Kapela Corps of Noise do toho „řeže" už nějaký ten pátek.

„V současné sestavě ale hrajeme asi rok. Ta původní byla se dvěma zpěvy více sborová a hlavně tvrdší. Příchodem Ivči (zpěvačka Ivana Svítková, pozn. red.) jsme trochu změkli," říká s úsměvem hned v úvodu rozhovoru bubeník „Sboru hluků" David Spáčil.

Jako kapela svůj styl neškatulkujete, ale trochu přece. Co si představit pod pojmem rock-crossover?
Ivana (zpěv): Je to v podstatě mix různých stylů, proto se i my snažíme dávat do naší hudby více vlivů, aby byla zajímavější, barevnější. Aby si v tom každý člověk našel to, co se mu samotnému líbí.

Dá se to lépe skloubit i tím, že zpíváte v angličtině?
Ivana: Určitě. Angličtina je zpěvnější než čeština. Navíc udělat dobrý a smysluplný text v češtině je pro textaře někdy pořádným oříškem. To je první důvod. Tím dalším je pak to, že můžete vyrazit za hranice. V současné době není univerzálnější ja­zyk.

Takže máte ambice i za hranicemi republiky?
Ivana: Snažíme se to hnát, kam až to půjde. Základna je pro nás samozřejmě tady, ale nebráníme se ani koncertování venku. A tam už je angličtina potřeba, aby i ostatní věděli, o čem zpíváme. Dneska už anglicky rozumí každý, a když ne, může si naše texty přeložit.

| Video: Youtube

DŘÍV TO BYLA TAKOVÁ „ŘEZNIČINA"

Pokud vím, tak jste poměrně mladá kapela…
Ivana: V listopadu to byl rok, co hrajeme v téhle sestavě. Změnili jsme trošku i žánr, dost jsme ho zjemnili. A děláme to trošku melodičtější, zkrátka více pro lidi. Dřív to byla taková řezničina, což nám úplně nesedělo. Poslední rok se tedy zabýváme trošku jinou muzikou než na začátku.

Ivčo, máte zajímavou barvu hlasu. Kdo vás ke zpěvu přivedl?
Ivana: K hudbě mě přivedl táta, který poslouchal heavy metal. Techniku zpěvu jsem se ale nikdy neučila, ani jsem neměla tendence chodit někam na lekce zpěvu – bála jsem se, že by mě zkritizovali (smích). Ale mám za sebou sborový zpěv, ten mi dal hodně. Ve dvanácti letech už jsem zpívala ve svojí první kapele.

close Zpěvačka kapely Corps of Noise Ivana Svítková info Zdroj: Archiv kapely zoom_in Co vás inspiruje? Kde hledáte témata svých písní?
Ivana: Hlavně v životě. Zpíváme o tom, co nás trápí a zrovna zajímá, co s kapelou prožíváme. Nejde o žádná světoborná témata typu: zachraňujme zvířata a jiné náročné věci.

Jak vznikají songy kapely Corps of Noise?
Ivana: Když to vezmu od konce, tak poslední vzniká text. Nejdřív dáváme písni strukturu, někdo z nás pak donese nápěv a dohromady ladíme formu. Každý si pak vymyslí svůj part.

Jak dlouho celý proces trvá?
Tomáš (baskytara): Někdy dva týdny, někdy dva měsíce.
Ivana: Podle toho, jestli nás políbí múza.

Předpokládám, že všechny písně jsou něco jako vaše děti. Vymazlené do posledního detailu. Máte nějaké své dítě radši než jiné?
Ivana: Já myslím, že má každý to svoje. Já osobně mám teď nejradši píseň Black hole, je taková pomalejší. Jsem totiž hrozný romantik (smích).
Tomáš: Já si jedu na skladbě Message on the Wall. Je staršího data, myslím z loňska. Líbí se mi, že je úderná, rytmická. Strašně fajn se hraje naživo.

K songu Black hole máte i klip. Nějaké plány na další?
Ivana: Chceme se letos na dva měsíce zavřít do zkušebny a intenzivně pracovat na věcech, které máme rozdělané. A aspoň jeden klip je letos rozhodně v plánu.
Tomáš: Přesně tak. Naši fanoušci se můžou letos těšit na videoklip z koncertu, který se konal v prosinci v Chropyni.
Ivana: Vypustit ho chceme do března. Bude to v podstatě náš první „živák", který jsme dělali. Sami jsme zvědaví, jak to nakonec dopadne (smích).

Chcete se pochlubit svoji tvorbou?Napište na zuzana.krybusova@denik.cz

V PODSTATĚ JE TO O TOM DĚLAT, CO NÁS BAVÍ

Jako kapela už máte něco za sebou. Chodí lidi na koncerty?
Ivana: Chodí, ale míň než dřív. Nevím, jestli je to těmi technickými vymoženostmi, které každý dnes doma má, nebo tím, že se jim prostě nechce. Bavíme se o tom se spoustou kapel a mají stejný problém. A není to jen na Moravě, Čechy jsou na tom velmi podobně.

