„Je to hra, po které toužím už celých třicet čtyři let. Letos tomu totiž bude přesně tolik roků, co jsme ji u nás v obci hráli poprvé. Na této hře pracujeme už od září, což je mnohem déle než na předcházejících premiérách. Tato hra si to ale vyžaduje. Je totiž neobyčejně odlišná od těch ostatních. Tady se musí všechno vyhrát tak dokonale, že nestačí na jevišti jen poskakovat a pak třeba upadnout. V této hře musí herec svou roli skutečně cítit a sžít se s ní. Dnes ještě nevím, jak s ní u diváků uspějeme, ale jsem si téměř jistý, že se bude líbit,“ řekl režisér dřevohostického divadla dvaaosmdesátiletý František Bednář.

Ten se zároveň přiznal, že tuto hru obdivoval už v dobách svých studentských let, kdy ji navštěvoval především v divadle Komedie v Praze. Hra ho natolik nadchla, že ji před čtyřiatřiceti lety nastudoval a připravil pro amatérské divadelníky z Dřevohostic.

„Hodně jsem tehdy přemýšlel, zda má šanci i na venkovské scéně. Musím se přiznat, že jsem měl velké pochybností. Do té doby jsme totiž hráli převážně komedie, kde se jedná především o situační humor, jako je třeba Mollière. Tady jde ovšem výhradně o inteligentní suchý anglický humor,“ svěřil se Bednář.

Jeho pochybnosti však vyvrátilo hned první představení, které se konalo v roce 1974. „Diváci to vzali lépe, než jsem čekal. Tuto hru jsme tenkrát hráli několikrát nejen v Dřevohosticích, ale pak jsme s ní ještě vyrazili do Domaželic a Stříbrnic na Kojetínsku. I v těchto malých vesnicích se dočkala velmi pěkného uznání,“ vzpomněl Bednář.

Když se dřevohostičtí herci loni rozhodovali, s čím vyrazí na letošní premiéru, bylo jasno. Tamní ochotníky scénář této inscenace doslova nadchl.

„Z původního představení tu zůstali už jen dva tehdejší představitelé. Jedna členka se nám v „oprášené“ hře stará o nápovědu a další nám pomáhá se zvukem a s osvětlením. Jinak jsou to všechno herci, kteří si v ní zahrají poprvé. Čtyřiatřicet let je velmi dlouhá doba. Dnes by měli herci v rolích milenců kolem šedesáti let, což není možné,“ vysvětlil Bednář.

Ve hře si role rozdělí celkem devět herců. Mezi nimi se na podiu objeví například dřevohostický místostarosta Petr Dostál a místní učitel Jaroslav Dopita.

„Loni jsme si připravili komedii Ťululum. U diváků měla velký úspěch. Její premiéru si nenechalo ujít více než čtyři sta diváků. Věřím, že i letošní premiéra se bude líbit. Chceme s ní opět vyrazit do některých obcí na Záhoří. Návštěvnost našich představení má stoupající tendenci. Možná je to tím, že televizní program už lidi unavuje. Dřevohostická sokolovna však není nafukovací, proto jsme na letošní premiéru zavedli novinku v podobě předplatného,“ řekl učitel a zároveň dramaturg dřevohostického divadla Jaroslav Dopita.

Kdy jít na představení?

Premiéra hry Jak je důležité míti Filipa se koná v sobotu 24. ledna v 19.30 hodin a repríza v neděli 25. ledna v 15.30 hodin v sále sokolovny v Dřevohosticích.