„Světáci" v podání dřevohostických ochotníků ale kromě nadčasového námětu přidali i něco navíc – skvělé herecké výkony, okořeněné vtipnými postřehy na aktuální témata.

Premiéra v místní sokolovně byla vyprodaná do posledního místečk.

Partu „buranů", kteří chtějí okouzlit dámy z lepší společnosti našprtanými frázemi z učebnic, skvěle ztvárnila trojice Bohumír Skopal, Pavel Roubalík a František Seidl.

Role lehkých dívek, jež se snaží alespoň svým slovníkem zařadit mezi intelektuálky, pak s noblesou zvládly Magda Janovská, Ludmila Fuksová a Helena Kojecká.

Do představení se zapojili také režisér dřevohostického ochotnického divadla Jaroslav Dopita, jenž coby emeritní profesor učí řemeslníky vybraným způsobům, nebo místostarosta městyse Petr Dostál. Ten zase jako policista vyslýchá provinilce po incidentu v univerzitní knihovně.

Dlouholetá členka souboru Alena Lapáčková v nesmrtelné roli kuplířky líčí, čím ji Světáci tak okouzlili.

„Film jsem viděla několikrát a musím říci, že se mi líbí nejen kvůli skvělým hereckým výkonům, ale i své nadčasovosti. Přesně vystihuje tu snahu obyčejných lidí dostat se do vysoké společnosti, přestože nemají potřebnou Kinderstube, tedy vychování," řekla.

Jednu z lehkých žen – Božku – si zahrála Ludmila Fuksová.

„Baví mě hrát cokoliv, každé představení je pro mě výzvou. Důležité je, aby se lidé v sále bavili, což se daří, protože většinou nacvičujeme hry komediálního rázu," zmínila.

Režisér ochotnického divadla TJ Sokol Dřevohostice Jaroslav Dopita vysvětlil, proč se rozhodl nastudovat právě Světáky. „Je to jedna z mých nejoblíbenějších her a užívali jsme si ji i jako diváci. Přestože to tak nevypadá, je to strašně náročné divadlo – i kvůli rychlému střídání scén," poznamenal. Stavbu kulis zajišťoval přímo na jevišti starosta městyse Stanislav Skýpala.

Premiéra Světáků byla už před týdnem v Pavlovicích. V sále dřevohostické sokolovny ji pak diváci zhlédli nejen v sobotu večer, ale i v neděli. Těšit se na ni může i publikum v Paršovicích, Vlkoši či ve Skaličce. Derniéra představení je naplánována na 23. března.