V odvetě semifinále Poháru České pošty porazila Sigma Teplice na jejich půdě jednoznačně 3:0 a 2. května se utká v plzeňském finále se Spartou o první velkou trofej v historii klubu.

Tenhle tým není radno podceňovat. Po nepřesvědčivém výkonu v prvním domácím utkání a remíze 0:0 to vypadalo s postupovými šancemi všelijak. Zvlášť vkradl-li se do mysli fanoušků bezkrevný výkon, který Sigma Na Stínadlech předvedla v lize.

Jenže pohárová realita byla zcela jiná.

Po třech úderech do plzeňského vazu si tým trenéra Uličného, jenž se na sklonku bohaté kariéry dočká také prvního finále, zajistil příležitost překročit vlastní stín, jenž se zrodil loni v květnu v nešťastném jihlavském penaltovém rozstřelu.

Ordoš málem slavil hattrick

Do finále nasměrovaly Sigmy dva slepené zásahy z konce prvního poločasu.

Nejdřív po mazané Pospíšilově přihrávce střílel na Grigara Michal Ordoš. Obránce Vondrášek mu do jeho rány vložil kopačku, takže se míč po podivuhodném odrazu vznesl do výše a teplického brankáře přeplachtil.

Druhý zásah ukradl Ordošovi před prázdnou brankou domácí obránce Siva, když si srazil do vlastní sítě přízemní centr Varadiho.

Byla to škoda. Protože Ordoš by jinak slavil hattrick.

Ve druhé půli dorazil tápající domácí třetím gólem. Navrátil po dalším rychlém protiútoku vracel míč zpět na Varadiho, ten v pádu posunul k Ordošovi, jenž snad kolenem, snad holení, z několika kroků definitivně rozhodl o postupu Olomouce.

Sigma šla do zápasu bez opor Schulmeistra a Rossiho, na její hře to ale bylo pramálo znát.

Do stoperské dvojice si stoupl jako v předchozích pohárových utkáních Pavel Dreksa, přičemž v posledních týdnech kritizovaný kapitán Radim Kučera se posunul na Rossiho místo defenzivního štítu, kde jakoby omládl.

Teplice neměly šanci

Olomoucká defenziva získala zpět pevnost, kterou rozbourala v neděli v ligovém utkání ultraofenzivní Příbram.

Teplice tak prakticky neměli jedinou příležitost s výsledkem cokoliv udělat a přiblížit finále sobě. S inkasovanými góly navíc domácí hráči čím dál zřetelněji ztráceli víru v obrat.

Utkání se tedy dohrávalo. A když už se Teplice přece jen dočkaly pět minut před koncem čestného úspěchu, neuznali sudí Mujagičův gól kvůli zjevnému ofsajdu.

Z hlediska rozuzlení semifinálového dvojzápasu to však byla jen zcela nepodstatná epizoda. O finálovém soupeři pro pražskou Spartu už bylo dávno rozhodnuto.

Tak tedy pro pořádek ještě jednou: 2. května, Plzeň, Doosan Arena, 19.15, finále Poháru České pošty, Sigma Olomouc – Sparta Praha.

Vyjde této generaci druhý pokus o zápis do klubové historie?

FK Teplice – SK Sigma Olomouc 0:3 (0:2)

Branky: 39. a 65. Ordoš, 45. Siva vl. Rozhodčí: Příhoda – Filípek, Mencl. ŽK: Lukáš, Rosa – Kučera, Navrátil, Pospíšil, Heinz. Diváků: 2650.

Teplice: Grigar – Vondrášek (60. Smejkal), Lukáš, Matula, Rosa – Stožický (53. Dolejš), Čajič (67. Mujagič), Siva, Vachoušek, Vůch – Jindráček. Trenér: Petr Rada.

Olomouc: Zlámal – Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek – Varadi, Kučera (89. Nepožitek), Navrátil (86. Heinz), Pospíšil, Podaný – Ordoš (80. Jirouš). Trenér: Petr Uličný.

První zápas: 0:0, postupuje Olomouc