Ve stále lepší kondici jsou také firmy v regionu. „Především pak ty se strojírenským zaměřením, které pravidelně požadují zaměstnance na technické pozice, jako jsou obsluha CNC strojů, svářeč, brusič, zámečník, nástrojař nebo manipulační dělník. Pravidelně a dlouhodobě je požadují v EDP nebo vyškovských firmách Lear Corporation a Fritzmeier," vyjmenovala ředitelka vyškovského úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.

Právě holding výrobce herních automatů ve své výroční zprávě uvedl, že firma loni zvýšila celkové tržby a výnosy o pět procent na 24,7 miliardy korun. Do budoucna plánuje další zvýšení objemu produkce a upevnění pozice na domácích i zahraničních trzích.

Nové kolegy hledají i jinde v okrese. „Přijímáme. A nábor bude pokračovat i v letních a podzimních měsících, a to v souvislosti s náběhem nových výrob. Největší zájem máme o technicky a odborně orientované uchazeče. Uplatnění u nás najdou i zájemci o pozice expedient-manipulant nebo skladník," prohlásil vedoucí personálního a mzdového oddělení firmy Fritzmeier Aleš Dobrovolný. Právě technicky kvalifikovaní lidé podle informací z úřadu práce ale v evidenci uchazečů dlouhodobě chybí.

Důvod k radosti mají i v brankovické pobočce společnosti EMS Patvag. Zatímco před rokem zaměstnance propouštěli, nyní už mají znovu plný stav. „Pracovníky jsme začali postupně znovu nabírat. Pozice už ovšem máme obsazené," nepotěšil lidi bez práce jednatel brankovické pobočky David Marek.

Zájem ze strany zaměstnavatelů je rovněž i po středním managementu technického směru, ať už se strojírenským, nebo elektrotechnickým zaměřením. „Na úrovni nižšího a středního managementu hledáme především mistry a administrativní zaměstnance," doplnil Dobrovolný.

Výhodou podle úředníků je, že nemusí k nahlašování volných míst zaměstnavatele nijak zvlášť vybízet. „Velmi často navíc žádají úřad práce o pomoc při obsazování volných pracovních míst formou předvýběru vhodných kandidátů nebo pomocí organizování výběrového řízení," připomněla Šmejkalová.

Spolupráci si chválí také Dobrovolný. „S vyškovským úřadem práce úzce spolupracujeme a pravidelně aktualizujeme databázi volných pracovních míst. Výběrová řízení si však organizujeme sami," řekl Dobrovolný.

Pro užší spolupráci se zaměstnavateli má úřad vyčleněné akviziční pracovníky, jejichž úkolem je sledovat situaci na trhu práce, navštěvovat přímo zaměstnavatele a zjišťovat jejich poptávku. „Myslím si, že velké firmy dobrým číslům Vyškovska hodně napomáhají. Kdo ví ale, jestli někoho nenaberou a druhého nepropustí. Jinak můj názor je, že získání práce je hlavně o tom, zda člověk bez práce skutečně chce," naznačil třeba Vyškovan Milan Minařík.

Statistikám pomáhají podle úředníků i veřejně prospěšné práce. „Od počátku roku jsme jejich prostřednictvím podpořili už sto dvacet uchazečů o zaměstnání, přičemž se jednalo o lidi, kteří mají problém najít stabilní zaměstnání, a to vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, věku i třeba kvůli péči o děti," upozornila ředitelka. Kontaktní pracoviště vyškovského úřadu evidovalo v květnu 3 906 nezaměstnaných, což bylo o 284 lidí méně než ke konci předchozího měsíce. Nápor však úředníci očekávají s příchodem čerstvých absolventů. Registrují se často až koncem léta.

JAN JURÁK