Dostavník slavil čtyřicet let existence a popřát mu do obřadní síně Přerovského zámku přišli jeho dlouholetí členové i věrní diváci.

Ivo Kolařík, producent a zakladatel divadla, měl důvod k oslavám hned dvakrát – z rukou člena předsednictva Svazu českých divadelních ochotníků Tomáše Hradila totiž obdržel Zlatý odznak J. K. Tyla za celoživotní dílo.

„Franta Venclovský by řekl: Já su tak šťastný, ale já říkám: Chvála Bohu, že těch čtyřicet let můžu ve zdraví absolvovat. Ceny si nesmírně vážím, protože se jí dostává pouze individualitám amatérského divadla. Nesmírně mě to potěšilo,“ řekl Kolařík, jenž stál v roce 1970 u zrodu dlouholeté ochotnické tradice ve městě.

„Přerovský Dostavník už je na střední Moravě stálicí a souborů s tak dlouholetou historií není mnoho. Za každým nastudovaným kusem je obrovský kus práce, dřiny a odříkání. Divadlo je specifické tím, že je dnes, tady a teď,“ vzdal mu svůj hold také člen předsednictva Svazu českých divadelních ochotníků Tomáš Hradil. Právě on Kolaříkovi ocenění předával.

V obřadní síni Přerovského zámku zazněly během pátečního večera divadelní písničky v podání režisérky Dostavníku Vlasty Hartlové, již doprovázel na klavír hudební redaktor a moderátor Richard Pogoda. Po krátkém vystoupení pokřtili zástupci města a kraje novou knihu Ivo Kolaříka Čtyřicet muzikálových let Dostavníku. Na závěr se sešli na podiu členové divadla a rozloučili se písní Život je jen náhoda.

Jubileum ochotnického divadla připomíná i právě zahájená výstava fotografií v městské galerii, mapující jeho historii. „U divadla je to tak, že každá hra je jako dítě. Mám ráda každé představení, které uděláme. A nejlepší kus? Vždycky ten poslední,“ svěřila se režisérka Vlasta Hartlová. Oslavy jubilea podle ní nekončí a vyvrcholí na společném koncertě v klubu Teplo koncem listopadu.

Dostavník se totiž do povědomí široké veřejnosti zapsal jako hudební divadlo se skvělými skladateli – ať už to byl v minulosti Vladimír Čech nebo v současnosti Ivan Němeček a Zdeněk Hilbert. „Na koncertě zazní průřez celou naší tvorbou – od Noci na Karlštejně přes Kytici až po Odyssea,“ přiblížila režisérka.

A co by popřáli divadlu do dalších let někteří z gratulantů kteří se dostavili na jeho oslavy? „Tak třeba to, aby zůstalo v Městském domě, kam právem patří,“ vyjádřil své přání skladatel a kytarista Ivan Němeček. „No přece – ať žije!“, doplnila ho režisérka Vlasta Hartlová.