OLOMOUCKO

Jarní Flora
KDY: čtvrtek 25. až neděle 28. dubna (čtvrtek až sobota od 9 do 18 hodin, neděle od 9 do 17 hodin)
KDE: Výstaviště Flora Olomouc
ZA KOLIK: dospělý 200 Kč na místě / děti (6-15let) 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Vesmír, tisíce květin a jedinečná floristická aranžmá. Taková jsou lákadla hlavní letošní jarní Flory Olomouc, největšího tuzemského svátku květin. Kromě hlavní expozic v pavilonu A nazvané Galaxie květin (více ZDE) čeká na návštěvníky podívaná a pestrý program i v dalších pavilonech. Součástí jarní Flory jsou i velké Zahradnické trhy, které zaplní venkovní areál olomouckého výstaviště. Celkem se bude prezentovat více než 300 prodejců a vystavovatelů.

Jarní Flora Olomouc, 25. dubna 2024
Jarní Flora otevřela. Podívejte se dovnitř

Edojarmark
KDY: sobota 27. dubna
KDE: Ekologické centrum Sluňákov, Horka nad Moravou
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Populární Edojarmark plný koncertů a aktivit pro celou rodinu jako společná oslava života. Na hlavním podiu to rozjede Bombarďák (10:00), RAZAM a Iva Marešová (11:30), Terrible 2s (13:00), Terra Profonda (15:00), Letní kapela (16:30), Michal Prokop a Framus Five (18:00) a Bert & friends (19:30). Představení pro děti (Divadlo Víti Marčíka): Zlatovláska (13:00), Bajaja (15:30). Po celý den: stánky s místními produkty, SWAP, dílničky, informace o životním prostředí a konceptu trvale udržitelného života. Volný vstup do uměleckých staveb významných českých výtvarníků - Rajské zahrady Františka Skály a Sluneční hory Miloše Šejna. Více o akci čtěte ZDE.

Edojarmark na Sluňákově, 29. dubna 2023
EDOjarmark zve na koncerty, zábavu a místní dobroty. Zazpívá i Michal Prokop

Čarodějnice na Poděbradech
KDY: sobota 27. dubna, 10-22 hod
KDE: koupaliště Poděbrady u Olomouce, okolí bistra Terasa
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Populární čarodějnická párty u vody. Čarodějná stezka, dětské soutěže ??‍♂, skákací hrady, tradiční vatra. Dobré jídlo i pití. Sobotním programem provede moderátor DJ René Jančík.

Burger Street Festival
KDY: pátek 26. až neděle 28. dubna (pátek až sobota 10 - 22 hod, neděle 10 - 21 hod)
KDE: prostranství u OC Šantovka v Olomouci
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Největší putovní street food festival na oblíbeném místě u Šantovky. Nejlepší burgermakeři z celého Česka, další skvělý street food – od slaného po sladký i pálivý. Nový doprovodný program a skvělá zábava.

Burger Street Festival v OlomouciBurger Street Festival v OlomouciZdroj: Deník/František Berger

Olomoucký špacír
KDY: sobota 27. dubna od 9:09 hod
KDE: Olomoucká náplavka (nábřeží J. Jařaba)
PROČ PŘIJÍT: Recesistická a pábitelská akce fanoušků Jaroslava Haška. Připlutí císaře Františka Josefa na olomouckou náplavku, cesta lodí proti proudu času na Klášterní Hradisko a polní mši v Černovíře. Odpolední plavba na raftech, večer zábava v hospůdce U Kuděje.

Čarodějnice v zoo
KDY: sobota 27. dubna, 10-15 hod
KDE: Zoo Olomouc
ZA KOLIK: vstupné do zoo 160 Kč dospělí / 120 Kč děti / 520 rodinná (2+2)
PROČ PŘIJÍT: Tradiční Předsletová konference čarodějnic v olomoucké zoo zve na spoustu čarodějné zábavy a hravých i naučných stanovišť. „Vítáme všechny malé i velké čarodějnice a čaroděje, kteří mají zájem dozvědět se něco o svých kolegyních a naučit se všechny klíčové magické dovednosti. Přijďte v kostýmech, ať jste styloví!,“ zvou pořadatelé.

Zoo Olomouc. Ilustrační fotoZoo Olomouc. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Daniela Tauberová

PŘEROVSKO

Koncert Tata Bojs
KDY: pátek 26. dubna, od 20.00 hodin
KDE: Stará střelnice Hranice
ZA KOLIK: 590 korun
PROČ PŘIJÍT: Tata Bojs jsou dlouhodobě jedna z nejpopulárnějších současných českých hudebních skupin, která vznikla už v roce 1988 na pražské Hanspaulce a která je známá svými energií nabitými koncerty. Založili ji dva spolužáci ze základní školy Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša. Po 4 letech se vrací do Hranic. Lístky lze zakoupit na portálu Ticketstream.

