Ředitel festivalu Rudolf Neuls za něj proto narychlo zajistil náhradu v podobě amerického zpěváka Curtise Stigerse.

„Něco takového se nám ještě za celou historii festivalu nestalo, ale musíme to brát tak, jak to je. I takové věci se zkrátka dějí,“ řekl zklamaně Neuls.

Ten díky svým letitým kontaktům na přední světové jazzmany „odchytil“ na turné amerického zpěváka, skladatele a saxofonistu Curtise Stigerse s jeho triem, a ten se postaral o důstojnou náhradu za kytarovou legendu Al Di Meolu, proslulého zejména díky společnému projektu s Johnem McLaughlinem a Paco de Lucíou.

Odřeknutí koncertu jednoho z hlavních festivalových lákadel způsobilo komplikace spíše organizačního a ekonomického rázu, náladu fanoušků ale nezkazilo.

Držitel Grammy válel jak akrobat

Už ve čtvrtek se postaral o skvělý úvod americký bubeník a perkusista Sonny Emory, jenž se představil ve společném projektu s Cachet Fusion beat.

Držitele Grammy, který poprvé usedl za bicí už ve čtyřech letech, obklopili na podiu skvělí hráči – basista Isaac West, kytarista Chris Harris, saxofonista Brian Lopes a klávesista Randy Hoexter.

Sonny Emory je považován za jednoho z nejpozoruhod­nějších bubeníků současnosti, což ukázal v Přerově.

„Pozornost publika si dokáže získat nečekanými vizuálními efekty, hraničícími až s žonglérstvím nebo akrobacií,“ pochvaloval si Neuls.

Součástí jazzového festivalu byla ve čtvrtek večer také vzpomínka na loni zesnulého trumpetistu Pavla Husičku, kterému vzdali hodl společným koncertem jeho přátelé.

Otcem nápadu byl Čechoaustralan a rodák z Přerova Jiří Neradílek, který speciálně pro tuto příležitost pomáhal sestavovat band z Husičkových přátel a spoluhráčů.

„Lídr a kytarista Jan Kučera si původně představoval, že se vzpomínky ujme sedmičlenná kapela, ale pak žasl, že původní septeto nakynulo do velikosti standarního big bandu,“ řekl Neuls.

Československý jazzový festival v Přerově končí v v sobotu.

O úvod koncertu se postará slovensko-český band Jazzonance se zpěvákem Berco Baloghem.

Na závěr se pak posluchači ponoří do rytmu latinskoamerické hudby v podání kubánského pianisty, skladatele a aranžéra Chucho Valdese s jeho Afro Cuban Messengers. Uznávaný hudebník je čerstvým držitelem ceny Grammy.