Organizátoři zdejšího Československého jazzového festivalu si letos vůbec poprvé připomenou obnovení tradice, která byla ve městě načas přerušena. Podium bude hostit amerického kytaristu Johna Abercrombieho, který se představí na jedné scéně v ojedinělém projektu spolu s Robert Balzar Triem. Další hvězdou večera je Jiří Stivín & Co.

„Mezinárodní jazzový festival vznikl zpočátku jako amatérský a jeho existence trvala kvůli tehdejšímu režimu pouze devět let. Znovuzrození přinesl až rok 1985, kdy byl obnoven díky aktivitě České jazzové společnosti,“ vrátil se do historie dlouholetý ředitel festivalu Rudolf Neuls. Letošní prolog má podle něj připomenout nelehké počátky festivalu a ocenit osobnosti, které se zasloužily o „přerovskou jazzovou renesanci.“

Mezinárodně uznávaný festival, který svým významem už dávno překročil hranice regionu, hostil v průběhu uplynulých let domácí i zahraniční elitu jazzové muziky. Na jeho scéně se objevili třeba Richard Bona, John Scofield, Jack Van Poll, Red Hot Pods, Ali Haurand Trio nebo The Harlem Sound. Pořadatelé festivalového prologu proto vsadili i tentokrát na velikány české a zahraniční jazzové scény.

V úvodu koncertu vystoupí ve velkém sále Městského domu, který začíná ve 20 hodin, Jiří Stivín & Co. Ten se věnuje interpretaci středověké, renesanční a barokní hudby a byl jedním z prvních propagátorů freejazzu. Jako respektovaný evropský sólista je i významným členem European Jazz Ensemble. V Přerově bude koncertovat se svým hudebním partnerem – kytaristou Jaroslavem Šindlerem.

Hlavní část večera pak bude patřit americkému kytarovému mágovi – Johnu Abercrombiemu, který do Přerova zavítá v rámci turné s Robert Balzar Triem. Abercrombie spolupracoval během své umělecké kariéry s celou řadou známých hudebních osobností – mimo jiné i s Billym Cobhamem, Michaelem Breckerem, Ralphem Townerem nebo Johnem Scofieldem.

Má ale blízko i k českým hudebníkům, což dokládá jeho spolupráce s Robert Balzar Triem. Právě s touto formací natočil kritikou i laickou veřejností vychvalované album Tales. Kontrabasista Balzar, který se řadí ke špičce evropského jazzu, se na podiu v Městském domě objeví už poněkolikáté. Naposledy mohli návštěvníci přerovského jazzového festivalu jeho trio spatřit po boku zpěváka Dana Bárty.