Festival je určen dopoledne pro žáky a studenty základních a středních škol, v úterý odpoledne a večer i pro ostatní veřejnost.
Diváci mají možnost během dvoudenního festivalu zhlédnout celkem deset dokumentů, které se budou promítat v sále přerovského Městského domu.
Festival připravuje profesorka přerovského Gymnázia Jakuba Škody Helena Netopilová se studenty semináře Vizuální kultura. Záštitu nad festivalem převzalo město Přerov, které pomohlo i finančně.
ROZHOVOR
Co vás vedlo k tomu uspořádat festival Jeden svět v Přerově?
Několik let jsme se studenty za festivalem Jeden svět vyjížděli do Olomouce. Vždycky se nám tato akce moc líbila. S několika studenty jsme se dokonce účastnili i večerních projekcí.
Už několikrát mě v minulosti napadla myšlenka, proč tento festival neuspořádat také v Přerově. Letos nám trochu nahrálo to, že se nám v září podařilo otevřít seminář pro maturanty s názvem Vizuální kultura. Učíme se v něm základy filmu, divadla, televizní tvorby, ale i reklamy.
Do učebního plánu proto mámezakomponovanou i přípravu festivalu Jeden svět. Deset studentů semináře se tak od začátku podílí na všem, co s akcí souvisí.
Studenti se mnou například vybírali snímky pro tuto filmovou přehlídku, na festivalu je čeká kromě jiného i role moderátorů, pomáhat budou i při instalaci výstav v Městském domě.
Můžete tedy přiblížit, na jaké filmy se mohou diváci těšit?
Na výběr jsme měli filmy z široké nabídky, která se skládala ze dvou kategorií – jedna byla určena pro školy, druhá pro veřejnost.
Do programu přerovského festivalu Jeden svět jsme tak zařadili dokumenty pro děti ve věku od devíti let až po dospělé diváky. Je mezi nimi i dokumentární film o povstání proti vojenskému režimu v Barmě v roce 2007, zachyceném očima mladého Barmánce.
Tomuto filmu udělila porota Václava Havla zvláštní cenu. Jde totiž o film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Tentýž film zvolila i studentská porota, jež každoročně vybírá nejlepší film z kolekce snímků Jeden svět pro studenty.
Po skončení projekce budou k danému tématu probíhat besedy.
Na jaké osobnosti se mohou účastníci těšit?
Beseda se uskuteční po skončení každého z dokumentů určeného pro školy. Vystřídá se v nich několik osobností, myslím si, že velmi zajímavá beseda by mohla být například s Luborem Kysučanem z brněnské Masarykovy univerzity, který se zúčastnil humanitárních a pozorovatelských misí například v Bangladéši, na Blízkém Východě nebo v Bělorusku a v Brně navíc pracuje externě jako koordinátor pro uprchlíky při brněnské pobočce Amnesty International. Ten bude hovořit právě o již zmiňovaném dokumentu Barmský VJ.
Po filmu Fotbalistky z Kábulu přivítáme jednoho z účastníků naší vojenské mise v Afghánistánu a čekají nás i další hosté.
Součástí programu jsou i doprovodné akce, můžete je upřesnit?
K dokumentu Upřímný na 99 %, který uzavírá pondělní program, vystoupí raper Martin Vašinka, student našeho gymnázia.
O další kulturní zážitek se postará rocková kapela našeho maturanta Martina Přidala. Ta vystoupí na scénu v mezičase po skončení dokumentu Čas hlupáků a před zahájením filmu Rocking the nation, to znamená kolem 17. hodiny.
Úplně na závěr festivalu jsme si nechali jako bonbónek náš školní dokument Ritolský boj.
K doprovodným akcím patří i tři výstavy. Jedna, Příběhy bezpráví, bude na dny festivalu přenesena z kina Hvězda do Městského domu, další dvě budeme instalovat o víkendu.
Je to dokumentární expozice Srdečné pozdravy z Lubumbashi, o ročním pracovním pobytu naší bývalé studentky Báry Botkové v Kongu, kde pomáhá dětem ulice, a výstava výtvarníka Igora Fojtíka s názvem Ether soma.
Kdy jít na festival
Mezinárodní festival dokumentárních filmů se koná v Přerově ve dnech 30. a 31. března v Městském domě. Vstupné na školní projekce je 40 korun, pro veřejnost vstupné činí 50 korun. Školní projekce jsou však již v podstatě obsazené.
Program:
Pondělí
■ 8 hodin - Náramky od Kamar, MameNgor – kluk ze skládky, Kluci v ofsajdu, Citlivé záležitosti (blok filmů o problémech dětí v rozvojových zemích a v našem evropském prostředí) věk 9 až 13 let
■ 10 hodin - Fotbalistky z Kábulu (emancipace afghánských dívek, které se ještě před deseti lety nesměly nahlas zasmát, a dnes hrají fotbal za svou zemi) věk 14+
■ 12 hodin – Upřímný na 99% (film o hiphopové kapele, která sice žije v norském Oslo, ale ani jeden její člen není Nor) věk 14+
Úterý
■ 8 hodin – Barmský VJ (strhující dokument o povstání proti režimu v Barmě v roce 2007) věk 17+
■ 10 hodin – René (dokument sleduje 20 let života dnešního třicátníka Reného Plášila) věk 17+
■ 15 hodin – Čas hlupáků (film s ekologickou tématikou) pro veřejnost
■ 18 hodin – Rocking the Nation (fenomén maďarského nacionalismu prostřednictvím rockové hudby, tzv. nacionálního rocku) pro veřejnost
■ 20 hodin – mimo program – školní dokument Ritolský boj