Narozeniny pivovaru Zubr
KDY: pátek 26. dubna, od 15.00 hodin
KDE: areál pivovaru Zubr, Přerov
ZA KOLIK: na místě 500 korun
PROČ PŘIJÍT: Pivovar Zubr slaví 152 let. K této příležitosti se uskuteční každoroční oslava narozenin. Na scéně se představí kapely Wohnout, Reflexy, Pirillo, Bastard a Gabriela V.G. V ceně vstupenky je zahrnuta i neomezená konzumace všech nápojů z produkce pivovaru. Akce začíná v 15:00 vystoupením zpěvačky Gabriela V.G. Večer zakončí kapela Wohnout, která zahraje od 20.15. Více o akci jsme psali zde.

Zubrfest 2023, Trautenberk.Koncert v areálu Zubru.Zdroj: archiv Pivovar Zubr ZUBRFEST 2023

Kávová prohlídka s kastelánem na Helfštýně
KDY: sobota 27. dubna od 10:00
KDE: hrad Helfštýn
ZA KOLIK: 1000 korun
PROČ PŘIJÍT: Speciální prohlídku povede sám kastelán Jan Lauro, který kávu zbožňuje. Zájemcům ukáže prostory hradu a společně zavítají i do H-studia na třetím nádvoří, kde bude připraven workshop alternativních příprav kávy. Povídání o dějinách a současnosti hradu bude spojeno s vařením a ochutnávkami z džezvy, moka konvičky, chemexu a dalších. V ceně je prohlídka, workshop s neomezenou degustací a balíček kávy z rodinné pražírny Cafe Gape. Rezervaci je nutné provést zde.

Přerovský vandr
KDY: sobota 27. dubna od 9:00
KDE: start i cíl na Base Campu v Přerově
ZA KOLIK: 20 až 50 korun dle délky trasy
PROČ PŘIJÍT: Turistická akce po okolí Přerova. Registrace účastníků je možná v sobotu od 7 hodin do 9.30 v podniku Base Camp. Na místě si vyberete trasu, kterou se chcete vydat. Na výběr jsou cesty pro pěší (8 až 50 km), cyklotrasa (30 až 110 km) a speciální běžecká trasa (9 km). Pro účastníky je připraveno občerstvení ve Vinarech. Každý obdrží pamětní list. Akci pořádá Klub českých turistů TJ Spartak Přerov.

Akce Přerovské mosty přilákala davy lidí. Hlavními taháky byla návštěva loutkového divadla a výstup na Strojař.Akci pořádá Klub českých turistů PřerovZdroj: Deník/Marie Sehnálková

Ze zámku na hrad
KDY: neděle 28. dubna od 9:00
KDE: start na Horním náměstí v Přerově
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V Přerově odstartuje spanilá jízda nablýskaných motocyklových a automobilových veteránů. Třetí ročník akce Ze zámku na hrad začne v 9 hodin na Horním náměstí výstavou historických vozidel předválečné výroby. Návštěvníci se mohou pokochat stovkou nablýskaných mašinek, užijí si vystoupení Dětského pěveckého sboru Vocantes a náladu zpestří také taneční skupina Petra Pavlíka. Návštěvníci budou moci obdivovat také aerovky, pragovky, tatry, velké zastoupení mají i motocykly Harley-Davidson, Indian a další značky. Výstava na Horním náměstí potrvá do 11 hodin. Po ocenění nejelegantnějšího vozidla a motocykluse vydá kolona nablýskaných veteránů na sto kilometrů dlouhou trasu. Ta povede ze zámku na hrad Helfštýn po trase přes Dřevohostice, Bystřici pod Hostýnem, Kunovice, Kelč, Opatovice a Hranice.

PROSTĚJOVSKO

Den se složkami IZS
KDY: pátek 26. dubna, od 9 hodin
KDE: nám. T. G. Masaryka, Prostějov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Plné náměstí dětí a příslušníků složek Integrovaného záchranného systému. Populární akce, při níž přiblíží svou práci profesionální hasiči, městští a státní policisté, vojáci, zdravotníci a další. Děti se mohou těšit například na laserovou střelnici, bojová vojenská vozidla, hasičskou techniku či záchranáře v akci.

Již podevatenácté se v Prostějově konal zvláště dětmi oblíbený Den se složkami IZS. 28.4. 2023Den se složkami IZS. 28.4. 2023Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Čarodějný slet
KDY: pátek 26. dubna, od 15 hodin
KDE: Občerstvení U Abrahámka, Prostějov
ZA KOLIK: 100 korun dítě
PROČ PŘIJÍT: Sportcentrum – DDM Prostějov pořádá oblíbený Čraodějný slet v lesoparku Hloučela. K registraci se svými malými čarodějkami a černokněžníčky se můžete dostavit průběžně od 15 do 17.30 hodin. V čarovné zóně si tak můžete vybublat žabinec u Čáryfuka, namíchat svůj čarovný lektvar, vyrobit si "mazlíčka" u Hadimíry, zkrášlit se v salónu šerednosti, absolvovat jízdu na koštěti a další záludnosti. Po zdolání většiny čaroúkolů si za odměnu vyzvednete malou odměnu a lístek na špekáček. Po upálení zlé čarodějnice Zlivky se zaregistrované děti mohou těšit na čarotombolu o nezbytné čarodějnické pomůcky, která proběhne okolo 18 hodin.

