NEPŘEHLÉDNĚTE: Czech Open na webu a jako bonbónek na Twitteru redaktora Prostějovského deníku!

Hájek přejel GabašvilihoCzech Open - Jan Hájek

Čtvrtfinálový program v Prostějově odstartoval souboj Jana Hájka s Rusem gruzínského původu Teimurazem Gabašvillim. Celé utkání bylo v jasné režii rodáka z Olomouce. Hájek na kurtu strávil pouze dvaašedesát minut a zvítězil jednoznačně 6:1 a 6:3.

„Dnes jsem podal jeden z nejlepších letošních výkonů. Vycházelo téměř všechno, až na pár nepatrných chyb. Vítězných míčů a toho pozitivního bylo mnohem víc," těšilo osmadvacetiletého Hájka. „Byl jsem po všech stránkách lepší, sedlo mi to a cítil jsem se výborně."

Český hráč ztratil po prvním podání pouze čtyři míče, soupeři za celý zápas povolil pouze dva brejkboly, které však dokázal odvrátit.

Bývalý 59. hráč světového žebříčku Gabašvilli patří mezi nebezpečné protivníky. Když se dobře vyspí, dokáže podat výkon na úrovni hráče světové třicítky. Před dvěma lety například na Roland Garros dokázal porazit Andy Roddicka ve třech setech.

„Je nebezpečný tím jak hraje rychle a nenechává soupeře moc tvořit. Já jsem se ale dnes snažil být ten aktivní a troufám si říct, že jsem to byl já, který hrál na úrovni hráče top třicet," konstatoval spokojený Hájek, který je tak dva kroky od historického zisku čtvrtého prostějovského titulu.

„Doufám, že mi forma vydrží ještě dva dny. Dnešní den je ale uzavřený a já už myslím jenom na pátek," předsevzal si Hájek.

SOUVISEJÍCÍ: CzechOpen: Hájek smetl Gabašviliho a postoupil do semifinále

Štěpánek vstal z mrtvýchRadek Štěpánek na Czech open

Radek Štěpánek přežil ve čtvrtfinále se Slovákem Pavolem Červenákem krizové okamžiky. Český hráč prohrával už 2:6 a 0:2. V té chvíli to s ním nevypadalo vůbec dobře. Štěpánkovi nevycházela stanovená taktika a prostějovští diváci pomalu přestávali věřit v jeho postup.

Ne tak bojovník Štěpánek, který přepnul na vyšší obrátky, téměř přestal chybovat a uhrál dvanáct z následujících třinácti gemů.

„První ani druhý set jsem nezačal dobře, ale dokázal jsem se hned vrátit a dvěmi třemi vyhranými gemy jsem rozbil soupeřovu sebedůvěru. Pak už jsem kontroloval zápas až do konce," pochvaloval si Štěpánek, který na kurtu strávil necelé dvě hodiny.

S Hájkem má Štěpánek negativní bilanci, když jediné vzájemné střetnutí za stavu 0:6 musel kvůli zdravotním problémům skrečovat. Nebylo to nikde jinde než ve finále prostějovského turnaje v roce 2010. I tentokrát půjde do zápasu v roli mírného favorita Štěpánek, výborně hrající Hájek má však solidní naději na vítězství. „Honza v Prostějově už několikrát vyhrál a vždycky tady má životní formu," upozornil Štěpánek.

SOUVISEJÍCÍ: Rozbil jsem soupeřovu sebedůvěru, pochvaloval si Štěpánek po skvělém obratu

UniCredit Czech Open (dotace 106 500 eur, antuka)

Dvouhra – čtvrtfinále

Štěpánek (2-ČR) – Červenák (SR) 2:6, 6:3, 6:0, Hájek (ČR) – Gabašvilli (Rus.) 6:1, 6:3, Mayer (3-Něm.) – Montaňés (6-Šp.) 7:6 (2), 4:6, 6:4, Janowicz (Pol.) – Semjan (SK) 6:2, 6:7 (4), 6:2.

Čtyřhra – čtvrtfinále: Darcis, Menendez (Belg., Šp.) – Monroe, Stadler (USA, Něm.) 6:7 (5), 6:4, 10:6. Semifinále: Ebelthite, Peers (Aus.) – Darcis, Menendez (Belg., Šp.) 6:4, 6:2, C. Hsieh, H. Lee (Taiw.) – Dlouhý, Mertinák (2-ČR, SK) 6:7 (7), 7:6 (3), 10:6.

Páteční program

Centrální dvorec – 11.00: Hájek (ČR) – Štěpánek (2-ČR), Janowicz (Pol.) – Mayer (3-Něm.), finále čtyřhry: Ebelthite, Peers (Aus.) – C. Hsieh, H. Lee (Taiw.).