„Lístky na koncert jsou ještě k dostání v předprodeji Městského domu v Přerově. Je jich dost, ale očekáváme, že řada lidí přijede rovnou na koncert. Kromě Přerova jsme vyvěsili plakáty i v okolních městech – Kroměříži, Zlíně nebo Olomouci,“ shrnul šéf Kulturních a informačních služeb města Přerova Rudolf Neuls. Ten i ředitelem tradičního Československého jazzového festivalu.

Jarní festivalový prolog je novou tradicí, která v Přerově vznikla teprve před rokem. „Československý jazzový festival byl založený v roce 1966, v polovině sedmdesátých let byl ale z města vykázán a zákaz byl zrušen až po devítileté pauze,“ vrátil se do historie Neuls.

Obnovit se ho pokoušela přerovská Osvětová beseda v roce 1983. Česká jazzová společnost se však dohodla s Okresním střediskem v Karlových Varech, že se bude konat od roku 1984 v západo­českých lázních. „Přerované překousli zklamání a o rok později uspořádali první ročník festivalu s mezinárodní účastí,“ vylíčil Neuls.

Proč Matějská?

Zatímco historicky první prolog byl věnován jednomu ze zakladatelů jazzové tradice ve městě Pavlu Holíkovi, letošní ročník má v podtitulu Matějská jazzová pouť. Proč? Přezdívku Matěj měl totiž v hudebních kruzích další z průkopníků této úspěšné akce Rudolf Neuls starší.

Koncert v Městském domě, který se uskuteční v pátek 15. dubna, odstartuje kapela Rhytm Desperados. Potom už bude podium patřit americké jazzové partě Mike Sterna. Prolog zpestří také vystoupení přerovských hudebních nadějí – kapely Jazz Base, která zahraje ve foyer. Přerov je jen jednou ze zastávek na koncertní šňůře bandu Mike Sterna, vystoupí totiž také v Praze a Ostravě.

Americký fúzový a bebopový kytarista odstartoval svou hudební dráhu na počátku osmdesátých let v bandech, které vedl trumpetista Miles Davis. Objevil se ale i po boku takových hvězd, jako byli saxofonisté Stan Getz či Joe Henderson, Jaco Pastorius či kytaristé Jim Hall a Pat Martino. Mike Stern pracoval také s Billy Cobhamem a vydal více než desítku sólových alb.