Na travesti show pražských Screamers jsem byla poprvé v životě.

„Přestaň si hrát na intelektuálku a zkus se na vystoupení podívat očima lidí, kteří se chtějí normálně bavit,“ bičovala jsem sama sebe k návštěvě show v Městském domě. Honosný kulturní sál je zaplněný do posledního místečka. Převážně ženami. Mužů v sále je totiž téměř tolik jako na podiu. Tváří se ale rozpačitě. Na scénu přichází zlatě oděný pár. „Je středa, což je den, vhodný pro konverzaci,“ začne spolu debatovat dvojice, jejíž pohlaví si netroufám odhadovat. „Jste nějaká hezčí a hezčí, madam,“ říká svému protějšku přestrojený muž. „To bude asi tím, že jste byla na pedikúře, že? “ Ženy v sále se nahlas smějí a následuje frenetický aplaus. Pokouším se proniknout do děje.

Rekvizity se mění rychlostí blesku – po parodii na Alenku v říši divů se na scéně objeví tanečnice ve stylu francouzské komedie Piti piti pá, aby se publikum vzápětí odreagovalo u dětské písničky Měla babka čtyři jablka. Přestávám ztrácet přehled o tom, kam míří děj, a začínám tušit, že pravděpodobně ni­kam.

Na scénu vtrhne divoká Saša. Svalnatý muž v podprsence a v černých tangách předvádí tanec divocha. Ženy v sále šílí a vytleskávají si přídavek. Útok na první signální se vydařil. Čekám, čím Screamers zase překvapí.

Svalnatce s červenou rtěnkou vystřídá harmonie šedesátých let a éra hippies. Přestrojená zpěvačka Cher odezpívá jeden ze svých nejznámějších songů I Got You Babe a přichází poučná bajka. Snažím se zachytit alespoň pointu, i když se mi to v té ohromné záplavě barev a při rychlém střídání scén nedaří.

„A co z toho všeho plyne? Když se na tebe někdo vytrůní, není to ještě tvůj nepřítel. A když tě někdo vytáhne z lejna, neznamená to ještě, že je to tvůj přítel,“ říká šéf Screamers.

Při vyslovených moudrech většina žen v sále uznale kýve hlavou.

Show se na chvíli změní v politickou satiru, a to, když se vedoucí opře do zdejších radních. „Já myslím, že v tom, co jsem řekl, někdo poznal i vaše radní. Když jsem dnes přijel do Přerova a pokoušel se zaparkovat, tak mi chtěli dát strážníci botičku,“ postěžoval si.

A teď si dáme trochu country! Na podium přiběhne slečna Paula a tančí v růžovém klobouku. Místo poprsí má zavěšené dva pytlíky a s těmi houpe ze strany na stranu. Následuje bouřlivý aplaus. „Špajsky“ nebo-li Screamers v přestrojení za členky kdysi populární skupiny Spice Girls jsou jednou ze závěrečných scén první poloviny programu.

Ženy v sále jsou očividně nadšené. Snažím se zjistit, co je na travesti show přivedlo. „Líbí se mi, jak se chlapi mění na ženský. Mají stejné pohyby a stejně mluví. Doma bych ale něco takového mít nechtěla,“ směje se Ilona Baňasová z Přerova.

„Je to pro mě zpříjemnění života, odreagování. Ráda se dívám na pěkné kostýmy a barvy, je to vtipné a užívám si,“ říká další z návštěvnic. „Chci si odpočinout od všedních starostí. Člověk úplně vypne a přijde na jiné myšlenky,“ svěřuje se další z přítomných Libuše Pechová.

Odcházím ze sálu a ještě zaslechnu zpívat božského „Fredieho“. Začínám pomalu chápat, proč sál kina Hvězda při přímých přenosech z Metropolitní opery v New Yorku zeje prázdnotou. Ale jak by řekl hlavní protagonista Screamers: „Nebuďte smutní, hlavně, když jsme na světě. Ono už to nějak dopadne!“.

SOUVISEJÍCÍ