VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

21.5.2014

V Olomouckém kraji jsem doma: Na turisty chytře

V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu! je název esejistické soutěže, které se zúčastnili studenti středních škol. Třetí ročník klání měl velký úspěch. 

20.5.2014

Vzpomínáme na 100. výročí od vypuknutí I. světové války

Region - Máte v rodině fotografii vašeho pradědečka přímo z bojů 1. světové války? Objevili jste ve starých krabicích dopisy, které pradědeček z válečné fronty posílal prababičce? Schováváte si deník vašeho strýčka? Nebo máte ještě zajímavější památku?

16.5.2014

ANKETA: Půjdete k eurovolbám?

Olomoucký kraj - V květnu 23. a 24. budou mít občané České republiky možnost jít volit své zástupce do Evropského parlamentu. V dějinách této instituce to bude již po osmé, v Česku se půjde volit po třetí. A k urnám vyrazí i obyvatelé Olomouckého kraje. Ptáme se vás, půjdete k eurovolbám? Hlasujte v naší anketě.

16.5.2014

Získejte vstupenky na Slavnosti chřestu nebo zážitkové menu Romana Pauluse

Střední a východní Morava - Soutěžte s Přerovským deníkem o vstupenky na Slavnosti chřestu v Ivančicích na Brněnsku.

14.5.2014

Aviatickou pouť ozdobí i dvoutrupý Lightning

Střední a východní Morava – Dvoutrupý stíhač P-38 Lightning, na kterém ve druhé světové válce létal například i autor Malého Prince Antoine de Saint-Exupéry, nebo bombardér B-25 Mitchel či námořní stíhač F-4U Corsair. To je jen několik z mnoha legendárních letadel, které se představí ve dnech 31. května a 1. června na 24. Aviatické pouti na letišti v Pardubicích.

14.5.2014

ANKETA: Jak moc se zajímáte o módní trendy?

Střední a východní Morava - Móda je pro někoho povrchní svět plný pozlátka, pro jiného vyjádřením identity. Jak moc se o ni zajímáte vy? Hlasujte v naší anketě.

8.5.2014

Eva Jurinová: Je mi šedesát, nemusím tedy nic a mohu všechno

Rodačka z Ostravy, oblíbená televizní moderátorka a novinářka, dvojka na kandidátce strany Republika do evropských voleb Eva Jurinová byla ve středu odpoledne hostem redakce Deníku. V on-line rozhovoru čtenářům například prozradila důvody, které ji přivedly do politiky.

5.5.2014

Pravý bulharský šopský salát by neměl být přehnaně slaný

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Šopský patří mezi nejoblíbenější evropské saláty. Jeho název nepochází ze slova šopa neboli bouda, ale jmenuje se podle oblasti v Bulharsku. Patří mezi typická bulharská jídla, podává se k většině jídel, Bulhaři ho jedí v podstatě místo polévky.

5.5.2014

Tradiční irský masový koláč

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Irsko je země drsné, ale krásné přírody, vyhlášené whisky a také dobré kuchyně. Přírodní zdroje smaragdového ostrova nejsou tak bohaté jako středomořských zemí. Přesto mají Irové v kuchyni co nabídnout.

4.5.2014

Potica: Tradiční slovinská bábovka s rumem

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Slovinská kuchyně patří mezi trestuhodně opomíjené. Tato nádherná země však nabízí výjimečnou kombinaci středomořské a balkánské kuchyně. Vyhlášená je také svými skvělými dezerty. A jelikož jsme si v seriálu našich receptů ještě nic sladkého nepřipravili, dnes je ta pravá chvíle.

4.5.2014

Tzatziky: jednoduchá a chutná řecká klasika

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Řecká kuchyně je bohatá a velmi chutná. Je proto trochu s podivem, že se jejím symbolem stal tak jednoduchý pokrm jako tzatziki. V Řecku se zpravidla podávají jako příloha, ale dají se servírovat samostatně. Ideální jsou v letních měsících ke grilovanému masu.

