Putovní expozice, jejímž autorem je vedoucí oddělení exaktních věd Národního technického muzea v Praze Antonín Švejda, je zaměřena na významné osobnosti české vědy a slavné vynálezce od 18. až do 20. století.

„Pomyslnou časovou řadu tvoří portréty desíti vědeckých osobností – Prokopa Diviše, Josefa Božka, Jana Evangelisty Purkyně, Josefa Ressela, Karla Klíče, Františka Křižíka, Viktora Kaplana, Jaroslava Heyrovského, Františka Běhounka a Otto Wichterleho,“ přiblížil ředitel Muzea Komenského Radim Himmler.

Každému z nich je věnována samostatná část s portrétem, písemnými informacemi a dokumenty, osobními pomůckami, vynalezenými a používanými přístroji. Výstava je putovní.

Všechny exponáty pocházejí z Národního technického muzea v Praze. „Návštěvníci mají možnost připomenout si nejen historická fakta, ale uvědomit si, kolik práce a úsilí se skrývá za technickými prostředky, které nám v životě pomáhají,“ poznamenal dále ředitel Muzea Komenského.

Vernisáž výstavy se koná 4. června v 17 hodin ve velkém sále přerovského zámku. Expozice bude k vidění od 5. června do 16. srpna.