Výstava, která přibližuje návštěvníkům významnou etapu našich dějin, byla zahájena ve středu 15. října v prostorách vojenské ubytovny Strojař. K vidění bude do 22. října od 9 do 17 hodin.

„Část výstavy mapuje vznik československého letectví a jeho podíl na zahraničním odboji, některé panely se věnují přímo historii letectva v Přerově,“ shrnul Jaroslav Schön z přerovského Svazu letců.

Vernisáž si nenechala ujít celá řada významných hostů, kteří mají k přerovskému letectví blízký vztah. „Na letišti v Přerově jsem kdysi sloužil jako takzvaný padáčkář. Tato výstava mi proto nemohla utéct. Nejvíce mě asi zaujaly materiály z období poválečného letectví,“ svěřil se Antonín Šulák, člen Klubu výsadkových veteránů ve Zlíně.

Vernisáž ale navštívil také například synovec generála Karla Janouška. „Tento přerovský rodák v první světové válce bojoval v řadách Československých legií v Rusku, za druhé světové války organizoval tvorbu československých leteckých jednotek v RAF a stal se také inspektorem československého letectva v Anglii,“ připomněl Schön.

Vernisáže se z významných hostů zúčastnil ale třeba i Vlastislav Mikula, což je syn letce Stanislava Mikuly, který bojoval u Tobruku a později u 311. československé perutě v Anglii.