4.5.2014

Pravý guláš: symbol maďarské kuchyně

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Před deseti lety jsme nevstupovali do Evropské unie sami. Doprovázela nás řada zemí, mezi nimi i Maďarsko. Maďarská kuchyně je vyhlášená po celém světě a není sporu o to, který pokrm je jejím symbolem. Správně, je to pravý maďarský guláš.

4.5.2014

Olomouc si oblíbili Rusové. Jezdí jich tisíce, kupují sýry a obdivují kostely

Olomouc - Kdyby se za počet zahraničních návštěvníků Olomouce rozdávaly medaile, zlatá by šla do Ruska. Téměř deset tisíc ruských turistů, kteří loni do krajského města přijeli, následují s velkým odstupem Slováci a Němci.

3.5.2014

Ratatouille: Lahodná zeleninová směs ze slunné Francie

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Vybrat jediné jídlo z kuchyně tak bohaté jako francouzská je v podstatě nadlidský úkol. Ratatouille není rozhodně nejdůležitějším ani nejchutnějším francouzským jídlem. Díky stejnojmenném filmu však rozhodně patří mezi nejznámější. V čem jeho tajemství spočívá?

3.5.2014

Klasické švédské masové koule s brusinkami

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Domácí masové koule s brusinkovou omáčkou jsou symbolem švédské kuchyně. Připravit si je můžete i vy doma. Když překonáte zdánlivě složitou přípravu, odmění vás netradiční a návykovou chutí. Potěšte přátele nebo rodinu zcela netradičním a autentickým receptem!

3.5.2014

Paella: Poklad středomořské kuchyně ze Španělska

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Paella je dnes symbolem nejen Valencie, odkud pochází, ale celého Španělska. Příprava tohoto tradičního pokrmu je trochu náročnější. Výsledek však stojí za to. Chuťové buňky zaplesají a tělu dodáte potřebné živiny. Ideální je na různé oslavy či posezení s přáteli. Překvapte bohatým, delikátním a ke všemu dietním jídlem!

3.5.2014

Špagety s rajčaty. Zázračně jednoduché, rychlé a chutné

Střední a východní Morava /SERIÁL DENÍKU/ - Symbol italské kuchyně? Špagety. Jednoduché, rychlé, chutné, lehce stravitelné. Jídlo, které si podmanilo naše chuťové buňky a rozšířilo se do celého světa. Zmínky o špagetách jsou téměř tisíc let staré a v posledních sta letech se jejich popularita ještě znásobila. Není se čemu divit.

2.5.2014

ANKETA: Jaký sváteční den máte nejraději?

Olomoucký kraj - Který ze svátečních dnů je pro vás ten nej? Hlasujte v naší anketě.

1.5.2014

Němec Robert Jodlbauer: Kůži na kachní pečínce míváme křupavější

Střední a východní Morava - Že je v Česku dobré pivo a jídlo, potvrzuje Němec Robert Jodlbauer bez mrknutí oka. Když dojde řeč na krásu českých dívek, ani tady nezaváhá. Jednu má totiž doma. S manželkou se poznal na studiích v německém Řezně. Přestěhovat se do Čech mu nedělalo sebemenší problém, v Olomouci žije už třetím rokem.

1.5.2014

Chybí mi tady moře, říká polský tanečník Arkadiusz Orlowski

Střední a východní morava/Olomouc - Poprvé vyrazil polský tanečník Arkadiusz Orlowski do České republiky před dvěma lety, aby zkusil štěstí na konkurzu v Moravském divadle Olomouc. Jako čerstvý absolvent baletní školy v Gdaňsku sem tenkrát přijel se svými přáteli a nakonec už v Olomouci zůstal. Z první role v opeře Čert a Káča se nakonec dostal až na post baletního sólisty a po dvou sezonách už se zde cítí jako doma.

