VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

1.5.2014

Andrzej Ajdarów: Na Češích se mi líbí jejich smysl pro humor

Střední a východní Morava/Žeravice, Přerov – Třiapadesátiletý Andrzej Ajdarów je původem ze severu Polska, z území bývalého Východního Pruska. Do Žeravic, městské části Přerova, se s manželkou přestěhoval už v roce 1987. „Seznámili jsme se na studiích v zahraničí a přestěhovali se na Přerovsko, odkud žena pochází," vzpomíná Andrzej Ajdarów.

1.5.2014

Vasila Vitoulová: Srdce mám více řecké

Střední a východní Morava/Šumperk – Vasila Vitoulová se narodila v České republice s příjmením Papasava. Její rodiče totiž přišli do naší země v roce 1949 z Řecka, odkud je vypudila občanská válka i změna politických poměrů. Československo tehdy přijalo řadu řeckým imigrantů, většina se jich usadila ve zpustlém pohraničí jako například na Jesenicku či Krnovsku.

1.5.2014

Angličan Andrew Nepthine: Miluji kulturu jižní Moravy

Střední a východní Morava/Uherské Hradiště – Deset let po vstupu České republiky do EU žije v naší zemi spousta občanů ze zemí EU, kteří se na delší či kratší dobu u nás usadili. Jedním z nich je také 52letý Andrew Alan Napthine, učitel anglického jazyka v Evropském polytechnickém institutu (EPI) v Kunovicích.

1.5.2014

Na dotaz: Máváte chrípku, se ptají, čím mávají

Střední a východní Morava/Vsetín - Slovenský lékař Vladimír Vaculín se sice narodil ve Vsetíně, prakticky celé dětství a mládí ale prožil na Slovensku. Na Valašsku, konkrétně v Lidečku, bydlel s rodinou jen do svých dvou let. „Otec tehdy dostal práci v Púchově, kde se tedy má rodina přestěhovala," vysvětluje Vladimír Vaculín.

1.5.2014

Ital z Ořechova: V Česku jsem začínal od nuly

Střední a východní Morava/Ořechov - Českou republiku vyměnil za rodnou domovinu sedmačtyřicetiletý Alessandro Alagia, rodák z italského Milána. Na Slovácko se přistěhoval před dvaceti lety. Nejdříve bydlel ve Starém Městě, po několika letech koupil ruinu zámku v Ořechově, kterou z větší části opravil. Dnes je ze zámku, kde v současné době s rodinou bydlí, reprezentativní stavba, která slouží nejen rodině Alessandra Alagii, ale je přístupná i pro veřejnost.

AKTUALIZOVÁNO
29.4.2014

Zpěvačka Iveta Bartošová spáchala sebevraždu, skočila pod vlak

Praha/Česká republika /FOTO Z MÍSTA TRAGÉDIE/ – Zpěvačka Iveta Bartošová spáchala v úterý dopoledne sebevraždu skokem pod vlak, následkům zranění na místě podlehla. Tragickou zprávu již potvrdil syn manžela zpěvačky Josefa Rychtáře.

29.4.2014

ANKETA: Jaká je vaše vysněná dovolená?

Střední a východní Morava - Pro někoho znamená dokonalá dovolená slunné pláže, palmy a koktejly. Jiní v sobě nezapřou dobrodružnou povahu. Jak by vysněná dovolená vypadala podle vás?

28.4.2014

Tip na víkend: zkuste Sýrobraní a hornickou štolu v Drahanech

Drahanská vrchovina – Na tuto sobotu chystají v Drahanech pro návštěvníky zdejšího muzea Sýrobraní.

27.4.2014

VIDEO: Jarní Floru navštívilo okolo 75 tisíc lidí

Olomouc - Na výstaviště Flora vyrážím v sobotu odpoledne, kdy tam ale obvykle bývá nejvíc lidí. Parkoviště u tržnice je přeplněno auty. Dvojice strážníků se snaží poradit všem, co bloudí a domluvit těm, kteří odstavují auta v zákazu. Desítky seniorů s taškami plnými stromků, růží a rozkvetlými letničkami na sebe pokřikují a hledají ten správný autobus. Já pokračuji do hlavní aleje a k pavilonu A.

