Laco Deczi & Celula New York vystoupí ve středu 15. října v prostorách klubu Teplo na Horním náměstí, což je letos novinka. Koncert začíná ve 20 hodin," zve organizátor koncertů na vedlejší scéně Pavel Ondrůj.

Trumpetista a skladatel Laco Deczi založil v roce 1967 formaci Jazz Celulla, ve které se postupně vystřídali muzikanti jako Karel Růžička, Josef Vejvoda nebo Petr Král. V tomto období byl také vybrán do tehdejšího reprezentativního Czechoslovak All Star Bandu.

Později se stal členem Jazzového orchestru Československého rozhlasu a nahrál několik sólových alb – mezi ty nejznámější patří „Sentimental Trumpet" v doprovodu smyčcového orchestru.

Od roku 1986 žije ve Spojených státech, kde je frontmanem skupiny Celula New York. Na společném podiu se objevil po boku Dave Weckla, Elvina Jonese a dalších světově uznávaných hudebníků. Od devadesátých let pravidelně koncertuje v Česku i na Slovensku a na svém kontě má přes dvacet alb a video nosičů.

Také další muzikant, který se objeví na vedlejší scéně Jazz u piva, je legendou. Ikona mladé generace šedesátých a sedmdesátých let.

„Klávesista s nezaměnitelným stylem Marián Varga vystoupí v sobotu 18. října od 20 hodin v přerovské restauraci Pivovar. Po něm se na podiu objeví maďarská jazz-rocková formace Special Providence," přiblížil Pavel Ondrůj.

Marián Varga vedl v sedmdesátých letech instrumentálně vyzrálý rockový soubor Collegium Musicum. Významná byla i jeho spolupráce se zpěvákem Pavlem Hammelem, se kterým natočil pět alb. Složil hudbu k několika filmům a inscenacím, ale od rozpadu Collegium Musicum v roce 1979 vystupuje především sólově. Je jedním z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě.

Na své si přijdou i příznivci bluesové hudby, pro něž je určen páteční večer v restauraci Pivovar. Jako první se na podiu objeví polská kapela „Bang On! Blues", po ní pak v samostatném koncertu anglický blues -rockový kytarista Danny Bryant.

Jazz bude i letos pomáhat a v rámci doprovodných akcí se uskuteční odběry krve v přerovské nemocnici, která přivítá zejména prvodárce. Lidé můžou přijít darovat krev na hematologicko-transfúzní oddělení v úterý 14. a ve středu 15. října, a to v době od 6 do 8 hodin.