1.5.2014

Jean Marc Chammas: Vánoce a Velikonoce slavíme po Hanácku

Střední a východní Morava/Prostějov – Táta dvou holek a dvou kluků Jean Marc Chammas se narodil francouzským rodičům v roce 1981 v africkém městě Libreville (stát Gabon, pozn. red.), kde prožil dětství. Otec Jeana Marca Chammase byl diplomatem, proto jako kluk Jean Marc poznal také africký stát Burkina Faso nebo Madagaskar.

1.5.2014

Tibor Kemény: Maďarsku závidím jedině daně

Střední a východní Morava/Kroměříž - Už devatenáct let žije v Kroměříži osmapadesátiletý Tibor Kemény. Podnikatel je maďarské národnosti, pochází totiž z menší vesničky Dolný Štál u Velkého Mederu, což kdysi byla čistě maďarská oblast. „Hlásím se k tomu, že jsem hrdý, čistokrevný Maďar. Tato část nynějšího Slovenska byla maďarská, a to až do nového uspořádání světa po Trianonské smlouvě," tvrdí.

1.5.2014

Andrzej Ajdarów: Na Češích se mi líbí jejich smysl pro humor

Střední a východní Morava/Žeravice, Přerov – Třiapadesátiletý Andrzej Ajdarów je původem ze severu Polska, z území bývalého Východního Pruska. Do Žeravic, městské části Přerova, se s manželkou přestěhoval už v roce 1987. „Seznámili jsme se na studiích v zahraničí a přestěhovali se na Přerovsko, odkud žena pochází," vzpomíná Andrzej Ajdarów.

1.5.2014

Vasila Vitoulová: Srdce mám více řecké

Střední a východní Morava/Šumperk – Vasila Vitoulová se narodila v České republice s příjmením Papasava. Její rodiče totiž přišli do naší země v roce 1949 z Řecka, odkud je vypudila občanská válka i změna politických poměrů. Československo tehdy přijalo řadu řeckým imigrantů, většina se jich usadila ve zpustlém pohraničí jako například na Jesenicku či Krnovsku.

1.5.2014

Angličan Andrew Nepthine: Miluji kulturu jižní Moravy

Střední a východní Morava/Uherské Hradiště – Deset let po vstupu České republiky do EU žije v naší zemi spousta občanů ze zemí EU, kteří se na delší či kratší dobu u nás usadili. Jedním z nich je také 52letý Andrew Alan Napthine, učitel anglického jazyka v Evropském polytechnickém institutu (EPI) v Kunovicích.

1.5.2014

Na dotaz: Máváte chrípku, se ptají, čím mávají

Střední a východní Morava/Vsetín - Slovenský lékař Vladimír Vaculín se sice narodil ve Vsetíně, prakticky celé dětství a mládí ale prožil na Slovensku. Na Valašsku, konkrétně v Lidečku, bydlel s rodinou jen do svých dvou let. „Otec tehdy dostal práci v Púchově, kde se tedy má rodina přestěhovala," vysvětluje Vladimír Vaculín.

1.5.2014

Ital z Ořechova: V Česku jsem začínal od nuly

Střední a východní Morava/Ořechov - Českou republiku vyměnil za rodnou domovinu sedmačtyřicetiletý Alessandro Alagia, rodák z italského Milána. Na Slovácko se přistěhoval před dvaceti lety. Nejdříve bydlel ve Starém Městě, po několika letech koupil ruinu zámku v Ořechově, kterou z větší části opravil. Dnes je ze zámku, kde v současné době s rodinou bydlí, reprezentativní stavba, která slouží nejen rodině Alessandra Alagii, ale je přístupná i pro veřejnost.

AKTUALIZOVÁNO
29.4.2014

Zpěvačka Iveta Bartošová spáchala sebevraždu, skočila pod vlak

Praha/Česká republika /FOTO Z MÍSTA TRAGÉDIE/ – Zpěvačka Iveta Bartošová spáchala v úterý dopoledne sebevraždu skokem pod vlak, následkům zranění na místě podlehla. Tragickou zprávu již potvrdil syn manžela zpěvačky Josefa Rychtáře.

29.4.2014

ANKETA: Jaká je vaše vysněná dovolená?