24.4.2014

Na plumlovské přehradě teď vysazují přes 1000 rostlin, coby přírodní čističku

Olomoucký kraj – Budování mokřadu u plumlovské přehrady na Prostějovsku finišuje. Ve středu se vodohospodáři spolu s ochránci přírody pustili do výsadby více než tisícovky mokřadních rostlin, které budou přirozeným způsobem čistit vodu přitékající do přehrady. O čistou vodu v plumlovské přehradě se bude starat rákos, orobinec a žabník. Osazení mokřadu by mělo zabrat pár dní.

23.4.2014

Startuje jarní Flora Olomouc. Letos v novém kabátku

Olomoucký kraj – Jarní výstava Flora Olomouc se letos návštěvníkům představí ve zbrusu novém kabátu zrekonstruovaného pavilonu A. Expozice nabídne zahradu plnou vznášejících se rostlin v korunách stromů, květinové přízraky a oázy. Brány tradiční výstavy se otevřou ve čtvrtek 24. dubna a slavnostního zahájení se zúčastní i ministr zemědělství Marian Jurečka.

23.4.2014

V psychiatrické léčebně hořelo lůžko, evakuováno bylo 40 pacientů

Kroměříž – Silné zakouření jednoho z pokojů v psychiatrické léčebně v Kroměříži si vyžádalo v noci z úterý na středu evakuaci téměř čtyřiceti pacientů. Hořet v pavilonu léčebny začalo o půlnoci.

21.4.2014

"Babinec" z Býškovic připravil ostatním půvabnou výstavu. I s kuřátky

Býškovice – O víkendu připravil spolek Žen Býškovic velikonoční výstavu v místním muzeu. Velká místnost ožila jarními předměty, které samy přichystaly ženy ze spolku

14.4.2014

ANKETA: Jaké sporty vám více vyhovují?

Olomoucký kraj - Někdo radši týmové sporty jako třeba fotbal, hokej či házenou. Jiný dává přednost individálním dovednostem. Jak jste na tom vy? 

8.4.2014

ON-LINE s Ivankou Hájkovou, nejoblíbenější učitelkou v Česku

Olomoucký kraj - Ivanka Hájková, nejoblíbenější učitelka a chemikářka v Česku, obdržela na Den učitelů významný kantorský titul Zlatý Ámos, nato ji ministr školství Marcel Chládek vyzval, aby mu dělala poradkyni. Paní učitelka vzdělává studenty na Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově.

7.4.2014

Deník junior a Deník senior - novinky, za které nic neplatíte

Každé úterý najdete v tištěném vydání vašeho Deníku zbrusu novou přílohu.

6.4.2014

Vykrojit, zaplést, nalepit. Tvorovice hlásí připraveno na Velikonoce

Tvorovice /REPORTÁŽ/ – Je sobotní odpoledne, venku pod mrakem a obloha se tváří jako by chtěla pršet. Zelená, žlutá, oranžová. U vchodu vítá pečený beránek. Stojím v sále tvorovického kulturního dění, a kolem mě není nic než rozkvetlé jaro.

5.4.2014

ANKETA: Jezdíte do ciziny za památkami?

Na cestování za památkami je jaro ideálním obdobím. Vydáváte se s oblibou do ciziny za historickými monumenty a architekturou?

AKTUALIZOVÁNO
4.4.2014

Na poště ve Velkých Kuněticích se střílelo

Velké Kunětice – Na poště ve Velkých Kuněticích na Jesenicku se v pátek 4. dubna po nočním vloupání střílelo.

31.3.2014

Novinka ve vaší trafice: Deník senior a Deník junior!

