V loni otevřené galerii se od 14. března spojí dokonce dvě expozice s podobnou tematikou – kromě Bible včera, dnes a zítra si návštěvníci budou moci prohlédnout i Rembrandtovy grafické listy s převážně biblickými náměty.

Výstava Bible včera, dnes a zítra putuje po Česku a Slovensku bezmála dva roky.

„Byla na téměř padesáti místech a zájem o ni je velký i tam, kde jsme ho nečekali. Například nyní ji v Havířově navštívilo již na dva tisíce lidí,“ říká organizátor Petr Hamrozi.

Mezi největší zajímavosti patří kancionál v řeči černošského kmene Zulu, bible psané v esperantu nebo ve vietnamštině, biblické příběhy v češtině a zároveň romštině a také ruční přepis Markova evangelia na cigaretovém papírku, jehož autorem byl v roce 1958 politický vě­zeň.

Od sedmého do jedenáctého března bude expozici hostit Domeček Městské knihovny v Lipníku.

„Předpokládám, že tam se nám vejde všech 170 exponátů od poloviny 16. století do současnosti,“ podotýká Hamrozi.

„Součástí výstavy je i ruční přepis Bible. Jednotlivé kopie přepsaného textu budou po ukončení cyklu výstav rozmnoženy a umístěny jako zajímavé exponáty v místech konání putovní výstavy, tedy i v Městské knihovně v Lipníku nad Bečvou,“ doplňuje ředitelka knihovny Miroslava Střelcová.

Na bible se návštěvníci mohou přijít podívat do Domečku v pondělí od 12 do 17 hodin, od úterka do čtvrtku od 9 do 17 hodin a v pátek od 9 do 13 hodin.

V Přerově se podobná akce chystá od 14. března. Ve spolupráci s Městskou knihovnou a Galerií města Přerova připravuje Hamrozi hned dvě výstavy.

„Putovní výstava Bible očima Rembrandta představí sto reprodukcí grafických listů tohoto umělce, většinou s biblickou tematikou,“ uvádí Hamrozi.

Podle Lady Galové z Kulturních a informačních služeb města Přerova bude výstava otevřená od 14. do 24. března.

Biblické výstavy se na Přerovsku nekonají v tuto dobu náhodou. Březen je totiž měsícem čtenářů a knihovny se i touto formou snaží přilákat ke knihám další zájemce.

„Chceme pomoci tomu, aby lidé četli. Mnohdy je to dnes problém,“ shrnuje organizátor. Úspěšná výstava míří z Přerovska na Slovensko a v květnu se představí v pražských Holešovicích na veletrhu Svět knihy 2011.