Výstava, která je pořádána ke kulatému životnímu jubileu moravské krajkářky Jitky Hanákové, bude zároveň malou improvizovanou procházkou technikou paličkování s ukázkou sbírky paliček.

„Z přírodních materiálů Jitka Hanáková instaluje v galerii krajku ve spojení s papírovými provázky, drátem či efektní přízí. Obrazové instalace zahrnou vedle zmíněného spojení fotografie a krajky také nevídanou souhru krajky a řezaného achátu," uvedla kurátorka výstavy Lada Galová.

Současná krajka v netradičním pojetí bude prezentována rovněž na různých objektech. „Půjde o drobné dárkové předměty, jako bižuterii a květy až po šperky s krajkou, plstěné barety a klobouky doplněné o krajkové akcenty či třeba kabelky s krajkou," nalákala Lada Galová.

Autorka Jitka Hanáková se narodila před šedesáti lety v Olomouci a od dětských let se věnovala nejrůznějším výtvarným technikám. Nejprve v tehdejší Lidové škole umění, později studovala fotografii v Prostějově. Od roku 1985 se podílí na dokumentaci regionu jako fotografka Muzea Komenského v Přerově.

S technikou ručně paličkované krajky si pohrává ve svém volném čase už téměř dvacet let. Dnes se s ní mohou lidé setkat v přerovském Středisku volného času Atlas a Bios, kde do tajů tradičního řemesla zasvěcuje další zájemkyně.

Jitka Hanáková prezentuje svou tvorbu na kolektivních krajkářských výstavách v tuzemsku i zahraničí. „Do galerie zvu návštěvníky na jedinečný krajkový límec s pokrývkou hlavy, instalovaný na krejčovské panně, nebo na trojrozměrný betlém," zmínila samotná autorka expozice.

Výstavu doplní celodenní ukázka paličkování v podání Jitky Hanákové, a to ve středu 19. října. (ina)