Řízkový víkend ve Žraloku
KDY:
pátek až neděle 26. - 28. dubna
KDE: Kemp Žralok, Plumlov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oblíbená labužnická akce v kempu Žralok nabídne po tři dny výběr jednoho z nejoblíbenějších českých jídel. Řízka na několik způsobů z vyhlášené kuchařské dílny Hotelu Zlechov. V pátek se začíná od 15 hodin, v sobotu a neděli v pravé poledne. Sobotní program vyšperkuje vystoupení kytarového mága Jana Hanse Jiříčka, který bude hrát k poslechu a dobré chuti od 14 hodin.

Plumlovský řízek vám v restauraci u Pácla přinese vnučka jeho vynálezce Lenka JuránkováOblíbená labužnická akce v kempu Žralok nabídne po tři dny výběr jednoho z nejoblíbenějších českých jídel.Zdroj: DENÍK/Pavel Moš

Hanácký divadelní máj 2024
KDY: sobota 27. dubna až sobota 4. května
KDE: Kino Oko, Němčice nad Hanou
ZA KOLIK: 70 korun dospělí, 30 korun děti, 420 permanentka
PROČ PŘIJÍT: V pořadí již 38. ročník divadelní přehlídky ochotnických souborů hostí Kino Oko v Němčicích nad Hanou. Zahájení Hanáckého divadelního máje je naplánováno na sobotu 27. dubna. Obstará ho Divadelní spolek Smotaná hadice z Křenovic s představením Tři holky jako květ. V neděli 28. dubna jsou na programu dvě představení. Od 14 hodin ochotníci Červien z Krnova nabídnou hru Adam Stvořitel. Večerní představení obstará Kroužek divadelních ochotníků ve Hvozdné s kusem Štovík, pečené brambory. Více o HDM 2024 čtěte ZDE.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Čarodějnické pohádky na zámku Úsov
KDY: sobota 27. dubna, 9:30 – 15 hodin
KDE: zámek Úsov
ZA KOLIK: plné vstupné 140 Kč, snížené 70 Kč, děti do 3 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: V sobotu 27. dubna bude zámek Úsov zcela v moci čarodějnic. Formou pohádkové prohlídky se můžete těšit nejen na čarodějky, jako je Saxana s profesorkou Krákavou ve škole čar a kouzel, ale i na Kostěje Nesmrtelného a babu Jagu. Návštěvu přislíbil i Harry Potter se svými kamarády. Pro děti bude připravena čarodějnická dílna, kde si budou moci vyrobit doplňky nezbytné pro výkon čarodějnického řemesla, například netopýra, hada apod. Na nádvoří bude možné navštívit strašidelný labyrint a středověkou hernu.

Koncert za oponou: Josef Balzar Trio v Jeseníku
KDY: pátek 26. dubna od 20 hod.
KDE: Divadlo Petra Bezruče, Jeseník
ZA KOLIK: v předprodeji 250 Kč, v den akce 350 Kč
PROČ PŘIJÍT: Kontrabasista, baskytarista a skladatel Robert Balzar si už několik dekád získává zaslouženou pozornost. Sdílel pódium s mnoha zvučnými jmény nejen na domácí scéně a stal se vyhledávanou a respektovanou postavou, která obohatila nejeden hudební projekt, počínaje spoluprací s Hanou Hegerovou, Illustratosphere, Dan Bárta & Robert Balzar Trio, skupiny J.A.R, až po koncertování a nahrávání po boku jmen z první linie světové jazzové scény, jako jsou Kurt Elling, John Abercrombie, Benny Golson, Arturo Sandoval, Raul Midon a další. Nyní se připomíná novým studiovým albem Conversation, které vychází z dílny kontrabasového vlajkového projektu – Robert Balzar Trio.

Z koncertu Robert Balzar Trio s Danem Bártou v Letním kině v Rakovníku.Z koncertu Robert Balzar Trio s Danem Bártou.Zdroj: Josef Rod starší

PHO-UP: Spring piknik s koncertem Jakuba Děkana v Šumperku
KDY: pátek 26. dubna od 16 hodin
KDE: Sady 1. máje, Šumperk
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Jarní piknik v šumperských Sadech 1. máje v režii nového bistra Phočko. Od 16 hodin ochutnáte grilované asijské speciality jako špízy Satay, jarní závitky nebo vietnamské burritos, piknikové koše a připravena je i degustace. Od půl šesté večer před bistrem vystoupí šumperská kapela Darren Eve. V sedm hodin bude následovat hvězda večera Jakub Děkan.