Psala se osmdesátá léta a vládla tuhá normalizace. Přesto se v kulturním středisku Modrá hvězda scházela skupinka lipenských amatérských výtvarníků a snažila tvořit. Natruc režimu tak vznikl třeba unikátní trojrozměrný exponát Růžové brýle mámení, který musel být ale nakonec z ideologických důvodů odstraněn.

Lipenští výtvarníci se teď po dvaceti letech znovu sešli na vernisáži výstavy svých prací, která se uskutečnila v rámci Svatojakubských ho­dů.

„Za totality se stávalo docela často, že musely být exponáty odstraněny kvůli jejich ideologické závadnosti. Růžové brýle mámení vadily hlavně proto, že by si za nimi mohl kdokoliv představit cokoliv.,“ popsal atmosféru osmdesátých let fotograf Antonín Cikánek, který se v té době v Modré hvězdě pravidelně scházel se svými kolegy výtvarníky.

Komunisté bránili výstavám aktů

Režim podle něj zakazoval také fotografie aktů.

Vrátit se do minulosti a navázat na uměleckou tradici společně s nastupující generací výtvarníků bylo smyslem uspořádání výstavy sedmnácti autorů , kteří buď z Lipníku pocházejí, a nebo tu delší dobu žijí.

Vernisáž se uskutečnila v sobotu odpoledne v domečku na náměstí a její součástí byl i křest knihy fotografií jednoho z vystavujících – Hynka Poláka. Publikaci pokřtil starosta města Miloslav Přikryl.

Umění s kýčem je tu v symbióze

„Je dobré navázat na výtvarnou tradici ve městě. Doufám, že se nám podaří pro účely dalších výstav zbudovat novou galerii v konírně zámku pod střešní zahradou,“ řekl na vernisáži starosta Přikryl.

„Umění s kýčem je tady v nádherné symbióze a nic jiného si ani nemůžeme přát,“ pochvaloval si setkání umělců také známý lipenský fotograf Hynek Polák, který představil novou knihu s více než devadesáti různými záběry na město Lipník.

„Snažil jsem se v knížce pojmout Lipník v rámci historicky tlejícím, jako ospalé město, ve kterém se zastavil čas.

Černobílé fotky jsem zvolil záměrně a knížku nazval Lipník romantický. Většina lidí si spojuje romantiku s láskou a já jsem až zpětně zjistil, že je to také o mé lásce k tomuto městu,“ řekl na vernisáži.

Fotí od šesté třídy

Na expozici jsou k vidění také fotografie mladých lipenských autorů.

„Fotím amatérsky už od šesté třídy a zaměřuji se hlavně na lidi. Je dobré, když se můžou výtvarníci setkat a vyměnit si zkušenosti,“ vyjádřil své pocity nejmladší vystavující autor Michal Novák, který by se v budoucnu chtěl věnovat studiu reklamní fotografie.

Filozofická témata zase lákají fotografa Ondřeje Vrbíka.

„Svou tvorbou jsem chtěl docílit toho, aby se lidé uvolnili a zamysleli. Věnuji se i poezii, takže mé fotografie většinou provází nějaké poselství,“ přiblížil. A jaké? „Anděl, to jsi ty sám za zrcadlem 3D reality, stačí se jen nadechnout a roztáhnout křídla. Nic víc.,“ uvedl v komentáři jednoho ze svých snímků.