Že by těch akcí bylo moc?
Ivana: Těžko říct. Ale bojíme se, aby lidi nepřestali chodit úplně. Byla by to škoda. Přece živý koncert nemůže nahradit ten v televizi.

Když už jsme u toho koncertování, kde se vám nejlépe hrálo? Na jaký koncert rádi vzpomínáte?
Ivana: Za mě určitě Jičín a Krnov. Vůbec jsme nečekali, že to bude tak úžasné. Lidi byli neskuteční! Na pódiu jsme se střídali s kapelami, které hrají o dost tvrdší muziku než my, a přesto nás přijali skvěle. Ráda vzpomínám i na provozovatele klubu, kde se koncert odehrával – byli milí a příjemní, což nebývá pravidlem. Letos se tam chceme zase vrátit.

Jak to máte s festivaly? Všimla jsem si, že se v květnu chystáte na Majáles do Kojetína, který už není úplně neznámý…
Ivana: Je to tak a jsme za to moc vděční. Chtěli jsme se tam dostat už minulý rok, ale podařilo se to až letos. Co si budeme povídat, jsme ještě neznámá kapela, není pro nás úplně jednoduché se někam dostat. O větších festivalech nemluvě.
Tomáš: Dostat se na akci je problém. Obepisujeme a obvoláváme jich desítky, ale v jednání jich máme jenom pár. Tak doufáme, že z toho něco vyjde, hlavně přes to léto, kdy je sezona festivalů největší. Jednáme i s organizátory Přerovského majálesu.

AUTORSKÁ HUDBA V PŘEROVĚ NETÁHNE

Největším lákadlem pro Přerovany je určitě Zubrfest, který už několik let trhá rekordy v návštěvnosti. Jsou tam dvě pódia, na kterých se střídají kapely jak na běžícím pásu…
Tomáš: Ano, tak ty taky bombardujeme, ovšem zatím bez odezvy. Třeba se to jednou podaří. (smích)
David (bicí): Možná právě v tomto případě přicházejí na řadu ti známí a přátelé. (smích)

Myslíte?
David: Ono je to asi dost i o penězích. Když nějaký pořadatel osloví mladou kapelu, tak většinou očekává, že za to nebude chtít žádné peníze. To je klasická praxe. My taky zatím hrajeme víceméně za cestovní výdaje.
Ivana: Když si chce člověk zahrát, tak to vezme. Nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že na nás všude čekají, ale zkysnout v garážové fázi, to se nám fakt nechce. Ale tady v Přerově si někde zahrát, to je vážně velký problém.

Zkusili jste oslovit i klubovou scénu?
Ivana: Kluby, které tu dříve byly, ať už to byl vyhlášený Šuplík, nebo Exit, zkrachovaly. Akce tam bývaly pravidelně, chodili jsme tam a podporovali ostatní muzikanty, jak jen to šlo. Pamatuju doby, kdy do Šuplíku naběhla malá lokální kapelka o kytaře, bících a base, která ani pořádně nevěděla, za jaký konec se to chytá. Ale bylo tam narváno a atmosféra úžasná. Dneska už to tak není.

Proč myslíte, že už to tak není?
Ivana: Nevím proč. Asi tady kultura autorské muziky není taková, jak v jiných městech. Paradoxně více táhnou revivalové kapely, což je trochu smutné.

Když už jsme u těch festivalů, máte nějaký vysněný, na kterém byste si rádi zahráli?
Ivana: Já to nechávám plynout, zatím nemám určitý cíl, kam bych se s kapelou chtěla dostat. Vlastně jsem o tom takhle nikdy neuvažovala.
Tomáš: Já to taky nemám o stanovení nějakého cíle. Spíš si chci projít tu cestu.
Ivana: V podstatě je to o tom dělat to, co nás baví. Žijeme tím a to je pro nás nejdůležitější!

Corps of Noisekapela byla založena členy, ze kterých je v aktuální sestavě pouze bubeník David (bicí) a Richard (kytara).
V původní sestavě během dvou let od založení odehrála několik koncertů a společné cesty se během této doby rozešly.
Odjezdem basáka Dundyho do zahraničí se uzavírá první etapa kapely.

Nový start přichází v roce 2014. Kapela je obohacená o trojici nových členů – Ivča (zpěv), Daniel (kytara) a Tomáš, kterého v říjnu 2015 střídá další Tomáš (basa). Sestava se s chutí a novou energií vrhá do psaní nových skladeb, nahrávání a koncertování. K nahrávce (record EpicSound/master Negative Tunes), kterou máte možnost slyšet na hudebním serveru Bandzone, jeli loni Corps of Noise klubové turné „LIKE A GHOST TOUR 2016". Kapela na sobě dále pracuje a plánuje během tohoto roku realizovat své další hudební cíle a sny.
Zajímá vás tvorba Corps of Noise? Podívejte se na:
bandzone.cz/cor­psofnoise
www.facebook.com/corpsofnoise