Například světově uznávaný bubeník Dave Weckl před koncertem cvičil. Dělal dřepy a po celou dobu držel v ruce paličky.

Ochotně pózoval fotografům, když se s ním chtěl někdo nechat vyfotit. Mike Stern zase rozdával úsměvy na všechny strany a do poslední chvíle před vystoupením popíjel kávu.

Když dohrála česká kapela Rhythm Desperados a z podia odešel skvělý český klávesista a oslavenec letošní Matějské jazzové pouti Boris Urbánek, přitočil se k němu americký saxofonista Bob Malach, poděkoval mu za skvělý výkon a popřál k narozeninám.

Na hvězdné manýry si zkrátka v Americe nepotrpí.

Jarní prolog jazzového festivalu v Přerově, jenž měl tentokrát v podtitulu Matějská jazzová pouť, zaplnil velký sál Městského domu do posledního místečka. Lidé stáli i na balkonech a tancovali.

Už první kapela večera – Rhythm Desperados – se skvělými sólisty klávesistou Borisem Urbánkem, trumpetistou Jurajem Bartošem či saxofonistou Michalem Žáčkem to na podiu pořádně rozbalila. Důvod? Koncert byl totiž zároveň oslavou padesátin Borise Urbánka.

Ten si pozvání do Přerova cení.

„Dnes večer jsem cítil velkou odpovědnost, a s tím souvisela i určitá dávka trémy, protože hrát na jednom z nejvýznamnějších festivalů v republice jako je ten přerovský, je vždy zavazující. Dnes těch zavazujících souvislostí bylo malinko více, jednak kvůli mému jubileu a pak taky z důvodu přítomnosti vynikajících muzikantů z kapely Mike Sterna. Museli jsme se moc hlídat, abychom neudělali ostudu, ale myslím, že jsme si to v daných intencích užili,“ přiznal Urbánek.

Mike Stern (vpravo)

Hlavní část večera patřila jazzovému kytaristovi Mike Sternovi a jeho bandu ve složení Dave Weckl na bicí, saxofonista Bob Malach a basista Tom Kennedy. Koncert začal sice nenapádně, ale závěr byl excelentní a posluchači si vytleskali přídavky.

„Přišel jsem hlavně kvůli Dave Wecklovi, což je jeden z nejznámějších světových bubeníků a je doslova žijící legendou. Nikdy jsem ho neviděl naživo, a tak jsem si to nemohl nechat ujít,“ svěřil se jeden z jazzových fanoušků, přerovský bubeník Radek Hrůza.

„Weckl je strašně osobitý a v muzice přišel s něčím novým, proto má taky spoustu následovníků. Už v pětadvaceti se mu poštěstilo hrát s Chickem Coreou, “ vyjádřil svůj obdiv. Stejnou minulost má za sebou i hlavní hvězda večera Mike Stern, jenž byl několikrát nominován na cenu Grammy.

„Například za album Lifecycle, které natočil se skupinou Yellowjackets a mnozí ho označili za jednu z nejpozoruhod­nějších nahrávek roku 2008,“ připomněl ředitel Československého jazzového festivalu Rudolf Neuls.

Dave Weckl (vpravo)

Jen o rok později vydal Mike Stern další album Big Neighborhood, na němž se podíleli kytaristé Steve Vai a Eric Johnson, ale také zpívající basisté Esperanza Spalding a Richard Bona, skupina Medeski, bubeníci Dave Weckl a Terri Lyne Carrington či saxofonista Bob Malach. Výsledkem byla další nominace na Grammy.

„Jsme šťastní, že se nám Mike Sterna podařilo pozvat už podruhé do Přerova,“ řekl Neuls.

Matějská jazzová pouť se v pátek protáhla až do pozdních nočních hodin. Ve foyer Městského domu to totiž rozparádila na after party místní kapela Jazz Base, již doprovázel i známý kubánský trumpetista Lazaro Cruz.