Jarní prolog, který se v Přerově poprvé konal před třemi lety, se vžil pod názvem Matějská jazzová pouť. Proč? Přezdívku Matěj měl totiž v hudebních kruzích jeden z průkopníků Československého jazzového festivalu Rudolf Neuls starší, který v prosinci roku 2009 odešel do hudebního nebe. Až do pozdního věku byl pravidelným návštěvníkem festivalu a letos v dubnu by se dožil 91 let.

Matějská jazzová pouť hostila v minulých letech hvězdy světového formátu. Předloni byl její ozdobou americký kytarista Mike Stern, jehož na podiu doprovodili bubeník Dave Weckl, basista Tom Kennedy a saxofonista Bob Malach. Loni zase publikum uchvátila fenomenální pianistka Carly Bley.

Legendární přerovský orchestr Academic Jazz Band

„Tentokrát jsme se dohodli, že nebudeme shánět žádné zahraniční hosty, protože Československý jazzový festival na podzim oslaví třicet let a my chystáme velký projekt ve spolupráci s venezuelskou ambasádou," vysvětlil ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Publikum si ale jarní koncerty rozhodně užije. Po delší pauze se totiž představí Přerovanům v Městském domě tradiční orchestr Academic Jazz Band, který oslaví společně se svými fanoušky 55 let od svého vzniku. Kapela nyní hraje v obměněné sestavě.

„Před pěti lety slavil Academic Jazz Band padesáté výročí svého trvání. Kupodivu je tady stále i po dalších pěti letech. Tváře u jednotlivých nástrojů se mění a některé z nich dokonce odcházejí a znovu přicházejí. Celý band se stále mění jako živý organizmus a to je snad dobře," zhodnotil jeden z členů Radek Hrůza.

Tešit se můžete i na Michala Prokopa

Druhá polovina koncertu bude na festivalovém prologu patřit Michalu Prokopovi a jeho skupině Framus Five, jenž představí své nové album. After party si pak návštěvníci užijí se skupinou F – Dur Jazz Band.

„O malou upoutávku na večerní vystoupení se postará přerovská skupina Jazz Base, která bude shodou okolností hrát na náměstí T. G. Masaryka během Dne otevřených dveří příspěvkových organizací. Doufám, že už bude 20. dubna trochu slušné počasí a lidé si obě tyto akce užijí," uzavřel Rudolf Neuls.