Střední a východní Morava - Pro někoho znamená dokonalá dovolená slunné pláže, palmy a koktejly. Jiní v sobě nezapřou dobrodružnou povahu. Jak by vysněná dovolená vypadala podle vás?

28.4.2014

Tip na víkend: zkuste Sýrobraní a hornickou štolu v Drahanech

Drahanská vrchovina – Na tuto sobotu chystají v Drahanech pro návštěvníky zdejšího muzea Sýrobraní.

27.4.2014

VIDEO: Jarní Floru navštívilo okolo 75 tisíc lidí

Olomouc - Na výstaviště Flora vyrážím v sobotu odpoledne, kdy tam ale obvykle bývá nejvíc lidí. Parkoviště u tržnice je přeplněno auty. Dvojice strážníků se snaží poradit všem, co bloudí a domluvit těm, kteří odstavují auta v zákazu. Desítky seniorů s taškami plnými stromků, růží a rozkvetlými letničkami na sebe pokřikují a hledají ten správný autobus. Já pokračuji do hlavní aleje a k pavilonu A.

24.4.2014

Na plumlovské přehradě teď vysazují přes 1000 rostlin, coby přírodní čističku

Olomoucký kraj – Budování mokřadu u plumlovské přehrady na Prostějovsku finišuje. Ve středu se vodohospodáři spolu s ochránci přírody pustili do výsadby více než tisícovky mokřadních rostlin, které budou přirozeným způsobem čistit vodu přitékající do přehrady. O čistou vodu v plumlovské přehradě se bude starat rákos, orobinec a žabník. Osazení mokřadu by mělo zabrat pár dní.

23.4.2014

Startuje jarní Flora Olomouc. Letos v novém kabátku

Olomoucký kraj – Jarní výstava Flora Olomouc se letos návštěvníkům představí ve zbrusu novém kabátu zrekonstruovaného pavilonu A. Expozice nabídne zahradu plnou vznášejících se rostlin v korunách stromů, květinové přízraky a oázy. Brány tradiční výstavy se otevřou ve čtvrtek 24. dubna a slavnostního zahájení se zúčastní i ministr zemědělství Marian Jurečka.

23.4.2014

V psychiatrické léčebně hořelo lůžko, evakuováno bylo 40 pacientů

Kroměříž – Silné zakouření jednoho z pokojů v psychiatrické léčebně v Kroměříži si vyžádalo v noci z úterý na středu evakuaci téměř čtyřiceti pacientů. Hořet v pavilonu léčebny začalo o půlnoci.

21.4.2014

"Babinec" z Býškovic připravil ostatním půvabnou výstavu. I s kuřátky

Býškovice – O víkendu připravil spolek Žen Býškovic velikonoční výstavu v místním muzeu. Velká místnost ožila jarními předměty, které samy přichystaly ženy ze spolku

14.4.2014

ANKETA: Jaké sporty vám více vyhovují?

Olomoucký kraj - Někdo radši týmové sporty jako třeba fotbal, hokej či házenou. Jiný dává přednost individálním dovednostem. Jak jste na tom vy? 

8.4.2014

ON-LINE s Ivankou Hájkovou, nejoblíbenější učitelkou v Česku

Olomoucký kraj - Ivanka Hájková, nejoblíbenější učitelka a chemikářka v Česku, obdržela na Den učitelů významný kantorský titul Zlatý Ámos, nato ji ministr školství Marcel Chládek vyzval, aby mu dělala poradkyni. Paní učitelka vzdělává studenty na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově.

7.4.2014

Deník junior a Deník senior - novinky, za které nic neplatíte

Každé úterý najdete v tištěném vydání vašeho Deníku zbrusu novou přílohu.

6.4.2014

Vykrojit, zaplést, nalepit. Tvorovice hlásí připraveno na Velikonoce

Tvorovice /REPORTÁŽ/ – Je sobotní odpoledne, venku pod mrakem a obloha se tváří jako by chtěla pršet. Zelená, žlutá, oranžová. U vchodu vítá pečený beránek. Stojím v sále tvorovického kulturního dění, a kolem mě není nic než rozkvetlé jaro.

