastávky na Náměstí republiky je možné se dostat na výstaviště tramvajovou linkou 4, 6. Na parkovištích nedaleko centra města: na Wellnerově ulici a Legionářské ulici (u Zimního stadionu) a na nedalekém parkovišti mezi supermarketem Billa a kostelem Husova sboru.