„Jako ohlédnutí za člověkem, který měl své ctnosti i neřesti,“ říká jeho syn Pavel Novák mladší, který je tvůrcem celého projektu.

Kdy se vzpomínkové koncerty uskuteční a čím budou jiné?
Naplánovány jsou na 14. a 15. března a jejich začátek je pokaždé v 19 30. Místem konání je Městský dům. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco loňský koncert byl hodně vážný, tentokrát se pořad jmenuje Neřesti a ctnosti Pavla Nováka.

Proč?
Celý život je o neřestech a ctnostech. Člověk je totiž složený ze dvou komponent a jde jen o to, na kterou stranu to převáží. Nechci prozrazovat nic konkrétního ze scénáře, ale zazní spousta historek z éry legendární kapely VOX, se kterou táta léta hrál a zažil s ní tu nejdelší a neslavnější éru. „VOXáci“ také celý koncert odstartují. V kapele hrají její původní členové – za bicími bude Rudolf Neuls, na kytaru hraje Dušan Millonig, na klávesy Ivan Barbořík a basu má Zdeněk Všetička. Kapelu obohatí také Jaroslav Macíček, protože druhý kytarista původní skupiny je už po smrti. Kapela VOX zahájí celý koncert beze mě.

Chystáte i nějaké překvapení?
Bude jich několik. Pozval jsem totiž do Přerova uznávaného malíře a multiumělce Libora Vojkůvku, který bude mít v programu vlastní blok. S otcem se totiž znal a měl k němu hodně blízko. Po bloku, ve kterém vystoupí Libor Vojkůvka, dojde na křest mého nového CD, které právě dokončujeme ve studiu v Zlíně. Na podiu se poté objeví kapela Family v rozšířeném složení. Na basu bude hrát Petr Vavřík z Buty, objeví se i bluesový kytarista Ivan Němeček, dalším zajímavým hostem je kubánský trumpetista Lazaro Cruz. Chybět samozřejmě nebudou ani stálí členové Family. Letos asi odstoupíme od smyčcového kvarteta, protože když máme dechovou sekci, chceme to udělat trochu jinak. Uvažuji také o sboru vokalistek, který se objeví i na mém CD. Seznam účinkujících ještě není konečný.

V současné době natáčíte ve zlínském studiu nové CD, které bude pokřtěno na vzpomínkovém koncertě. Jaké má ambice a kdo se na něm objeví v roli hostů?
Začalo se točit hned v září, ale kvůli zdravotním problémům hlavního producenta a aranžéra Petra Vavříka jsme museli práce přerušit. Dokončení je tedy docela hektické. Přes den koncertuji a každé odpoledne odjíždím do studia a tam natáčím desku. Cédéčko by mělo být strašně košaté – od úplných balad s klavírem až po swingovou a bluesovou muziku. Některé skladby budou crazy, objeví se na něm i bigbít a nebo duet s Věrou Špinarovou. Převážnou část textů napsal Luděk Hašek, který otextoval asi osm písniček z celkových šestnácti. Něco napsal i Jarda Macíček. Chtěl jsem, aby texty odrážely to, co jsem prožil. Protože jsem dospěl a můj život nebyl vždycky zrovna košer, tak jsem se snažil, aby se to odrazilo i v textech. Takže ty texty jsou o životě, o problémech, ale taky o lásce.

Objeví se na koncertě v Přerově i Věra Špinarová?
Ano, počítám s tím, že se mnou Věra zazpívá duet v Městském domě. Duet s Věrou je jedním z mých dětských snů, protože jsem ji vždycky hrozně obdivoval. Zazpívat si s ní bude asi vrcholem mé dosavadní hudební kariéry. Věra je zároveň jedním z kmotrů mého nového CD.

Zazní některé věci z vašeho CD i v komponovaném pořadu Neřesti a ctnosti?
Ten pořad nebude sestavený z těchto písniček. My samozřejmě některé věci zahrajeme a lidé si budou moci v předsálí nové CD koupit, ale celý večer bude patřit hlavně vzpomínkám na tátu.

Loni přijali pozvání na vzpomínkový koncert i hvězdy české pop music jako Václav Neckář nebo Láďa Kerndl. Objeví se i letos?
Chtěl jsem, aby byl tentokrát celý program koncipován trochu jinak. Samozřejmě, že jsme zvali do Přerova například Helenu Vondráčkovou, Petra Jandu, v jednání byla i Lucie Bílá a nebo Karel Gott. Všichni ale budou v té době mimo republiku, například Petr Janda i Helena Vondráčková jsou v Americe, což je škoda. Rozhovory se známými osobnostmi se ale přesto objeví formou projekce na plátně, která je součástí pořadu. Chtěl bych, aby celý pořad vyzněl trochu veseleji, a proto jsme ho také přesunuli z únorového termínu, kdy otec zemřel, na březen. Desátého března se totiž narodil, takže to bude spíše taková narozeninová party. Samozřejmě na ní zazní i největší otcovy hity.