Vyhlášený festival začal tentokrát netradičně akcemi, které mají svou premiéru.

Podium Městského domu obsadili už ve středu večer hudebníci, kteří vzdali hold Karlu Vlachovi.

Kromě sólistů z jeho orchestru se představil i Felix Slováček se svým kvintetem. Swingovou tančírnu zpestřily i ukázky hranické skupiny Oldies a přerovských tanečníků – Evy a Libora Šrámkových.

Vedlejší scéna Jazz u piva se ve středu večer přesunula i do legendárního hostince U Olinka ve Lhotce u Přerova, který hostil Čechoaustralana Jiřího Neradílka v doprovodu přerovské blues – soulové kapely Mothers follow chairs.

Rodák z Přerova, jenž přijel na festival kvůli čtvrtečnímu koncertu na hlavní scéně, se s návštěvníky podělil o své zážitky z Austrálie a přečetl i několik básní. Excelentní hráč na trubku si pak s místní kapelou střihl i několik nesmrtelných songů.

Daruj krev, pohoda jazz

Na novou tradici má zaděláno i další doprovodná akce „Daruj krev, pohoda jazz.“

S nápadem přišel organizátor vedlejší scény Pavel Ondrůj.

„Nechal jsem se inspirovat na bluesovém festivalu v Polsku, na němž můžou návštěvníci kromě poslechu hudby také darovat krev. Protože v Polsku není tak hustá síť odběrných míst, autobusy objíždějí regiony,“ shrnul.

V Přerově se uskutečnil mimořádný odběr krve ve čtvrtek ráno na hematologicko-tranfúzním oddělení přerovské nemocnice. Zavítaly sem na dvě desítky lidí.

„Každý z dárců dostal tričko s logem festivalu a má zadarmo vstup na vedlejší scénu festivalu,“ podotkl Ondrůj.

Novinku si pochvaloval i primář oddělení Štefan Repovský.

„Úbytek dárců z důvodu věku a nemoci je velký. Ceníme si zejména toho, že přišli i prvodárci,“ řekl.

Všechny koncerty vyprodány

Podle ředitele Československého jazzového festivalu Rudolfa Neulse už jsou lístky na všechny koncerty na hlavní scéně vyprodány.

Zahajovací čtvrteční koncert je zcela výjimečnou událostí.

V rámci programu totiž vystoupí kapela, sestavená speciálně pro tuto příležitost z přátel populárního trumpetisty a významné osobnosti českého jazzu Pavla Husičky.

„Vystoupením vzdají hold tomuto jazzmanovi tělem i duší,“ přiblížil ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Ve druhé části večera se představí zpívající bubeník a hráč na perkuse Sonny Emory.

Rodák z Atlanty má za sebou řadu úspěšných vystoupení, například po boku Stanleyho Clarka, Davida Sanborna nebo Al Jarreaua a zahrál si i v kapelách Earth nebo Wind & Fire. Tento dynamický hráč přijede tentokrát pod hlavičkou Cachet Fusion feat.