Tištěný Deník přichází se dvěma novinkami šitými na míru mladým anebo naopak pokročilým čtenářům.

30.3.2014

Druhý Van Gogh ze mě nebude, lektorka olejomalby by mi ale dala za jedna

Velká Bystřice – Skicák plný černobílých i barevných obrázků mi ještě leží někde v šuplíku. Občas, když jsem měla náladu, jsem do ruky vzala tužku, pero nebo uměleckou prašnou křídu a během chvilky na papíře kvetly nejrůznější a i nejroztodivnější, spíše abstraktní, obrázky. Od té doby už ale uběhlo více než deset let.

30.3.2014

Českou Miss se stala Gabriela Franková, žije a pracuje v Olomouci

Olomoucký kraj – Dvacetiletá dlouhovlasá blondýnka Gabriela Franková se v sobotu večer stala Českou miss pro rok 2014. Rodačka z Brna, která ale žije a pracuje v Olomouci, uspěla v konkurenci dalších devíti dívek a bude reprezentovat Česko v soutěži Miss Universe.

28.3.2014

Super rating od Moody´s! Prostějov si podle něj vede náramně

Prostějov – Specialisté na finance z celosvětově uznávané agentury Moody´s hodnotili schopnost Prostějova dostát svým závazkům. Při ratingovém hodnocení, které vyjadřuje názor odborníků z různých oblastí na hospodaření a rozvoj města, obhájil Prostějov hodnocení na úrovni Aa1.cz. Prostějov je však jediným městem v České republice, které získalo takové hodnocení s pozitivním výhledem.

26.3.2014

U Hloučely v Prostějově vyroste stezka zdraví, v plánu je i discgolf

Prostějov – Doby, kdy na hřišti dováděly pouze děti, se stávají pomalu minulostí. Cvičení pod širým nebem získává v České republice stále větší oblibu a vícegenerační posilovny lákají k protažení těla všechny věkové kategorie. Nová venkovní posilovna vyroste i v biokoridoru Hloučela. V Prostějově se tak přidá ke Kolářových sadům či ulici Boženy Němcové, kde již cvičební stroje stojí.

18.3.2014

Varování: Dejte si pozor na falešnou výzvu k úhradě

Zlínský kraj – V celém kraji přijali od dnešní ho rána policisté oznámení od občanů o podivných dopisech, které jim byly dnes doručeny. 

13.3.2014

Nové Áčko hostí populární For Model. Ukáže i tančík z Bohuňovic

Olomouc – Stovky letadýlek, modelů aut, vlaků a lodí zaplní na tři dny nově zrekonstruovaný pavilon A na olomouckém výstavišti.  

9.3.2014

Vůně ovoce a slastné pálení. Degustátoři si nenechali ujít Vranovskou štamprli

Vranovice/Kelčice – Pro někoho slastná vůně pro jiného zápach, pro jednoho výborná, pro druhého moc silná a bez chuti. Co člověk to názor na tradiční moravskou pálenku. Vranovskou štamprli navštívili v sobotu především milovníci tohoto moku vyrobeného z ovoce českých zahrádek.

3.3.2014

Hranice dají na Kuchyňku 5 milionů, bez dotace ale proměnu zase odloží

Hranice – Odbahnění rybníku Kuchyňka. S tímto potřebným záměrem už několik let kalkulují hraničtí rybáři, kteří mají tuto vodní plochu u ulice Nová v pronájmu.

2.3.2014

Hornotěšičtí vítali přiženěné občany. Tradici obnovili po třiceti letech

Horní Těšice – Něco takového v Horních Těšících už pořádně dlouho nebylo. Třicetiletý půst Těšického vítání, dávné místní tradice, utnul až páteční večer. Právě poslední letošní únor tak dal vzpomenout na dřívější zvyky a do kulturního domu přilákal více než polovinu celé obce. Smysl akce? Celkem jednoduchý. Oficiální přivítání a symbolické pokřtění občanů, kteří se do Těšic v posledních letech přiženili, přivdali nebo prostě přistěhovali. Jelikož však pauza trvala tři dekády, v každém domě se někdo takový našel. Nebylo proto divu, že zájem veřejnosti byl nadmíru vysoký.

