Mezi dávno zapomenutými a zrestaurovanými panenkami doslova září panenky v moravských a českých krojích. Ty podle přesných replik lidových krojů obléká Marie Žilová ze Žďárska. Od krajových krojů se liší pouze velikostí.
Za touto krásou se ale skrývají hodiny titěrné práce, která je promyšlená do posledního detailu. „Všechno děláme ručně – šití, paličkování krajek, vyšívání a dokonce i boty šijeme samy ručně,“ upřesnila Marie Žilová, která má na svém kontě celkem 56 výtvorů.
Marie Žilová pracuje společně s oběma dcerami, a svou zásluhu na zdařilých exponátech má i její manžel. „Práci máme pěkně rozdělenou, já šiji, jedna dcera vyšívá, druhá paličkuje krajku a manžel nám vyrábí dřevěné podstavce,“ osvětlila rodinou výrobu krojů Marie Žilová.
Zrození jedné panenky záleží na bohatosti kroje. Výroba pracovního kroje trvá kolem dvaceti hodin. Na krojích z Mladé Boleslavi či Litomyšle, které jsou velmi bohaté a náročné jak paličkovanou krajkou, výšivkou i šitím, strávili Žilovi sto hodin.
„Ovšem nejpracnější byl kyjovský kroj. Na 72 cm vysokou panenku jsme ho vyráběli 144 hodin, ale výsledek stál za to,“ vzpomíná s úsměvem na tváři umělkyně. Panenky jsou jejím koníčkem, kterému zcela propadla v roce 2000.
Jak sama umělkyně přiznává obstarávání materiálů na výrobu krojů, ani jejich popisů není jednoduché. „Všechny panenky vytváříme podle dochovaných popisů i nákresů. Používáme i ty samé látky nebo nitě na krajky. Shánění je ale mnohdy hodně složité, některé látky totiž nejsou již několik let na trhu,“ posteskla si Marie Žilová.