Hasiči zasahovali kvůli větru ve více než třech desítkách případů. Zvažovali dokonce evakuaci dětského tábora v Andělském údolí u Starého Města, ale nakonec to nebylo nutné.

Děti mimo nebezpečí

„Na silnici za Starým Městem popadaly asi v délce dvou kilometrů stromy. Hasiči silnici zprůjezdnili stejně jako komunikaci vedoucí k táboru, jenž se nachází v lese mezi Malým Vrbnem a Kunčicemi. Na místo se dostavil také pracovník lesů, který potvrdil, že dětem žádné nebezpečí nehrozí," sdělila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Přístřešek spadl na auto

Na nejhůře postižených místech Šumperska a Jesenicka zasahovalo pět desítek hasičů z řad profesionálů i dobrovolníků. Ve Velkých Losinách museli odstranit střechu přístřešku, která spadla na zaparkované osobní auto.

„Pomocí vaku hasiči střechu nadzvedli a auto vyprostili," doplnila mluvčí hasičů.Řádění bouřek na Šumpersku

Spoustu zásahů měli hasiči na Hanušovicku a Staroměstsku, kde vichr napáchal velké škody zejména v lesích. Několik hodin trvalo, než se podařilo odstranit stromy ze silnice mezi Chrasticemi a Hynčicemi pod Sušinou. Na Jesenicku měli hasiči nejvíc výjezdů na Zlatohorsku. V Horní Lipové zase spadl strom na dráty elektrického vedení.

Vlak narazil do stromů na trati

Velké problémy nadělala bouře na železnici. Krátce po čtvrté hodině ranní narazil do stromů na trati mezi Ostružnou a Brannou osobní vlak směřující z Jeseníku do Šumperku. „Vše se naštěstí obešlo bez zranění. Škoda zatím nebyla vyčíslená," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Spadlé stromy blokovaly i trať mezi Mikulovicemi a polskými Glucholazy. Ranní spěšný vlak z Lipové Lázní do Krnova naštěstí před překážkou stihl včas zastavit, nabral ale zpoždění téměř dvě a půl hodiny. Přes hodinu a půl zpoždění měl i vlak v opačném směru.

Popadané stromy zastavily také provoz na tratích z Hanušovic do Starého Města, směrem na Jeseník i mezi Rudou nad Moravou a Bludovem.

„V tomto úseku se podařilo provoz obnovit už kolem deváté hodiny. Náročnější to bylo mezi Hanušovicemi a Jeseníkem, kde naši pracovníci likvidovali popadané stromy až do čtrnácti hodin. Škody na kolejích naštěstí nejsou nijak velké," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Ještě o dvě hodiny déle trvalo odstraňování polomů na trati do Starého Města pod Sněžníkem.Řádění bouřek na Šumpersku

„České dráhy ve všech postižených úsecích zavedly náhradní autobusovou dopravu. Ta přepravovala jak cestující osobních vlaků, tak i rychlíků mezi Hanušovicemi a Lipovou Lázněmi," doplnila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Rychlíky z Jeseníku do Brna tak nabíraly až do odpoledne zpoždění mezi dvaceti až třiceti minutami.

Poruchy na elektrickém vedení

Spoustu práce měli i energetici. Silná bouře doprovázená prudkým nárazovým větrem způsobila poruchy na vedeních vysokého i nízkého napětí. V osm hodin ráno museli energetici dokonce vyhlásit na Šumpersku i Jesenicku kalamitní stav.

„Už během noci se našim pracovníkům podařilo řadu poruch odstranit. Během dne pak poruchové čety intenzivně pracovaly na obnovení dodávek elektřiny," řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Marie Pásková.

Na Staroměstsku popadané stromy poškodily dráty elektrického vedení, proto bylo ráno celé Staroměstsko odříznuto od dodávky elektřiny.