28.2.2014

Primář a gynekolog Daniel Gágyor odpovídal ON-LINE

Region - Primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice ve Valašském Meziříčí Daniel Gágyor odpovídal na vaše dotazy ve čtvrtek od 14 do 16 hodin.

26.2.2014

Veterinářka Jitka Tesaříková radila ON-LINE

Vystudovaná zvěrolékařka Jitka Tesaříková již osmým rokem provozuje privátní ordinaci v Olomouci a vede také depozitum pro opuštěné kočky. 

26.2.2014

Regionem bude jezdit autobus plný knih. V Hranicích bude i burza

Hranicko, Lipensko – Zvýšení zájmu o čtení knih. To je hlavním cílem už tradiční akce s názvem Březen, měsíc čtenářů, kterou svojí účastí obohatily také některé knihovny v regionu.

20.2.2014

Plumlovskou přehradu má oživit naučná stezka pro pěší, cyklisty i inlajnisty

Plumlov – Zámek, letní kino a autokemp. To jsou atrakce, které nyní lákají turisty k návštěvě plumlovské přehrady. Seznam lákadel by nyní měla rozšířit i naučná stezka kolem přehrady. Ta povede od plumlovského zámku k letnímu kinu v Mostkovicích a její výstavba spolkne zhruba osm milionů korun.

18.2.2014

Učitelka přišla do mateřinky opilá, dostala hned výpověď

Prostějov – Nechala se příliš ovlivnit osobními problémy. Profesionálně se učitelka mateřinky při Základní škole Jana Železného nezachovala, když se rozhodla jít v pátek k malým dětem posilněná alkoholem. Stačil totiž mžik a její učitelská kariéra byla ta tam.

17.2.2014

Sjezdová lyžařka Klára Křížová odpovídala on-line přímo ze Soči

Střední a východní Morava - Olympijská reprezentantka v alpském lyžování Klára Křížová vám odpovídala prostřednictvím online rozhovoru v úterý 18. února od 9 do 10 hodin.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO
11.2.2014

Ve Vyškově unikal plyn, hasiči evakuovali na 300 lidí

Vyškov – Desítky zvědavců, několik aut hasičů, policistů, vyškovských strážníků a necelé tři stovky evakuovaných lidí, včetně dětí ze základní školy. Na Smetanově nábřeží ve Vyškově došlo v úterý před druhou hodinou odpolední k úniku plynu. Při hloubení díry mělo dojít k poškození středotlakého potrubí.

11.2.2014

Pavilon A už je celý v novém, má i eskalátory. Podívejte se

Olomouc /FOTO, VIDEO/ – „Áčko" je zpět. Zhruba po rok trvající rekonstrukci se pavilon na Valentýna opět otevře veřejnosti.

8.2.2014

VIDEO: Takto si na přírodním sněhu užívají návštěvníci Pradědu

Jeseníky - Lyžařský areál Praděd-Ovčárna je v plném provozu a láká na přírodní sníh.

6.2.2014

Sídliště děsí naháč. Chodí si bez kalhot zapálit před dům

Ve velmi netradičním ustrojení si chodí před dům na sídlišti zakouřit jeden z jeho obyvatelů. Hromotluk si v momentálním chladném počasí cigaretku s oblibou vychutnává "dole bez", jen v tričku.

4.2.2014

Roztančená Spirituália: místo pro veřejné setkávání

Olomouc - Proč vníká v rámci Moravské vysoké školy Olomouc objekt Spirituály? Přečtěte si názor Josefa Tesaříka, ředitel zmíněné školy.

