Amatérský divadelní soubor Dostavník totiž uvede představení u příležitosti 755. výročí založení města v netradičním jarním termínu 4. dubna.

Jaké hra slaví úspěchy, na to jsme se zeptali představitele hlavní role muzikálu a skladatele hudby Zdeňka Hilberta.

Nebývá zvykem, že by nové představení divadla Dostavník mělo v Přerově premiéru na podzim i na jaře. Proč jste se rozhodli uvést Odyssea znovu na scénu?
Je pravda, že většinou v měšťáku odehrajeme slavnostní premiéru a pak hurá do okolních měst a vesnic za dalšími diváky. Odysseus je ale hra náročnější na prostor i techniku a z toho důvodu ho nemůžeme hrát na všech oblíbených štacích našeho regionu.
Přemýšleli jsme, jak neodmítnout věrné diváky a rozhodli se zkusit, jestli tentokrát hora nepřijde k Mohamedovi. Nabídli jsme zástupcům obcí, aby zajistili pro své diváky autobus a dovezli je do Přerova. Ve velkém sále Městského domu si užijí Odyssea v plné šíři a se všemi detaily.

Znamená to tedy, že je druhá premiéra určena pro spíše přespolní?
Tak se to říci nedá. Hlavním motivem pro druhé představení byla naprosto vyprodaná slavnostní premiéra na konci minulého roku.
I přesto se k nám ale dostávaly smutné reakce od diváků, kteří lístky nesehnali. Druhá premiéra je tedy především pro ně. Zároveň jsme nechtěli zklamat diváky z okolí, zvyklé na každoroční představení Dostavníku.

Odysseus se objeví na tradiční přehlídce ochotnických souborů Divadelní Kojetín. Kolik představení jste už odehráli a jaké slaví muzikál úspěchy?
Máme za sebou zatím tři představení. Konec roku byl totiž kromě premiéry Odyssea také ve znamení oslav 40. výročí založení našeho souboru, kdy jsme připravovali Písničkál, výstavu v galerii a další akce. Letošní rok se pomalu rozjíždí, takže už se na Odyssea těšíme – kromě Kojetína nás čeká vystoupení v Praze, Napajedlech a v dalších městech.

Jste spokojeni s ohlasy? Jak vůbec publikum a odborníci hodnotí netradiční rockové zpracování antického eposu?
Když pominu naprosto fantastickou atmosféru a vřelé přijetí hry přerovským publikem při slavnostní premiéře, zatím největší ohlas jsme zaznamenali na divadelní přehlídce Voskovcova Sázava. Tam byl Odysseus kromě skvělého publika v hledišti odměněn hned pěti cenami, včetně těch hlavních – cenou poroty za nejlepší představení a cenou diváka za nejlepší představení. Ta shoda diváků a poroty mě zvlášť potěšila. Kromě toho jsme získali také individuální ocenění: Boženka Weiglová za roli Athény, Vlasta Hartlová společně s Hanou Dostálovou cenu poroty za scénu a výpravu a Odysseus pak cenu poroty za nejlepší mužský herecký výkon. Pro mě osobně ale bylo největším oceněním, když mi v Sokolově po představení gratuloval chlap se slzami v očích. Takže myslím, že se Odysseovi zatím daří.

Čím se bude dubnové představení v Městském domě lišit od slavnostní premiéry?
Především bych byl rád, aby se příliš nelišilo – aby se nám stejně povedlo, aby byli diváci stejně nadšeni a sál znovu zaplněn do posledního místa. Na podzim jsem měl dokonce problém sehnat lístek pro jednoho z našich sponzorů. A pokud by se mělo představení lišit, tak aby to bylo k lepšímu. Je třeba říct, že kromě chvály se nám dostalo i konstruktivní kritiky některých aspektů hry, dokonce z řad spolubojovníků – našich ochotnických přátel. Té si mimochodem velice cením. Některé poznámky jsme zapracovali, základní předpoklad pro zlepšení tu tedy je! Navíc jsme udělali kus práce mimo jeviště a nahráli CD se soundrackem představení a natočili záznam představení na DVD. Takže oba nosiče – CD i DVD, navíc doprovázené knihou Ivoše Kolaříka o čtyřicetileté historii Dostavníku budou na druhé premiéře připraveny k prodeji.