„Nevyužívané prostranství těsně navazuje na Hanácké náměstí a je ohraničeno prostorem dnes už zbouraného lazaretu ze strany Purkyňovy ulice a budovou, která sloužila jako ubytovna pro vojáky ze strany Havlíčkovy ulice," upřesnila mluvčí radnice Jaroslava Sílešová. Pozemek i s budovami byl v majetku státu, město proto požádalo o jeho bezúplatný převod. „Žádosti stát nevyhověl, ale nabídl městu nemovitost k odkoupení za odhadní cenu," dodala mluvčí.

Na únorovém zasedání tak kroměřížští zastupitelé tuto možnost projednali a schválili nákup nemovitostí ve třech splátkách za celkovou částku 23 milionů korun.

„Poslední splátka tak bude uhrazena ještě před koncem stávajícího volebního období. Jsem rád, že při úvahách nad koupí uvedených nemovitostí do vlastnictví města došlo ke shodě mezi všemi zastupiteli napříč politickým spektrem," poznamenal starosta města Jaroslav Němec (ANO).

Kroměříž tak podle něj získá mimořádnou příležitost využít atraktivní prostor, který těsně navazuje na historické centrum města. Získání nemovitosti je podle vedení radnice prvním krokem, po němž bude následovat řada přípravných prací, průzkumů a studií zaměřených na co nejefektivnější využití. Současný záměr ale předpokládá, že se bývalá ubytovna změní v bytový dům se sociálními byty.

„Cílem města je koncipovat byty jako startovací a zaměřit se na to, aby město poskytlo podporu mladým Kroměřížanům na začátku pracovní kariéry, kdy ještě nejsou natolik stabilní ve svých profesích, aby si mohli snadno pořídit vlastní bydlení," vysvětlila mluvčí radnice.

Co se týče dalších plánů s nově nabytou budovou a pozemkem u Hanáckého náměstí, kroměřížská radnice pak za žádoucí považuje také nabídnutí bydlení seniorům s nižšími příjmy. „Může tak vzniknout příjemné bydlení, v němž se budou přirozeným způsobem setkávat různé generace a tvořit nové sousedské vztahy," tlumočila plány města mluvčí kroměřížské radnice.

V domě by však podle ní neměly být pouze byty. „Počítá se také s nabídkou služeb, které by doplnily potřeby nájemníků i obyvatel z blízkého okolí," vysvětlila Jaroslava Sílešová. Zajímavé podle ní může být i využití poměrně rozsáhlého pozemku.

„Vzhledem k atraktivitě uvedené lokality se přímo nabízí jeho využití k vybudování parkovacích prostor, které by umožnily odlehčit centru města od současné zátěže automobilovou dopravou a zpříjemnily tak život nejen obyvatelům, ale i návštěvníkům města," míní mluvčí.

Město také počítá s tím, že prostor může být doplněn parčíkem obohaceným o interaktivní vzdělávací prvky, odkazující k nejzajímavějším tématům kroměřížské historie i současnosti.

Jak se vám zamlouvají plány města na využití někdejší vojenské ubytovny? Schvalujete je, nebo byste měli lepší nápad? Napište nám nebo diskutujte 
s ostatními pod článkem!