2.2.2014

VIDEO: Mňam. Ve Víceměřicích koštovali zeleninku a ovocné dobroty

Víceměřice -  V košíkárně Domova u rybníka ve Víceměřích se v sobotu mísila vůně okurek, nakládaného zelí, medu, marmelád, kompotů či sušeného ovoce. Místní zahrádkaři zde totiž pořádali už sedmý ročník zeliády a s ním spojený šestý ročník ovocných mlsů.

AKTUALIZOVÁNO
30.1.2014

Z cisterny v Hranicích vytekly stovky litrů benzinu

Hranice – Jen minimální dopravní omezení, ovšem stovky litrů rozteklého benzinu a prozatím nezjištěný dopad na životní prostředí. To je bilance čtvrteční dopravní nehody nákladního vozu, k níž došlo v Hranicích před 16. hodinou na čtyřproudé silnici první třídy I/47.

29.1.2014

Olomouckou diskotéku Envelopa koupila univerzita, celou ji přestaví

Olomouc – Budova bývalé diskotéky Envelopa v Olomouci, má nového vlastníka. Za asi dvaačtyřicet milionů ji koupila Univerzita Palackého.

AKTUALIZOVÁNO
28.1.2014

Kýchejte do rukávu a nemocného kolegu dejte do rohu

Zlín - Kde jsou lidé, jsou i nemoci, ale i láska. V on-line rozhovoru Deníků ve Zlínském kraji to sdělila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Hana Tkadlecová. Reagovala tak na dotaz týkajícího se „chrblajících" pasažérů v MHD.

26.1.2014

Prezident Miloš Zeman navštívil v Afghánistánu vojáky z Přáslavic

Olomouc/Afghánistán – Historicky první návštěva českého prezidenta v Afghánistánu vedla za vojáky z Přáslavic. Prezident Miloš Zeman se za nimi vydal hned po jednání s afghánským prezidentem Karzáím, které se uskutečnilo v Kábulu.

26.1.2014

Na severu Olomouckého kraje leží na silnicích uježděný sníh

Olomouc – Na Jesenicku a Šumpersku leží dnes ve vyšších polohách na silnicích místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem. V horských polohách Šumperska mohou řidiči narazit i na sněhovou kaši, jsou tam sněhové přeháňky.

25.1.2014

Ve vyšších polohách Olomouckého kraje je na cestách uježděný sníh

Olomouc – Na silnicích ve vyšších polohách Olomouckého kraje dnes místy leží uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Řidiči musí být opatrní zejména na Šumpersku a Jesenicku, tam se také může tvořit námraza.

24.1.2014

Řidiče vítá na značkách Vyškov, hledají ho však marně

Vyškovsko - Vyškov Hamiltony, Lhota, Opatovice, Pařezovice a Rychtářov. Místní části Vyškova a asi šest let staré dopravní cedule, které informují o začátku a konci obce. Na klasických bílých značkách je uvedený Vyškov, pod ním pak na modré dodatkové tabuli konkrétní místní část. Jenže to se možná změní.

AKTUALIZOVÁNO
22.1.2014

Soud s bratry Březinovými odročen na neurčito

Olomouc – Krácením daně o půl miliardy korun na nezdaněném lihu, kterého se měli dopustit zlínští podnikatelé Radek a Tomáš Březinovi, se ve středu Krajský soud v Olomouci zabýval jen krátce. Protože jsou oba obžalovaní od minulého týdne nově trestně stíhání kvůli obdobné trestné činnosti páchané organizovanou zločineckou skupinou, vrátil soud celou věc státnímu zástupci k došetření. Zároveň oběma obžalovaným prodloužil vazbu.

12.1.2014

Jak se učit žonglovat? Redaktor Deníku si to s vervou vyzkoušel

Olomoucký kraj – Za hodinu se dá uběhnout deset kilometrů, dojet vlakem z Olomouce do Šumperka, upéct koláč nebo se naučit žonglovat. S tím posledním pomůže návštěva otevřeného tréninku olomouckého Cirkusu LeVitare. Funguje to.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT