Premiéra představení divadla Dostavník „Inferno anebo Konec legrace“ jasně ukázala, že největším hříchem je zradit sám sebe. A pohled do zrcadla bývá nemilosrdný.

Už na začátku představení upozornil publikum režisér, autor scénáře, ale také textu a hudby Zdeněk Hilbert, že úsměvná chvilka při nečekaném zatažení opony ve chvíli, kdy už byli herci na scéně, bude poslední příležitostí se zasmát. A rozhodně nelhal.

Herci a tanečníci dvou divadelních souborů - přerovského Dostavníku a Stodoly Jiříkovice představili divákům jeden lidský poklesek za druhým. V blátě a dešti se plazili ubožáci, které pohltila zhýralost. Ústy jim prochází jen smradlavé bahno a k pití mají špinavý déšť.

Lakomci a marnotratníci proti sobě zase valí těžké balvany. Když se potkají, začnou se vzájemně urážet a vyčítají si smrtelný hřích toho druhého. Podvodníky, pochlebovače, kuplíře a zloděje střeží ďáblové a hadi. Sebevrazi jsou uvězněni na stromech v keřích v tmavém lese.

ČTĚTE TAKÉ: Práce na dálnici D1 se znovu rozběhly

Nejhorší: zradit sám sebe

Teprve závěrečná scéna představení ale ukáže poklesek, který bolí ze všech nejvíce - zradit sám sebe. Odpuštění totiž může člověk hledat jen sám u sebe. Nikdo jiný to za něj neudělá.

Téma, které nastudoval s herci obou divadel Zdeněk Hilbert, v sobě autor scénáře a hudby nosil několik let. „Chtěl jsem napsat dramatickou hudbu a dlouho hledal vhodné dílo. Když jsem si přečetl Peklo od Danteho, tak mě zasáhlo, jak je nadčasové, a že spousta věcí zůstává i dnes nezměněných,“ vylíčil.

„Hierarchii neřestí tak, jak ji popsal Dante Alighieri, jsme téměř dodrželi. Podle mě není nic horšího, než když člověk zradí sám sebe. Může se oblbovat, omlouvat, ale stejně mu nic nepomůže,“ dodal.

Propracovaná taneční choreografie s baletními prvky je dílem Marka Šudomy z Divadla Stodola Jiříkovice a hra světel a hudby ještě více umocňuje zoufalství hříšníků. Choreografie podle něj vznikala asi dva a půl měsíce.

„Než jsem ji vymyslel, pouštěl jsem si stále dokola hudbu Zdeňka Hilberta. Je podmanivá a tajemná, takže nápady přicházely samy. Nejsilnější scénou je pro mě hned v úvodu brána pekla, kde jsem chtěl ukázat části ze všech kruhů pekla,“ popsal Marek Šudoma.

ČTĚTE TAKÉ: Hluková vyhláška v Přerově se opět vrací

Moderní a progresivní

Přesvědčivě ztvárněny byly i role hříšníků.

„Díky této hře se člověk zamyslí nad vážnějšími tématy. Co je smrt a co nás čeká po ní. A také nad tím, že peklo si můžeme vytvářet i my sami. S tím rozdílem, že tady to peklo pro diváka trvá pouze hodinu. A to, co my na scéně zažíváme dvě tři minuty, tak pokud peklo existuje, může člověk zažívat neustále a donekonečna. O to je to těžší,“ shrnul jeden z herců Divadla Stodola Jiříkovice Jan Štěpánek.

Nadšený premiérou byl i zakladatel divadla Dostavník a jeho dlouholetý producent Ivo Kolařík, který ocenil návrat ke kořenům a tanečním scénám.

„Není vůbec jednoduché dělat s tak obrovským davem takový kumšt. Bylo v tom hodně moderního a progresivního. Zdeňkovi se ale podařilo něco, po čem toužil alespoň šest let,“ uzavřel.