Jedním ze dvou představených systémů byla pevná protipovodňová hráz s výškou hladiny jeden metr. Na tu navazují půlmetrové bloky se zakřivením pětačtyřicet stupňů.

„Tento systém je stavěný na to, aby zadržel klády, kry a jim podobné věci. Systém sice má povolený průsak, ale přesto těsní velice slušně. Navíc se dá ještě dotěsnit folií,“ vysvětlil

technologický specialista Jakub Jochec, který celý komplet všem zúčastněným na místě představoval.

Ve čtvrtek tak u hranického jezu proběhla jen průvodní ukázka, hráze však mají za sebou i „ostré“ události, a to nejen v České republice. „Tyto hráze zadržovaly vlnu například v Chrastavě, ale i na mnoha jiných místech. V tuto chvíli se využívají například v Černé Hoře, kde hrozí rekordní příval sněhu,“ dodal.

Zařízení tedy neslouží jen k zabránění průniku vody, ale i k zastavení sesuvu půdy a využít se může i při zadržování většího množství sněhu na svazích a horách.

Výhodou je jednoduchost a snadná manipulovatelnost

Hlavní výhodou tohoto zařízení je jednoduchost a rychlost vystavení hráze. „Základní pracovní skupinu tvoří tři lidé, dokážou s tím manipulovat i dva lidé. Vše je postavené tak, aby se systémem dokázaly manipulovat či jej přenést i dvě ženy,“ řekl Jakub Jochec.

Složky zabývající se výrobou těchto zařízení ve čtvrtek představily ještě jiný typ systém, jenž je určený na odlišné ochranné práce.

„Tento komplet dokáže zadržet vodu, zároveň je ale chemický odolný a dá se použít na zadržení úniku chemikálií, například když se někde vyvrátí auto či prasknou vodárenské trubky uprostřed města,“ uvedl technologický specialista, jenž se zaměřuje hlavně na práci s čidly. Jak uvedl jeho kolega, cena takovéto devítimetrové hráze se zátěží je přibližně čtyřicet pět až padesát tisíc.

Dalším úkolem výrobců těchto systémů je vytvoření varovného systému, který by dokázal předem na hrozící nebezpečí upozornit. „V tuto chvíli dáváme celou věc dohromady tak, aby z toho byl kompletní systém. Díky němu bychom měli být schopni hráze nasazovat ještě předtím, než voda škodu udělá,“ popsal.

Chystá se další cvičení

Společnosti představující protipovodňové vybavení chystají další cvičení, v rámci které budou simulovat i povodňovou vlnu, dopad na objekty. „Zároveň chceme předvést, jaký je rozdíl mezi domem, jenž je vlně přímo postaven, a budovou, která je chráněná tímto systémem,“ řekl dále Jakub Juráň.

Sám byl se čtvrteční ukázkou spokojen. „Myslím si, že ukázka splnila svůj účel, chtěli jsme dokázat, že s těmito systémy dokážou manipulovat i normální lidé. Menší z nich si vyzkoušely postavit i dvě studentky a zvládly to bez problémů,“ dodal s tím, že další ukázka by měla nastínit, jak se vybavení chová pod tlakem a pod krami.

Všemu přihlížel také velitel krizového řízení a protipovodňové ochrany na městském úřadu Dušan Michálek. „Jsou to pro nás zajímavé věci. Za poslední roky jsme nasbírali řadu zkušeností a tohle je další možnost, jak některá místa ochránit,“ řekl po přehlídce.

„Zatím jsme preferovali klasické pytlování, tohle je taková nadstavba. Vždycky je ale zapotřebí kvalitního zmapování daného území. Musí se přemýšlet o tom, kde by se to vyplatilo. Určitě by se to mohlo použít při ochraně před tajícím sněhem a při přívalových srážkách, kdy se voda rozleje po cestě,“ naznačil možnosti Michálek.