Že byly kdysi na dvoře dřevníky, postavené v roce 1936? Přerovanům, kteří se chtěli dozvědět více o historii zajímavých objektů, se v neděli otevřelo hned pět dvorků v centru města -u příležitosti Dnů evropského dědictví.

„Tady na patře jsou dva byty a bývalo to tak, že i ty dva velké byty byly propojené do jednoho. Údajně tu kdysi v minulosti bydlel šéf záložny, ale i přednosta stanice, protože byly reprezentativ­nější," vrátil se do minulosti majitel domu ve Wilsonově ulici Dalibor Gřešák.

Objekt byl postaven v roce 1910 a z jeho dvora se lidem naskytne neobvyklý pohled – kromě věže zámku spatříte třeba zadní trakt někdejší Přikrylovy vily a dnešní Městské knihovny nebo „záda" domků na Horním náměstí.

„Zajímavé je představit si situaci, že třeba z honosné Přikrylovy vily se lidé dívali do dvorku někoho jiného. Přitom měli vlastní vilu," podotkl architekt a radní Jan Horký. Dvorky jsou podle něj úžasná sevřená místa, která jsou otevřená pouze pro někoho. „Ta jejich sevřenost a intimita je velmi příjemná a zajímavá," dodal.

Nejstarší ze dvorků, který mohli návštěvníci v rámci Dnů evropského dědictví v Přerově spatřit, se nachází u budovy matriky na Horním náměstí. Neokázalým půvabem se ale může pyšnit i prostranství u objektu v Palackého ulici 21, na kterém rostou nejrozmanitější rostliny.

Historií zase dýchá prostranství u bývalé židovské synagogy a dnešního Pravoslavného chrámu ve Wilsonově ulici.

„Židovská synagoga vyhořela v první polovině devatenáctého století, a pak byla obnovena. V roce 1898 ji nechal upravit do novorománského slohu židovský architekt Jakob Gartner. Protože se však po druhé světové válce do Přerova vrátilo málo mužů na to, aby zde mohla být založena židovská obec, objekt později odkoupila Pravoslavná církev," přiblížil Libor Raclavský, duchovní správce Pravoslavné církevní obce v Přerově.

Malebný dvůr plný zeleně ale v minulosti tak krásný nebyl. „Dříve tu byla zavážka, starší lidé tu pěstovali zeleninu, ale našly se tu i zbytky cihel a dráty. Prostranství jsme upravili až mnohem později," dodal.

Pět dvorků se veřejnosti otevřelo přesně ve 12.56 hodin, což je čas, který symbolicky připomíná rok povýšení Přerova na královské město – tedy 1256.

Na návštěvníky čekal na jednotlivých prostranstvích bohatý kulturní program.

Například u budovy matriky mohli zhlédnout loutkové divadlo Přerovský Kašpárek, na fotodvorku na náměstí T. G. Masaryka 2 zase výstavu fotografií. „V rámci workshopu si zde mohou lidé vyrobit také historickou pohlednici Přerova," přiblížila fotografka Zuzana Bobovníková.

Na prostranství u Pravoslavného chrámu si zájemci poslechli koncert dívčí skupiny Four Roses a v průčelí domu naproti Bati mohli obdivovat výtvarné práce studentů, evokující starý Přerov. Kromě koláží a velkoplošných obrazů byly k vidění také fotografie z natáčení dokumentu Šumný Přerov.