5.4.2014

ANKETA: Jezdíte do ciziny za památkami?

Na cestování za památkami je jaro ideálním obdobím. Vydáváte se s oblibou do ciziny za historickými monumenty a architekturou?

AKTUALIZOVÁNO
4.4.2014

Na poště ve Velkých Kuněticích se střílelo

Velké Kunětice – Na poště ve Velkých Kuněticích na Jesenicku se v pátek 4. dubna po nočním vloupání střílelo.

31.3.2014

Novinka ve vaší trafice: Deník senior a Deník junior!

Tištěný Deník přichází se dvěma novinkami šitými na míru mladým anebo naopak pokročilým čtenářům.

30.3.2014

Druhý Van Gogh ze mě nebude, lektorka olejomalby by mi ale dala za jedna

Velká Bystřice – Skicák plný černobílých i barevných obrázků mi ještě leží někde v šuplíku. Občas, když jsem měla náladu, jsem do ruky vzala tužku, pero nebo uměleckou prašnou křídu a během chvilky na papíře kvetly nejrůznější a i nejroztodivnější, spíše abstraktní, obrázky. Od té doby už ale uběhlo více než deset let.

30.3.2014

Českou Miss se stala Gabriela Franková, žije a pracuje v Olomouci

Olomoucký kraj – Dvacetiletá dlouhovlasá blondýnka Gabriela Franková se v sobotu večer stala Českou miss pro rok 2014. Rodačka z Brna, která ale žije a pracuje v Olomouci, uspěla v konkurenci dalších devíti dívek a bude reprezentovat Česko v soutěži Miss Universe.

28.3.2014

Super rating od Moody´s! Prostějov si podle něj vede náramně

Prostějov – Specialisté na finance z celosvětově uznávané agentury Moody´s hodnotili schopnost Prostějova dostát svým závazkům. Při ratingovém hodnocení, které vyjadřuje názor odborníků z různých oblastí na hospodaření a rozvoj města, obhájil Prostějov hodnocení na úrovni Aa1.cz. Prostějov je však jediným městem v České republice, které získalo takové hodnocení s pozitivním výhledem.

26.3.2014

U Hloučely v Prostějově vyroste stezka zdraví, v plánu je i discgolf

Prostějov – Doby, kdy na hřišti dováděly pouze děti, se stávají pomalu minulostí. Cvičení pod širým nebem získává v České republice stále větší oblibu a vícegenerační posilovny lákají k protažení těla všechny věkové kategorie. Nová venkovní posilovna vyroste i v biokoridoru Hloučela. V Prostějově se tak přidá ke Kolářových sadům či ulici Boženy Němcové, kde již cvičební stroje stojí.

18.3.2014

Varování: Dejte si pozor na falešnou výzvu k úhradě

Zlínský kraj – V celém kraji přijali od dnešní ho rána policisté oznámení od občanů o podivných dopisech, které jim byly dnes doručeny. 

13.3.2014

Nové Áčko hostí populární For Model. Ukáže i tančík z Bohuňovic

Olomouc – Stovky letadýlek, modelů aut, vlaků a lodí zaplní na tři dny nově zrekonstruovaný pavilon A na olomouckém výstavišti.  

9.3.2014

Vůně ovoce a slastné pálení. Degustátoři si nenechali ujít Vranovskou štamprli

Vranovice/Kelčice – Pro někoho slastná vůně pro jiného zápach, pro jednoho výborná, pro druhého moc silná a bez chuti. Co člověk to názor na tradiční moravskou pálenku. Vranovskou štamprli navštívili v sobotu především milovníci tohoto moku vyrobeného z ovoce českých zahrádek.

3.3.2014

Hranice dají na Kuchyňku 5 milionů, bez dotace ale proměnu zase odloží

Hranice – Odbahnění rybníku Kuchyňka. S tímto potřebným záměrem už několik let kalkulují hraničtí rybáři, kteří mají tuto vodní plochu u ulice Nová v pronájmu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT