Muzeum najdou návštěvníci při dolní cestě ve Stříteži nad Ludinou. Upozorňuje na ně poutač u mostku přes potok Ludina, samotná expozice se nachází přímo v domě rodiny Čočkových.
Po zazvonění přivítá hosty autor expozice Petr Čoček, který také ochotně poskytne zajímavý výklad. Přitom se minerály začal zabývat zhruba před třemi nebo čtyřmi roky. „Inspiroval mě televizní pořad Toulavá kamera, v němž jsem viděl Votrubcův lom v Kozákově. Vypravil jsem se tam a našel jsem tam svůj první kámen. Od té doby vyrážím hledat kameny skoro pořád,“ vypráví Petr Čoček, který se například před nedávnem vydal do jižních Čech za proslulými vltavíny.
„Sbírka zatím není velká, k vidění je tady asi tři sta kamenů, proto tomu taky říkám Malé muzeum minerálů,“ uvádí Petr Čoček. Hlavní část sbírky tvoří různé acháty, jaspisy a další polodrahokamy. Většinu z nich našel Petr Čoček sám, některé dostal jako dárek od příbuzných a přátel, několik exponátů také zakoupil. Většina jich pochází z České republiky, ve sbírce jsou ale i kousky z Afriky nebo z jižní Ameriky. „Snažím se třeba zmapovat oblast Moravské brány, kde se ale minerálů příliš mnoho nevyskytuje,“ říká Petr Čoček.
V jeho expozici jsou tak například různé minerály, horniny a zkameněliny nalezené v okolních lomech, samostatné místo zde má vitrína s vybroušenými kousky aragonitu, který proslavil Zbrašovské jeskyně. „Vím o lokalitě, kde se dá aragonit najít,“ prozradil Čoček.
Podle jeho slov je třeba vědět, jaký kámen hledat. Laik by totiž mnoho zajímavých kousků nechal klidně ležet bez povšimnutí. Kromě toho, že Petr Čoček kameny vystavuje, sám je také opracovává. „Už jsem si i pořídil speciální zařízení a sám si kameny brousím,“ uvádí Petr Čoček.
Jak dále podotýká, většinu návštěvníků zatím tvořili cyklisté projíždějící po blízké cyklostezce. „Pomohl mi také místní obecní úřad, který mi vydal propagační pohlednice,“ dodává Petr Čoček.